حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

ترس از توقف تولید باعث افزایش 50 درصدی قیمت لاستیک شد

تایر
زمان مطالعه : 2 دقیقهتاریخ انتشار : 17 شهریور 1397تعداد بازدید : 50نویسنده :
پرینت مقالـه

می پسنـدم0

اشتراک گذاری

اندازه متن12

به گزارش پارس تایر، سخنگوی انجمن صنفی صنعت تایر در خصوص افزایش قیمت لاستیک اظهار داشت: با توجه به ابهام در روند تخصیص ارز برای تامین مواد اولیه مورد نیاز تولید تایر طی روزهای اخیر، کارخانجات با مشکلاتی رو به رو شده‌اند که همین مسئله موجب کاهش تولید شده است.

مصطفی تنها در گفتگو با خبرنگاران تصریح کرد: تولید تایر در چهار ماه اول سال 10درصد افزایش داشت اما عواملی مانند تغییر در سیاست‌های ارزی دولت، نحوه تخصیص ارز و پیچیدگی روند بوروکراسی حواله ارز موجب شد، کارخانجات در تامین مواد اولیه خود با مشکلاتی رو به رو شوند و تولید لاستیک کاهش چشمگیری یابد به طوری که تولید آن در مرداد ماه نسبت به تیر ماه 25 درصد کاهش یافت.

وی با بیان اینکه در تولید هر تایر نیاز به 85 تا 90 ماده مختلف است، ادامه داد: حتی در صورت نبود یکی از این مواد نیز تولید متوقف می‌شود. از این رو طی روزهای گذشته در ستاد تنظیم بازار تصمیم گرفته شد برای تامین مواد اولیه، ارز 4200 تومانی تخصیص داده شود که در صورت تحقق این موضوع و با تامین ارز مورد نیاز تولیدکنندگان، کارخانجات می‌توانند مواد اولیه خود را تامین و مشکلات موجود را حل کنند.

سخنگوی انجمن صنفی صنعت تایر درباره عوامل افزایش دو برابری قیمت لاستیک در بازار، گفت: یکی از عوامل اصلی در افزایش قیمت‌ها فرصت طلبی برخی از عناصر در بازار است. با تشدید تحریم‌ها این حس در بازار به وجود آمد که ممکن است تولید کارخانه‌ها کاهش یافته یا متوقف شود. همچنین عملکرد نظام اداری ما و علائمی که به بازار می فرستاد این ذهنیت را تقویت کرد و باعث شد برخی اقدام به انبار تایر و در نهایت احتکار آن شوند و این مسئله کمبود لاستیک و افزایش 50 درصدی قیمت آن را به دنبال داشت.

وی افزود: همچنین از عوامل اصلی افزایش قیمت لاستیک‌های داخلی نوسانات بازار ارز است که امیدواریم با تخصیص ارز مورد نیاز این مشکل به زودی حل شود.

تنها درباره اخبار منتشره شده در برخی از رسانه‌ها مبنی بر اینکه توزیع لاستیک سهمیه‌ای شده است،خاطر نشان کرد: تا این لحظه ما هیچ خبری در این رابطه دریافت نکرده‌ایم و آن را تکذیب می‌کنیم.

وی درخصوص طرح افق که از سوی وزارت صنعت ارائه شده و همچنین گفته برخی از فعالان بازار مبنی بر اینکه فروش لاستیک توسط نمایندگی‌ها به صورت آنلاین انجام می‌شود، به طوری که متقاضی تنها قادر به ثبت نام تعداد محدودی لاستیک بوده و امکان خرید و انبار کردن آن را ندارد، اذعان کرد: برای برآورد کارشناسی این مسئله نیاز به جزئیات کامل آن است در حالی که حجم اطلاعات من برای ارزیابی دقیق این موضوع کافی نیست. ولی ما در گذشته شاهد بوده‌ایم که برخی از سیاست‌های دولت روی کاغذ موثر به نظر می‌رسیده اما در عمل موفق نبوده است./خبر خودرو

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقایسه محصولات

0 محصول

مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول