تولید تایر در انتظار تخصیص ارز توسط بانک مرکزی

تولید تایر

تولید تایر در انتظار تخصیص ارز توسط بانک مرکزی

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس می‌گوید با تخصیص 300میلیون دلار ارز برای واردات مواد اولیه، تولیدکنندگان داخلی می‌توانند لاستیک خودروهای سواری را تولید کنند.

به گزارش پارس تایر، ولی ملکی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس درباره تخصیص ارز موردنیاز تولیدکنندگان لاستیک، گفت: کمیسیون صنایع و معادن مجلس مشکلات صنعت لاستیک را طی جلسات متعددی با حضور نمایندگان انجمن تایرسازان، بانک مرکزی، بانک‌های عامل، وزارت صنعت، معدن و تجارت و گمرک بررسی و در نهایت مقرر شد 300 میلیون دلار ارز مورد نیاز تولیدکنندگان داخلی تامین شود.

واردات مواد اولیه تولید تایر منجر به صرفه جویی ارزی می‌شود

نماینده مردم مشکین شهر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تولیدکنندگان داخلی برای افزایش ظرفیت خود به واردات مواد اولیه مانند کائوچو نیاز دارند، افزود: از آنجایی که در جلسات مذکور مقرر شد به منظور حمایت از تولید، ارز موردنیاز تولیدکنندگان تامین شود اگر بانک مرکزی در پرداخت و تخصیص این اعتبار کوتاهی کند، به نوعی خیانت کرده است.

وی اظهار کرد: برای واردات هر کیلو تایر 4 دلار ارز دولتی پرداخت شده اما به ازای واردات مواد اولیه موردنیاز تولید لاستیک تنها یک دلار پرداخت می‌شود در واقع با واردات مواد اولیه در هر کیلو سه دلار صرفه جویی شده، اشتغال افزایش پیدا کرده و تولید رونق می‌یابد.

تولید لاستیک خودروهای سنگین افزایش یافت

این نماینده مردم در مجلس دهم اضافه کرد: از آنجایی که تولیدکنندگان داخلی میتوانند نیاز کشور به لاستیک خودروهای سواری را تامین کنند در نتیجه واردات تایر در این بخش ضرورتی ندارد، اما در حوزه لاستیک خودروهای سنگین کشور با کمبود روبه رو است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس ادامه داد: در ماه های گذشته برخی خطوط تولید لاستیک خودروهای سنگین در اردبیل راه اندازی شده است که می تواند نیاز این بخش را نیز تامین کند./خانه ملت