تبلیغات نامتعارف تعدادی از واردکنندگان تایر با منابع ارز دولتی

تایر

تبلیغات نامتعارف تعدادی از واردکنندگان تایر با منابع ارز دولتی

این روزها نماینده‌های برخی شرکت‌های واردکننده تایر در شهرها و استان‌های مختلف در تکاپوی دریافت ویزا و انجام سفرهای اروپایی و آسیایی هستند که البته هزینه آن را قبلا مردم ازمنابع ارزی برایشان پرداخت کرده‌اند.

تحریم‌ها اگر برای هر کس بد بود اما برای برخی تجار واردکننده تایر که قیمت تایرهای وارداتی را بیش‌از واقعیت اظهار کردند، صدها میلیاردتومان سود به همراه داشت و حالا نوبت به عوامل فروش این شرکت‌ها رسیده است تا از جیب مردم مسافر تورهای اروپا و آسیا شوند.

به گزارش پارس تایر، این روزها نماینده‌های برخی شرکت‌های واردکننده تایر در شهرها و استان‌های مختلف در تکاپوی دریافت ویزا و انجام سفرهای اروپایی و آسیایی هستند که البته هزینه آن را قبلا مردم ازمنابع ارزی برایشان پرداخت کرده‌اند. یکی از این شرکت‌ها که حجم بالایی از تخلفات را در پرونده دارد و البته هیچ دستگاه نظارتی نیز تا امروز سراغش نرفته است، نزدیک به 40نفر از عوامل فروش خود را آماده سفر به فرانسه، ‌آلمان و ایتالیا می‌کند.

اروپاگردی عوامل فروش این شرکت در حالی انجام می‌شود که بارها رسانه‌ها از تخلفات ارزی چنین مجموعه‌هایی سخن گفته‌اند و کیفیت پایین تایرهای وارداتی توسط این افراد را به مسئولان کشور گوشزد کرده‌اند. بررسی‌های خبرنگار ما از بازار تایر حکایت از دست‌ودلبازی شدید این شرکت‌ها برای شبکه فروش خود دارد. شرکتی که چندی پیش از عوامل فروش خود در بلغارستان پذیرایی کرد و به شدت از حذف ارز دولتی برای واردات تایرهای سنگین نگران است. اما تورهای مسافرتی لاستیک‌فروش‌ها به همین دو مورد ختم نمی‌شود. صاحب یکی از برندهای چینی، نماینده‌های فروش را به تایلند برده است و برند دیگر چینی ترجیح داده است از شبکه فروش خود در چین پذیرایی کند.

مرور خبرها از گوشه و کنار بازار تایر کافی است تا رد پای یکی دیگر از این شرکت‌ها را که این روزها 400کانتینر تایر سنگین در گمرک دارد و برای دریافت ارز دولتی و ترخیص این تعداد کانتینر تلاش زیادی نیز می‌کند، در مسیر تهران به چین مشاهده شود.

نکته جالب اینجاست که تجار واردکننده برندهای اروپایی،‌ کره‌ای و ژاپنی اقدام به برگزاری تورهای مسافرتی برای عوامل فروش خود نکرده‌اند. این موضوع نشان از این واقعیت دارد بیش‌اظهاری تایرهای سنگین چینی آنقدر برای واردکنندگانش سود داشته است که حالا برای شبکه‌سازی فروش خود دست به برگزاری تورهای اروپایی و آسیایی بزنند. با این شرایط به نظر می‌رسد رفت‌وآمد لاستیک‌فروش‌ها به کشورهای خارجی در قالب تورهای تشویقی همچنان ادامه خواهد داشت و تا همین چند هفته آینده چند گروه روانه اروپا،‌ چین، ‌تایلند و بلغارستان خواهند شد.

در این شرایط به‌نظر می‌رسد دولتی‌ها باید با تیزبینی بیشتری وقایع پشت پرده را رصد کنند و به‌عنوان کمترین کار برای صیانت از منابع ارزی کشور و مردم، مابه‌التفاوت ارز دولتی و نیما را از کالاهای مانده در گمرک اخذ کنند و عایدی حاصل از آن را به جای سرازیرشدن در جیب تجار و انجام سفرهای خارجی به راننده‌های ناوگان حمل‌ونقل بار و مسافر در قالب یارانه خرید تایرهای سنگین پرداخت کنند./دنیای خودرو