حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

موج سوم گرانی تایرهای ایرانی در راه است !؟

تایر
زمان مطالعه : 3 دقیقهتاریخ انتشار : 8 اسفند 1397تعداد بازدید : 107نویسنده :
پرینت مقالـه

می پسنـدم0

اشتراک گذاری

اندازه متن12

تایرهای رادیال سواری تولید داخل با وجود تاکید سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان و اتحادیه های صنفی مبنی بر الزام فروشندگان به عرضه کالا با قیمت های مصوب دولتی، هر روز با نرخ جدید در بازار خرید وفروش می شود.

به گزارش پارس تایر، این افزایش قیمت در حالی صورت می گیرد که تایرسازان بر این ادعا پافشاری می کنند که نقشی در تغییرات قیمتی بازار ندارند و این کیفیت است که قیمت را برای مصرف کننده تعیین می کند. با این حال بررسی سبد اعلامی تایرسازان بزرگ در اسفندماه حکایت از چینش هوشمندانه محصولات دارد، چینشی که احتمالاً موج سوم گرانی ها را در روزهای پایانی اسفند به همراه خواهد داشت و در شرایطی که بارها تولیدکنندگان بر خودکفایی و بی نیازی به واردات تایر از خارج کشور تاکید کرده اند، محصولات پرمصرف داخلی که از قضا باید به دست قشر ضعیف و متوسط جامعه برسد، نه با قیمت مصوب بلکه نزدیک به دوبرابر آن در بازار خرید و فروش خواهند شد.

کویر وبارز: مدعی حفظ آرامش در بازار

این روزهابا وجود رونق گرفتن دوباره خطوط تولید خودروسازان و افزایش تقاضای تایر از تولیدکنندگان داخلی برای خودروهای تولیدی، هرگونه کاهش عرضه به بازار مصرف را می توان به این موضوع گره زد. با این حال گروه صنعتی بارز و کویرتایر در خصوص نحوه اعلام سبد، معیارهای حفظ آرامش در بازار را حفظ کرده اند. بزرگترین تایرساز کشور برای مجموع دو کارخانه کرمان و کردستان، ۴۲۰ حلقه تایر را در هر سبد اعلامی گنجانده است. کویر تایر در رتبه دوم قرار دارد و برای آخرین ماه سال در هر سبد خود ۳۲۲ حلقه تایر قرار داده است؛ سبدهایی که اگر تا پیش از نیمه اسفندماه به دست عوامل توزیع نرسد تاثیر چندانی بر ساماندهی بازار شب عید نخواهد داشت.

سبدهای یزد وگلدستون بی سابقه کوچک شدند

سومین شرکت از لحاظ تعداد بالای تایر در سبدهای اسفندماه ایران تایر است. این شرکت سبدهای اسفندماه خود را ۲۶۰ حلقه ای در نظر گرفته، درست برخلاف این سه تایرساز، آرتاویل تایرویزدتایر سبدهای آخرین ماه سال را با کاهش شدید تعداد انواع تایر اعلام کرده اند. گلدستون ۱۳۶ حلقه و یزدتایر ۱۲۶ حلقه تایر در سبدنماینده های خود گنجانده اند و به هریک از ۲۵۰نماینده نیز به غیر از تعداد محدودی از آنها که خدمات پس از فروش در استان ها ارائه می دهند، فقط یک سبد اختصاص می دهد.

به گفته فعالان بازار کاهش تعداد تایرها در سبد این دو شرکت هنگامی که در کنار افزایش لحظه ای قیمت تایرهایشان در بازار قرار می گیرد، این شبهه را ایجاد می کند که هدف اصلی از لاغر کردن سبدهای یزد و گلدستون بازی زیرکانه کارشناسان فروش این شرکت ها با قیمتهای حاشیه بازار است.

در مجموع این ۵ شرکت، یک هزار و ۲۶۴ تایر در سبدهایشان گنجانده اند که بیشترین تعداد آن با ۲۵ درصد از سهم تایرهای اعلام شده مربوط به سایز 185/65/14 یاهمان سایز پژویی است. دومین سایز پر تعداد مربوط به رینگ ۱۳ و تایر پرایدی است که ۲۴ درصد از مجموع تایرها را شامل می شود. پس از آن سایز 175/60/13 با۱۳ درصد، تایرهای سمندی و تندر ۹۰ با ۱۱ درصد و 175/70/13 با ۹ درصد در سبد تایرسازان به سهم خواهی پرداخته اند.تایر ۲۰۵ رینگ ۱۴نیز در سبدهای اسفند۶درصد از سهم کل را به خود اختصاص داده اند.

موج بعدی گرانیها اسفند به بازار می رسد یا فروردین؟

اگر تایرهای فروخته شده در سبدهای اسفندماه تا پیش از ۱۵ اسفندماه به بازار تزریق نشود، علاوبر گرانی های شب عید، باید شاهد افزایش دوباره قیمتها در فروردین ماه سال آینده باشیم، گرانی هایی که با شرایط فعلی و توزیع قطره چکانی برخی تولیدکنندگان و فعال شدن شبکه های فروش خارج از سیستم رسمی فروش، هر روز قیمت های جدیدی را در بازار رقم می زند./دنیای خودرو

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقایسه محصولات

0 محصول

مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول