حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

بازار تایر سودآورترین فعالیت در بخش خودرو

تایرفروشان
زمان مطالعه : 3 دقیقهتاریخ انتشار : 18 تیر 1402تعداد بازدید : 78نویسنده :
پرینت مقالـه

می پسنـدم0

اشتراک گذاری

اندازه متن12

بر اساس مطالعات دویچه بانک، بازار تایر به آرامی به عنوان سودآورترین فعالیت در بخش خودرو معرفی شناخته خواهد شد.

به گزارش پارس تایر، نتایج این بررسی که در اوایل ماه جاری منتشر شد حاشیه عملیاتی شش تولید کننده بزرگ جهان یعنی بریجستون ،میشلن کانتیننتال ،گودیر، پیرلی و هانکوک را نشان میدهد که به بالاترین حد خود یعنی ۱۴٫۳ درصد رسید؛ هر چند طبق پیش بینی ها این میزان امسال باید به ۱۵ درصد برسد. قبل از بحرانهای مالی سالهای گذشته این رقم از ۹ درصد بیشتر نمی شد.

با توجه به تحقیقات ثابت شده است که سازندگان لاستیک بسیار سود آور تر از بهترین تولید کنندگان خودرو در جهان هستند به عنوان مثال این تولید کنندگان ۱۰ درصد حاشیه سود بیشتری نسبت به خودروسازان برتر آلمانی و همچنین سازندگان عمده تجهیزات خودرویی مانند والئو یا بوش دارند. طبق پیش بینی گاتان تولموند، تحلیلگر دویچه بانک پیشرفت در این بخش با توجه به بررسی داده ها ادامه خواهد یافت.

هفته گذشته، گودیر اعلام کرد قصد دارد حاشیه سود ۱۷ درصدی بیشتری داشته باشد. البته باید این نکته را نیز در نظر داشت که حاشیه سود این تولید کننده آمریکایی قبل از سال ۲۰۱۶ از ۶ درصد تجاوز نمی کرد. در حال حاضر پیش بینی حاشیه سود تولید کنندگان دیگر از جمله کانتیننتال که یک برند لوکس محسوب می شود، حدود ۲۲ درصد در سه ماهه دوم امسال است.

در مورد میشلن نیز تحلیلگران انتظار دارند حاشیه سود این برند از ۱۵ درصد فراتر برود. از آنجا که میشلن همیشه مرکز نوآوری بوده بنابراین لاستیکهای آن شرایط متفاوتی دارند. البته ناگفته پیداست حاشیه سود بیشتر بر اساس میزان تقاضای پویا خواهد بود به عنوان مثال در ایالات متحده مسافت پیموده شده در هر ماه یکی از ملاکهای سنجش تقاضاست. این میزان در ماه ژوئن ۲۷۰ میلیون مایل بود که رکورد مسافت پیموده شده را شکست این مهم به نفع جایگاههای تعویض لاستیک است. در مورد کشورهای نوظهور در بازار لاستیک باید گفت این کشورها در حال ایجاد یک بازار جایگزین واقعی هستند؛ مانند چین اما از مهمترین بخشهایی که در بازار تایر سود و حاشیه سود بسیار قابل توجهی برای تولید کنندگان خواهد داشت افزایش تولید و در نتیجه استفاده از تایرهای سایز بزرگ است اما نباید از هزینه های تولید نیز غافل شد.

به همین دلیل تولید کنندگان به منظور جلوگیری از افزایش قیمت تایر برای مصرف کنندگان بر حفظ تعادل نرخ مواد خام تاکید دارند. به عنوان مثال در بازار سنگاپور قیمت هر کیلو لاستیک بیش از ۳ دلار نسبت به سال قبل افزایش یافته است به طوری که میشلن بیش از ۲ میلیارد یورو برای خرید لاستیک طبیعی و مصنوعی هزینه کرده است. اما نکته بسیار مهم در این بخش آن است که تولید کنندگان هزینه های ثابت خود را کاهش داده اند. بر اساس محاسبات دویچه بانک تولید کنندگان در پنج سال گذشته ۹ درصد از تولید اروپا (۳۹ میلیون حلقه لاستیک) را در تایرهای مسافری کاهش داده اند اما با صرف این هزینه در اروپای شرقی سرمایه گذاری کرده اند.

همین روند در مورد وسایل نقلیه سنگین نیز ادامه دارد و کارخانه ها در حال حاضر با ۹۳ درصد ظرفیت خود در اروپا کار میکنند گانان تولموند گفت: «این صنعت دارای نظم مالی بسیار قوی است. زیرانمی خواهند باعث ناراحتی رانندگان شوند و البته قیمت لاستیک همچنان بالاست طبق گفته دویچه بانک برندهای چینی ۳۰ درصد بازار کامیون اروپا را در اختیار دارند، این در حالی است که این میزان تا ۱۰ سال پیش کمتر از ۵ درصد بود با توجه به آنچه گفته شد؛ به رغم برخی مشکلات در تولید تایرها و شکست برخی تولید کنندگان نوظهور اما بی تردید این تجارت هرگز تا این حد رونق نداشته است./دنیای خودرو

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقایسه محصولات

0 محصول

مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول