حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

سنگ اندازی استاندارد در واردات لاستیک بیشتر شد

لاستیک
زمان مطالعه : 2 دقیقهتاریخ انتشار : 2 دی 1402تعداد بازدید : 314نویسنده :
پرینت مقالـه

می پسنـدم0

اشتراک گذاری

اندازه متن12

یک فعال واردات تایر مطرح کرد: حدود چهارماه است که فرآیند دریافت تاییدیه های استاندارد برای واردات لاستیک سختگیرانه شده و سرعت ترخیص تایرهای وارداتی به شدت کاهش یافته است.

به گزارش پارس تایر، تولید یا واردات لاستیک خودرو به کشور معضلاتی دارد که فعالان و مصرف کنندگان نسبت به آن گلایه دارند، این معضلات فقط توسط بخش سیاستگذار صنعتی کشور قابل حل است. متاسفانه وزارت صمت تاکنون نتوانسته چالش های بازار تایر را حل کند، شاید اگر فرآینده های پیچیده اخذ مجوزها کوتاه تر و کمتر شود، بخشی از دردسرهای فعالیت در این عرصه کاهش یابد. برای بررسی وضعیت فعلی واردات تایر به کشور با سام صادقی مدیربازرگانی شرکت میامی تجارت پیشتاز به گفت و گو پرداختیم:

◊ در فرآیند واردات تایر طی پنج ماه اخیر چه تغییراتی ایجاد شده که فعالان را به چالش کشیده است؟

در فرآیند واردات تایر دو چالش اصلی وجود دارد، نخست اینکه تامین و تخصیص ارز روند طولانی دارد. معمولا بازرگانان ۶۵ روز زمان صرف تخصیص ارز می کنند، حدود یک ماه نیز برای دریافت ارز مورد نیاز در کشور مقصد زمان می برد. دوم اینکه حدود چهار ماه است که فرآیند دریافت تاییدیه های استاندارد برای واردات سختگیرانه شده است. سرعت ترخیص تایرهای وارداتی به دلیل این تغییرات به شدت کاهش یافته است. امیدواریم طی روزهای آینده این دو چالش در تشریفات واردات تایر بهبود یابد تا نیاز بازار بهتر تامین شود.

◊ در توزیع و عرضه تایر ساخت داخل مشکلاتی وجود دارد، آیا واردکنندگان نیز چنین مشکلاتی دارند؟

در زمینه عرضه تایر بازرگانان چالش ندارند، باتوجه به شبکه فروش و نمایندگان تسریع در روند فروش محصول وجود دارد.

◊ معمولا تجار از هزینه های بسیار زیاد نقل و انتقال مالی به دلیل جبر تحریم ها گلایه دارند، بازرگانان تایر به کشور چه معضلاتی در این خصوص دارند؟

یکی از معضلات اصلی هر بازرگانی پرداخت کارمزد برای نقل و انتقال مالی است، کالایی مانند تایر برای بازرگانان سود چندانی ندارد که باید ۵ تا ۷ درصد کارمزد پرداخت کنند. لازم به ذکر است که سود خالص تایر تا پیش از پرداخت کاردمزد ۱۵ تا ۱۷ درصد است. امیدواریم بزودی نقل و انتقال مالی برای تجار در کشور با گشایش های مواجه شود. از وزیر صمت خواستاریم که روند واردات را بهبود دهند، بازرگانان افرادی هستند که به تعادل بازار کمک می کنند./ بازار

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقایسه محصولات

0 محصول

مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول