آلایندگی تایرها 1000برابر بیشتر از خروجی اگزوز است

تایر

آلایندگی تایرها 1000برابر بیشتر از خروجی اگزوز است

ذرات مضر که در شرایط تنش بر تایر، همچون ترمزگیری یا تغییر جهت سریع از تایر خودرو منتشر می شود، 1000برابربیشتر از خروجی اگزوز در آلایندگی هوا نقش دارند.

به گزارش پارس تایر، محققان تحليل آلایندگی تحقیق جدیدی انجام داده اند که نتیجه آن بسیار تکان دهنده است، ذرات مضر که در شرایط تنش بر تایر، همچون ترمزگیری یا تغییر جهت سریع از تایر خودرو منتشر می شود، آسیب بسیاری به سلامت هوایی که تنفس می کنیم، وارد می کند. این آلایندگی هرچقدر وزن خودرو افزایش یابد، تشدید می شود، بنابراین وسایل نقلیه تجاری، شاسی بلندها و حتی خودروهای برقی که به واسطه حمل باتری هایشان وزن بیشتری دارند، نسبت به خودروهای سواری عادی آلایندگی بیشتری تولید می کنند.

تفاوت مهم بین آلایندگی موتور خودروها و آنچه از تایر متصاعد میشود در این است که خودروسازان برای کاهش میزان گازهای خارج شده از اگزوز خودرو و رعایت استانداردهای در نظر گرفته شده تمام تلاش خود را می کنند تا این گازهای زیان آور به وسیله قطعه ای به نام کاتالیست کاهش پیدا کند، اما این موضوع در باره تایر امکان پذیر نیست. در واقع با تغییر مواد اولیه می توان میزان تولید این مواد مضر را تا حدی کنترل کرد، اما برای کنترل حجم منتشر شده از سوی تایر هنوز هیچ فناوری معرفی نشده است.

ریچارد لوفتهوس، تحلیلگر ارشد موسسه Emissions Analytics گفت: زمان آن رسیده است که به جای توجه به آنچه از لوله اگزوز خارج می شود، به ذراتی که بر اثر ترمز گیری و فرسایش تایر تولید می شوند، بپردازیم. آزمایش های اولیه نشان دهنده حجم بالایی از ذرات آلاینده تولید شده توسط تایرهاست. در حقیقت این ذرات هزار برابر بیشتر از حجم آلاینده هایی است که از اگزوز خارج می شود.

موضوع ترسناک، عدم نظارت بر سایش تایر است و باتوجه به رشد روز افزون فروش خودروهای سنگین و شاسی بلند و حتی خودروهای برقی که ادعای پاک بودن را دارند؟ باید انتظار داشته باشیم روند تولید گازهای گلخانه ای از سوی تایرها فعلا کاهش پیدا نخواهد کرد. در حال حاضر 60درصد از ذرات PM2,5 و 73درصد از ذرات PM10 به واسطه تایرهای وسایل حمل و نقل به هوا منتقل می شوند. برای درک ابعاد این فاجعه موسسه Emissions Analytics در تست های اولیه خود سراغ یک دستگاه خودرو هاچ بک رفته که مجهز به تایرهایی است که در کارخانه تولید خودرو روی آن سوار شده است. این خودرو در مجموع به ازای هر کیلومتر پیمایش 5.8 گرم ذرات از مجموع اگزوز و تایرها منتشر می کند. لازم است بدانید استانداردهای آلایندگی اخیر، خودروسازان را به میزان انتشار 4.5 میلی گرم در هر کیلومتر محدود کرده است. تنها نکته ای که در شرایط فعلی می تواند تا حدی میزان انتشار این آلایندگی ها را به صورت نسبی کاهش دهد، تنظیم دقیق باد تایرهاست.