حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

حمایت معاون صنایع وزارت صمت از صنعت تایر کشور

تایر
زمان مطالعه : 3 دقیقهتاریخ انتشار : 24 تیر 1398تعداد بازدید : 32نویسنده :
پرینت مقالـه

می پسنـدم0

اشتراک گذاری

اندازه متن12

تلاش ها برای حفظ صنعت تایر ادامه دارد. خبرداغ این روزهای صنعت تایر کاهش تعرفه واردات تایرهای سواری به کشور است و تلاش هایی که برای عملیاتی نشدن آن در حال انجام است، کاهش تعرفه ای که می تواند به مرگ یک صنعت و چند کارخانه تولیدی تایر در کشور منجر شود، آنهم در شرایطی که کارخانه های تولید کننده تایر برای تامین مواد اولیه خود باید با چنگ و دندان به مصاف تحریم ها بروند، به یکباره خبرهایی از کاهش تعرفه واردات به گوش می رسد و نبردی نابرابر بین تولید داخل و چینیهایی که بدون تحریم تولید می کنند و قرار است بازار ایران را تسخیر نمایند در می گیرد.

به گزارش پارس تایر، معاون بازرگانی داخلی وزارت صمت در قالب پیشنهادی خواستار کاهش تعرفه واردات تایرهای سواری به کشور شده است، در خواستی که دلیل اصلی آن ساماندهی بازار و کاهش قیمت انواع تایر سواری در بازار است. اگرچه نگرانی مسئولان وزارت صمت نابجا نیست و دلیل اصلی آن قیمت های دو برابری برخی سایزها با قیمت مصوب است اما کاهش تعرفه و باز کردن درهای کشور به روی کالاهای خارجی آنهم در سال رونق تولید به نوعی پاک کردن صورت مساله است. حالا اما فرشاد مقیمی، معاون امور صنایع وزارت صمت، تمام قد پشت یکی از استراتژیک ترین صنایع کشور در آمده است تا مبادا در شرایط حساس فعلی، هجوم محصولات کم کیفیت چینی به بازار باعث شود نفس های تایرسازان به شماره بیفتد. عدم همکاری تایرسازان بزرگ و مطرح دنیا حتی چینی های نامدار با ایران نیز دلیل اصلی تاکید بر این موضوع است که باسهل شدن واردات، قرار نیست تایرهای با کیفیت به دست مصرف کننده برسد و این چینی های بی نام و نشان هستند که بی هیچ مانعی سر از جاده ها و خیابانهای ایران در می آورند.

معاون امور صنایع وزارت صمت در نامه ای به همکار خود در بازرگانی داخلی از او تقاضا کرده است پیشنهاد کاهش حقوق ورودی تایرهای سواری را از دستور کار خارج کند، چراکه این معاونت با آن مخالف است و آن را بدون توجیه منطقی و کارشناسی در سال رونق تولید می داند. وی البته به ظرفیت اسمی تولید ۱۶۵ هزار تن تایر در سال ۹۸اشاره کرده است و اینکه تایرسازان برای تولید ۱۵۱ هزار تن تایر سواری در سال جاری برنامه ریزی کرده اند و قرار است ۲۰٫۷میلیون حلقه لاستیک سواری تولید و به بازار عرضه شود. این آمار در حالی ارائه می شود که با توجه به برنامه ریزی برای تولید یک میلیون و ۲۰۰هزار دستگاه خودرو در سال جاری و انتشار آمار خودروهای در حال تردد توسط پلیس راهور، کشور به ۲۲میلیون حلقه تایر سواری نیاز دارد و برای یک میلیون حلقه تایر نیاز به کاهش تعرفه نیست از سوی دیگر با وجود مشکلات فعلی در زمینه تامین مواد اولیه صنعت تایر که از برخی محدودیت های ارزی متاثر شده است، کارخانه های داخلی در سال گذشته ۱۱۵هزارتن ومعادل ۱۶ میلیون حلقه تایر تولید کردند و این رقم در سه ماهه اول امسال به ۴ میلیون حلقه رسیده است.

مقیمی که این بار با حمایت از صنعت تایر کشور، تمام قد پشت تولید کننده ها ایستاده است، اشاره ای هم به توان حداکثری تولید کنندگان داخلی برای تامین تایرهای رینگ ۱۳ ، ۱۴ و ۱۵ کرده و کاهش حقوق ورودی برای تایرهایی در این ۳سایز را باعث کاهش توان رقابتی صنعت داخل و باعث خروج ارز برای کالاهایی دانسته است که تولید داخل توان تامین تمام و کمال آن را دارد. اگرچه معاون امور صنایع از معاون بازرگانی داخلی تقاضا کرده است پیشنهاد کاهش تعرفه از دستور کار خارج شود اما بر این نکته نیز تاکید کرده است چنانچه تولیدکنندگان تایر نسبت به عرضه تولیدات خود اقدام نمی کنند، اقدامشان مورد تایید نیست و باید این موضوع توسط سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان بررسی شود./دنیای خودرو

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقایسه محصولات

0 محصول

مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول