حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

رقابت نابرابر تایر تولید داخل با تایر وارداتی

تایر
زمان مطالعه : 2 دقیقهتاریخ انتشار : 13 تیر 1398تعداد بازدید : 151نویسنده :
پرینت مقالـه

می پسنـدم0

اشتراک گذاری

اندازه متن12

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس معتقد است قیمت تمام شده تولید تایر داخلی بیش از قیمت تایر وارداتی است زیرا برای واردات لاستیک ارز ۴۲۰۰ تومانی تخصیص می‌یابد اما تولیدکننده داخلی باید بسیاری از مواداولیه را با ارز آزاد تهیه کند.

به گزارش پارس تایر، سیده حمیده زرآبادی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار ما با اشاره به مشکلات پیش‌روی تولیدکنندگان لاستیک، گفت: در سال گذشته به دلیل اعتراض کامیون‌داران مبنی بر گرانی تایر، مقرر شد؛ برای واردات لاستیک ارز 4200 تومانی تخصیص پیدا کند، اگرچه این اقدام تاحدودی مشکل افزایش قیمت را حل کرد اما موانعی نیز برای تولیدکنندگان داخلی ایجاد کرد چراکه به دلیل برخی هزینه‌ها مانند دستمزد کارگر، هزینه آب، برق، گاز و خرید برخی مواد اولیه داخلی با ارز آزاد قیمت تمام شده تولید تایر داخل بیش از نرخ لاستیک وارداتی با ارز دولتی شد.

نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تولیدکنندگان داخلی تایر ناچارند برخی مواد اولیه را با ارز آزاد خریداری کنند، افزود: مشکلات تولیدکنندگان تایر در چند ماه گذشته افزایش چشم گیری پیدا کرده است و علیرغم اینکه فعالان این عرصه مشکلات را به سمع و نظر مسئولان رسانند تاکنون اقدام چندانی برای ساماندهی وضع آنها صورت نگرفته است.

وی با اشاره به افزایش چند برابری قیمت لاستیک خودروهای سواری در ماه‌های گذشته، اظهار کرد: در بیشتر مواقع افزایش قیمت کالاها دو مرحله‌ای است؛ مرحله نخست افزایش قیمتی است که توسط تولیدکننده براساس برخی از معیارها صورت می‌گیرد و دومین مرحله گرانی، مربوط به فعالیت دلالان و واسطه‌ها در بازار است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: بخشی از مشکلات تولیدکنندگان مربوط به تحریم‌ها است و بخشی دیگر ناشی از مدیریت داخلی است.

این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه اگرچه مسئولان در صحبت‌هایی خود دم از حمایت از تولیدکنندگان می‌زنند اما در عمل اقدامی انجام نمی‌دهند، ادامه داد: حل هر مشکل تولیدکنندگان در کشور حداقل 5 ماه طول زمان می‌برد، این نوع عملکرد به مثابه بی‌توجهی به تولیدکنندگان است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مشکلی که می‌تواند در کوتاه مدت و ظرف یک هفته حل شود رفع آن در کشور ما حدود 5 ماه به طول می‌انجامد، در واقع اجرایی شدن تصمیمات به قدری زمان‌بر است که پارامترهای تاثیرگذار در مشکل تغییر کرده و تغییر ماهیت می‌دهد./خانه ملت

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقایسه محصولات

0 محصول

مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول