حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

تایرهای قاچاق؛ ارزان‌تر از نمونه‌های مشابه وارداتی با ارز دولتی

لاستیک
زمان مطالعه : 2 دقیقهتاریخ انتشار : 11 اسفند 1397تعداد بازدید : 52نویسنده :
پرینت مقالـه

می پسنـدم0

اشتراک گذاری

اندازه متن12

تایرهای باری- اتوبوسی قاچاق،‌ ارزان‌تر از انواع وارداتی آن ‌با ارز دولتی در بازار به فروش می‌رسند.

به گزارش پارس تایر، قاچاقچی‌ها نسبت‌به برخی واردکنندگان رسمی و حتی تایرسازان داخلی با قیمت‌های پایین‌تری اقدام به تامین نیاز بازار و عرضه کالاهای خود کرده‌اند. هجوم یک‌باره کالاهای قاچاق به بازار در ابتدا برای تایرهای خودروهای سواری با رینگ 16به بالا صورت گرفت و به‌نوعی باعث شد نیاز شدید بازار به این دسته از تایرها که در کاهش شدید واردات ایجاد شده بود، ‌تامین شود.

رصد بازار تهران و دیگر استان‌های کشور حکایت از وجود انواع تایرهای کره‌ای سواری که به‌صورت قاچاق وارد کشور شده‌اند، دارد. تایرهایی که به‌دلیل بالا بودن تعرفه‌های گمرکی، واردات رسمی‌شان برای واردکنندگان رسمی صرفه اقتصادی نداشته است اما همان تایرها به‌صورت قاچاق به بازار رسیده‌اند و از بحرانی جدید در بازار تایر جلوگیری کرده‌اند.

نکته جالب‌توجه اما قیمت‌های پایین‌تر تایرهای باری-‌اتوبوسی تولید چین است که نمونه‌های قاچاق‌شده آنها به بازار با قیمتی به مراتب پایین‌تر از تایرهای مشمول ارز دولتی و کاهش تعرفه واردات به دست مصرف‌کننده نهایی می‌رسید. راننده‌های کامیونی که از تایرهای 12-24نخی برای خودروهای خود استفاده می‌کنند، ‌اگر در هر 20هزار کیلومتر پیمایش به بیش‌از یک جفت تایر نیاز داشته باشند،‌ به‌جای خرید محصولات ایرانی از بازار آن‌هم بدون نوار و تیوپ و البته با قیمت حدود 6میلیون تومان می‌توانند نمونه خارجی آن را که به صورت قاچاق راهی بازار شده است، همراه با نوار و تیوپ کمتر از قیمت ایرانی‌ها در بازار آزاد خریداری کنند.

روزنامه دنیای خودرو از مسئولان وزارت صمت و بانک مرکزی که میلیون ها دلار برای واردات انواع تایر باری-اتوبوسی به کشور ارز دولتی پرداخت کرده‌اند، دعوت می‌کند با رصد کوتاهی در بازار، ‌بررسی کنند که چرا تایرهای رادیال باری-اتوبوسی قاچاق را می‌توانند با قیمتی به مراتب پایین‌تر از نمونه‌های واردشده به‌صورت رسمی خریداری کنند تا شایدآنها از این طریق به برخی تخلفات صورت‌گرفته در روند واردات تایرهای رادیال باری-اتوبوسی با ارز دولتی پی ببرند.

این البته چندمین‌بار است که این رسانه درباره دریافت ارز دولتی توسط برخی واردکنندگان به‌وسیله پیش‌فاکتورهای غیرواقعی و خروج میلیون‌ها دلار ارز دولتی از کشور هشدار داده است اما هیچ برخوردی با این افراد و مجموعه‌های متخلف صورت‌نگرفته است. هرچند قاچاقچیان هزینه‌های کمتری را نسبت به واردکنندگان رسمی متقبل شده‌اند اما تفاوت قیمت تایرهای قاچاق با تایرهای واردشده از مبادی رسمی بسیار بیشتر از این مابه التفاوت‌ها به‌نظر می‌رسد./دنیای خودرو

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقایسه محصولات

0 محصول

مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول