حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

یارانه تایر در جیب واسطه‌ها و دلالان

تایر
زمان مطالعه : 1 دقیقهتاریخ انتشار : 16 اسفند 1397تعداد بازدید : 50نویسنده :
پرینت مقالـه

می پسنـدم0

اشتراک گذاری

اندازه متن12

با وجود تخصیص ارز۴۲۰۰ تومانی برای واردات مواد اولیه تولید تایر که با هدف کنترل قیمت تایر صورت گرفت. بازار شاهد عرضه تایر تولید داخل با قیمت ۵۰ درصد بیشتر از میزان مصوب است. در حال حاضر یارانه پرداختی در قالب ارز ۴۲۰۰ تومانی به دست مصرف کننده نهایی نمی‌رسد و صرفا سود دلالان و واسطه‌ها را افزایش داده است.

به گزارش پارس تایر، با نوسانات ارزی که از اواخر سال ۹۶ شروع گردید بازار تایر دچار آشفتگی شد. نوسانات ارزی و عدم قاطعیت در تصمیمات مربوط به تخصیص ارز برای واردات تایر و مواد اولیه تولید تایر سبب سردرگم شدن وارد کنندگان و تولید کنندگان شد که نتیجه آن کاهش عرضه تایر و افزایش قیمت آن بود. میزان واردات تایر سواری در ۹ ماه اول سال ۹۶ حدود ۴۹ هزار تن بوده که در سال ۹۷ به ۲۵ هزار تن رسیده که کاهش ۵۰ درصدی را نشان می‌دهد.

در راستای کنترل قیمت تایر داخلی، برای واردات مواد اولیه تایر ارز ۴۲۰۰ تومانی تخصیص یافته است. اما این اقدام اثر چندانی نداشته است و تایر داخلی با قیمت۵۰ درصد بالاتر از قیمت مصوب به فروش می رسد.

به عنوان مثال قیمت مصوب هر جفت تایر ۱۸۵/۶۵R14 373 هزار تومان باشد در حالی که طبق بررسی های میدانی صورت گرفته این نوع تایر تا ۵۶۰ هزارتومان در بازار خرید و فروش می گردد که ۵۰ درصد بیشتر از قیمت مصوب است.

در حال حاضر یارانه پرداختی در قالب ارز ۴۲۰۰ تومانی به دست مصرف کننده نهایی نمی‌رسد و صرفا سود دلالان و واسطه‌ها را افزایش داده است. بنابراین پیشنهاد می‌گردد برای واردات مواد اولیه تایر به جای ارز ۴۲۰۰ ارز نیمایی تخصیص یابد و یارانه این بخش صرف توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی گردد تا عموم مردم بهرمند گردنند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقایسه محصولات

0 محصول

مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول