چرا لاستیک گران شد؟

لاستیک

طی یک سال گذشته تاکنون در حالی قیمت لاستیک در کشور 2 برابر شده که تحریم واردات مواد اولیه ساخت لاستیک را تقریباً غیرممکن کرده است.

به گزارش پارس تایر، افزایش تعرفه واردات لاستیک و اختصاص ارز نیمایی برای واردات، قیمت لاستیک را در کشور افزایش داد. طی یک سال گذشته تاکنون در حالی قیمت لاستیک در کشور 2 برابر شده که تحریم واردات مواد اولیه ساخت لاستیک را تقریباً غیرممکن کرده است.

در حال حاضر قیمت یک حلقه تایر برای خودرویی مثل پراید در حدود 500 هزار تومان است. همچنین قیمت یک حلقه تایر برای پ‍ژو 405 نزدیک به 491 هزار تومان در بازار به فروش می‌رسد.

این افزایش قیمت در ماشین‌های سنگین بیشتر دیده می‌شود. آن‌طور که داوود سعادتی‌نژاد، رئیس اتحادیه فروشندگان لاستیک،گفت: «لاستیک جلو نیسان به قیمت 2 میلیون و 200 هزار تومان و لاستیک عقب 2 میلیون و 500 هزار تومان فروخته می‌شود.»

از سوی دیگر بیش از 60 درصد نیاز لاستیک برای ماشین‌های سنگین در بخش حمل‌ونقل از طریق واردات و فقط 30 تا 35 درصد لاستیک‌های موجود، آن هم برای خودروهای سواری، از طریق تولید داخل تامین می‌شود.

بر اساس آمار گمرک، در هر یک از سال‌های 94 و 95 حدود 108 هزار تن و در سال 96 حدود 126 هزار تن لاستیک وارد کشور شده و به نظر می‌رسد مابقی از طریق قاچاق وارد کشور شده است./اعتمادآنلاین

نویسنده وبلاگ
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *