حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

پیش فروش لاستیک سنگین زیرقیمت مصوب

لاستیک
زمان مطالعه : 2 دقیقهتاریخ انتشار : 17 تیر 1398تعداد بازدید : 64نویسنده :
پرینت مقالـه

می پسنـدم0

اشتراک گذاری

اندازه متن12

در شرایطی که مسئولان وزارت صمت و بانک مرکزی به دنبال یافتن راه حلی برای تامین ارز مورد نیاز واردات تایرهای سنگین به کشور هستند، عملکرد برخی واردکنندگان لاستیک در سطح بازار نشان از سودهای کلان ناشی از فاکتور سازی دارد.

به گزارش پارس تایر، اگرچه در دو هفته گذشته واردکنندگان تایرهای سنگین و سبک موفق به دریافت ارز و انتقال آن به خارج کشور نشده اند و مسئولان وزارت صمت و بانک مرکزی نیز به دنبال حل این مشکل هستند، بررسی های بازار کشور نشان از اقدام برخی واردکنندگان برای پیش فروش تایرهای سنگین با وعده تحویل با قیمتی کمتر از آنچه دولت برای تایرهای حوالهای تعیین کرده است، دارد.

اگرچه بارها نسبت به فاکتورسازی برخی واردکنندگان از هدررفت منابع ارزی کشور هشدار داده بودیم اما متاسفانه همچنان فضای کار برای این افراد باز است. براساس اظهارات چندنفر از توزیع کنندگان بزرگ تایر در سطح کشور، این روزها بعضی واردکنندگان با پیشنهادهایی جذاب و اغوا کننده به سراغشان می آیند. پیشنهاد تحویل تایرهای سنگین وارداتی، 1 درصد ارزان تر از آنچه دولت برای فروش این کالاها در قالب صدور حواله از سوی سازمان راهداری تعیین کرده است این سوال را مطرح می کند چرا بعضی واردکنندگان با وجود س ختی ها و ریسک بالایی که در شرایط فعلی برای خرید تایر از کارخانه های مادر و واردات آن به کشور به وجود دارد، حاضر شده اند ۱۲ درصد از سود ۱۸ درصدی خود را به جیب توزیع کنندگان تایر بریزند؟

این افراد در شرایطی به فعالان بازار مراجعه کرده اند و اقدام به پیش فروش تایر برای ۴۵ تا ۵۰روز آینده می کنند که به گفته بسیاری از تجار و واردکنندگان لاستیک هنوز سرنوشت تخصیص ارز دولتی برای واردات تایرهای سنگین مشخص نشده است و چنین پیش فروش هایی در هاله ای از ابهام قراردارد. با این حال بسیاری از تایر فروشان بزرگ کشور از رایزنی بعضی شرکت های واردکننده برای پیش فروش تایر به آنها خبر می دهند. اما نکته جالب توجه در این رایزنی ها عبور راحت این افراد از کنار سود قانونی ۱۸درصدی است که دولت برای واردات تایر در نظر گرفته، تا جائیکه که بعضی از آنها حتی حاضر به واگذاری تمام و کمال این سود ۱۸ درصدی به فروشنده هستند و فقط می خواهند کالایی که در ایران به دستشان می رسد حتی بدون سود قانونی به فروش برود! اما سود اصلی کجاست؟

گفته میشود سود اصلی از همان فاکتورسازی هایی به دست می آید که عده ای لاستیک خارجی را چند دلار بالاتر به دولت اظهار کرده اند و بابت آن ارز دولتی دریافت کرده اند. موضوعی که بارها اما هنوز با واکنش خاصی روبه رو نشده است./دنیای خودرو

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقایسه محصولات

0 محصول

مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول