حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

چالش جدید واردکنندگان لاستیک،ارزِ در دسترس

ارز دولتی
زمان مطالعه : 2 دقیقهتاریخ انتشار : 30 اردیبهشت 1398تعداد بازدید : 49نویسنده :
پرینت مقالـه

می پسنـدم0

اشتراک گذاری

اندازه متن12

شیوه تامین ارز برای واردات تایرهای سواری به کشور تغییر کرد.

به گزارش پارس تایر، دیروز تجاری که قصد ثبت‌سفارش واردات تایرهای سواری را داشتند با مرزبندی‌های جدیدی در سامانه نیما روبه‌رو شدند. چنین تصمیمی تامین ارز این کالا را از حیطه مسئولیت بانک‌مرکزی خارج کرده و درپی آن اشخاص و شرکت‌هایی که قصد واردات این گروه از تایرها را دارند از این پس باید یا از منابع ارزی خودشان در خارج کشور استفاده کنند یا اینکه به صورت مستقیم با فروشندگان ارز یا همان صادرکنندگان وارد مذاکره شوند.

نام این بخش از ارز نیمایی نیز «ارز در دسترس» نام دارد و به چالشی جدید برای تجار تبدیل شده است. پیش از این تجار برای واردات تایر به کشور،‌ هنگام ثبت‌سفارش ‌اگر قصد واردات تایرهای سنگین را داشتند از اولویت ارزی یک یا همان ارز دولتی استفاده می‌کردند و اگر هم قصد واردات تایرهای سواری داشتند،‌ ارز موردنیاز را از اولویت دو که همان سامانه نیماست، انتخاب و خریداری می‌کردند. اما از دیروز وضعیت کاملا تغییر پیدا کرده و اولویت دو ارزی یا ارز سامانه نیما که پیش‌از این ردیف کالاهای 21تا 27را شامل می‌شد، به دو بخش تقسیم شده است. کالاهای ردیف 21تا 23همچنان ارز مورد نیاز خود را که البته با نرخ سامانه نیما تامین می‌شود، از بانک‌مرکزی دریافت می‌کنند و ردیف‌های 24تا 27باید برای تامین نیاز ارزی خود به «ارز در دسترس» مراجعه کنند.

تایرهای سواری در تقسیم‌بندی جدید در ردیف کالای 24قرار گرفته‌اند و به‌همین‌دلیل تجاری که قصد واردات این گروه از لاستیک‌های خودرو را به کشور دارند، برای خرید ارز موردنیازشان باید به صورت مستقیم به سراغ صادرکنندگان و فروشندگان ارز در سامانه نیما بروند. این درحالی است که کالاهای ردیف 21تا 23 منابع ارزی خود را از بانک‌مرکزی تامین می‌کنند و تنها قیمت مصوب آن را به فروشنده اصلی می‌پردازند. یکی دیگر از مشکلات و چالش‌های واردات تایر، کارمزد بالای انتقال ارز است که هزینه تمام‌شده واردات و قیمت مصرف‌کننده را بالا می‌برد. به‌گفته مدیرعامل یکی از شرکت‌های واردکننده تایر،‌ درحال‌حاضر تنها یوآن چین در دسترس است که البته برای انتقال آن نیز باید کارمزد 8.8درصدی با مدت انتظار دوماه پرداخت کرد./دنیای خودرو

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقایسه محصولات

0 محصول

مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول