حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

بازار تایرهای سنگین به رکود کشیده شده است

تایر کامیون
زمان مطالعه : 2 دقیقهتاریخ انتشار : 3 مرداد 1397تعداد بازدید : 39نویسنده :
پرینت مقالـه

می پسنـدم0

اشتراک گذاری

اندازه متن12

به گزارش پارس تایر، پس از الزام شبکه فروش رسمی تایرسازان برای عرضه تایرهای باری در ازای دریافت حواله سازمان راهداری، ‌بازار تایرهای سنگین به رکود کشیده شده است. همه‌چیز از گلایه کامیون‌داران آغاز شد، نگرانی که یکی از دلایل اصلی آن، کمبود تایرهای باری به‌ویژه سایز 12-24نخی اعلام شد. این مشکل باعث شد سازمان راهداری و وزارت صنعت‌،معدن‌وتجارت در یک تصمیم مشترک، فروش تایرهای باری اعم‌از رادیال و بایاس را تنها به ارائه حواله سازمان راهداری محدود کنند.

براساس دستورالعمل ابلاغ شده در 14تیرماه، مقرر شد عوامل توزیع تایرسازان داخلی پس‌از دریافت تایر از کارخانه به مدت 10روز تنها به شرط دریافت حواله از سوی رانندگان محصول خود را عرضه کنند. حال با گذشت 10روز از اجرای این دستورالعمل همچنان سازمان راهداری خواستار تمدید آن به مدت 10روز دیگر شده است. برهمین‌اساس، گزارش‌ها از بازار تایر کشور حکایت از قفلی دارد که بر آن زده شده است. با وجود گذشت 10روز از اجرای این دستورالعمل تنها در دو استان یعنی اصفهان و اردبیل حواله خرید تایر صادر شده و بازار دیگر استان‌ها در انتظار صدور حواله،‌ رکودی بی‌سابقه را تجربه می‌کند.

درهمین رابطه دکتر محمدرضا تقی‌گنجی، رئیس انجمن صنفی صنعت تایر از توزیع 18هزار حلقه لاستیک بایاس سایز 24*12 در مراکز تعیین‌شده کل کشور خبر داد و گفت: متاسفانه در این مدت تنها هزار حواله‌فروش تایر باری ازسوی سازمان راهداری صادر شده و راننده‌ها برای خرید لاستیک موردنیاز خود به نمایندگی‌های تعیین‌شده مراجعه کرده‌اند. وی تاکید کرد: کمبود تایر باری در کشور صحت ندارد و قفل فعلی بازار نیز مبین این موضوع است.

وی علت اصلی عدم استقبال راننده‌های کامیون از خرید تایر با شیوه صدور حواله را عدم توان مالی این قشر برای خرید نقدی دانست و گفت: ایجاد شیوه‌های جدید برای عرضه‌و‌فروش تایر در کشور بیش‌از همه مصرف‌کننده نهایی را دچار مشکل می‌کند. این افراد به‌دلیل تمکن ضعیف مالی،‌ پیش‌از این تایر موردنیاز خود را از شبکه فروش تایرسازان و با شرایط اقساطی تهیه می‌کردند اما با ایجاد محدودیت‌های ایجادشده به‌دلیل نداشتن توان مالی، قادر به خرید کالا نیستند.

وی بهترین راه برای سامان دادن به این بازار را برداشته شدن محدودیت‌های فعلی و سپردن کار به‌دست بازار سنتی فروش تایر دانست و افزود: دو گزینه برای بهبود شرایط وجود دارد؛ نخست ارائه تسهیلات خرید تایر از سوی دولت به راننده‌ها و دوم برگرداندن بازار به وضعیت قبلی و فروش اقساطی تایرفروشان به راننده‌های کامیون.

نکته‌ای که ستاد تنظیم بازار درخصوص تایرهای باری باید به آن توجه کند،‌‌ قفل اجباری بازار به‌واسطه سیاست‌های نظارتی جدید است. با این شیوه، سرمایه‌درگردش خریداران عمده تایرسازان در انبارهایشان به رکود کشیده می‌شود و این افراد در ماه‌های آینده توان مالی برای خرید سبدهای تولیدی تایرسازان را نخواهند داشت. این چرخه درنهایت به ضرر تولید ملی تمام خواهد شد./بانک و صنعت

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقایسه محصولات

0 محصول

مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول