سازمان ملی استاندارد نظارتی بر واردات تایر ندارد

تایر کامیون

واردات بی رویه‌ تایرهای سنگین که در ماه های گذشته روی داد، انبارها را از تایرهای بی‌کیفیت و ارزان قیمت چینی پر کرد و به گفته فعالان این صنعت، سازمان ملی استاندارد هم نظارت لازم بر واردات ندارد و این امر به تولید داخلی ضربه زد.

به گزارش پارس تایر، سالیانه بین ۱.۲ میلیون تا ۱.۴ میلیون حلقه تایر سنگین سیمی اتوبوسی مورد نیاز است، در حالی که تولید داخلی آن نزدیک به ۳۵۰ هزار حلقه در سال بوده و باقی‌مانده آن باید وارد شود. همین مساله و واردات با ارز ۴۲۰۰ تومانی و تعرفه پایین، در ابتدا برای حل مشکلات حمل و نقلی کشور اتخاذ شد، اما در نهایت به تولید داخلی ضربه زده است.

مصطفی تنها سخنگوی انجمن صنعت تایر ایران افزود: دومین کارخانه تولید لاستیک تی‌بی‌آر تا آخر دی‌ماه امسال در اردبیل به بهره‌برداری می‌رسد که ظرفیت آن ۳۵۰ هزار حلقه در سال است.

این مقام صنفی با یادآوری ظرفیت ۳۵۰ هزار حلقه ای تایر تی‌بی‌آر یک واحد تولید داخلی، بیان داشت: حداکثر نیاز کشور به تایر سنگین رادیال، سالیانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار حلقه است.

وی خاطرنشان کرد:‌ در صورت تامین ارز مورد نیاز از سوی دولت، سومین کارخانه تولید این دسته از تایرها به ظرفیت سالیانه ۲۳۰ هزار دستگاه در طرح کویر تایر بیرجند حداکثر تا پایان سال ۹۹ به بهره‌برداری خواهد رسید و به این ترتیب تا حدود زیادی از واردات این کالا بی نیاز خواهیم شد.

تنها، به واردات بی رویه تایرهای سنگین رادیال در یک سال گذشته با برداشته شدن بسیاری از استانداردها اشاره کرد و گفت: آنقدر تایر سنگین وارد شده که شاید تا مدت ها نیازی به واردات نباشد.

وی یادآور شد: پیشتر، واردکنندگان باید استاندارد پایه اتحادیه اروپا برای سال ۲۰۱۴ (استاندارد SWR) را پاس می کردند که بیانگر ضریب مقاومت غلطشی، طول خط ترمز تایر و صدای حاصل از ترمز بود، اما پارسال و امسال در مقاطعی این استاندارد برداشته شد.

سخنگوی انجمن صنعت تایر ایران ادامه داد: DOT که شناسنامه و هویت هر تایر بوده و نشان می دهد تایر در کجا و توسط چه کسی تولید شده و به نوعی از ورود تایرهای تقلبی جلوگیری می کرد، نیز در مقطعی از سوی ستاد تنظیم بازار برداشته شد.

وی با اشاره به حذف شاخص سرعت در واردات تایرهای باری (نشان‌دهنده اینکه تایر برای چه سرعتی از خودرو ساخته شده)، بیان داشت: به‌جز استاندارد ملی ایران، سایر استانداردها از واردات تایر باری کنار زده شد و همین موضوع به واردات تایرهای بی کیفیت دامن زد.

تنها همچنین با اشاره به برداشته شدن موضوع نمایندگی های مجاز واردات تایر، تاکید کرد:‌ نمایندگی های مجاز، خدمات پس از فروش به مشتریان ارائه می کردند و در صورت بروز مشکلات حقوقی مثل تصادف ناشی از عیوب تایر، قادر به بازخواست و تامین خسارت از شرکت ها خطاکار بودند.

وی گفت:‌ امروز برخلاف گذشته که فقط تجار تایر با اشراف به برندها، قیمت‌ها و کیفیت تولیدات، قادر به واردات بودند، هر کسی می تواند تایر خریده و وارد کند و همین موضوع بر کیفیت واردات لطمه زده است./ایرنا

مدیر پارس تایر
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *