حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

واردات تایر در سال گذشته به 281 میلیون دلار رسید

لاستیک
زمان مطالعه : 3 دقیقهتاریخ انتشار : 20 تیر 1398تعداد بازدید : 4503نویسنده :
پرینت مقالـه

می پسنـدم0

اشتراک گذاری

اندازه متن12

بررسی گزارش های وزارت صنعت، معدن و تجارت حاکی است میزان واردات تایر به ایران در سال گذشته میلادی (۲۰۱۸)، ۲۸۱ میلیون دلار بوده که رتبه ۴۹ را در بین ۲۲۷ واردکننده داشته است.

به گزارش پارس تایر، بر اساس اعلام وب سایت Trade Map صادرات تایر ایران در سال گذشته میلادی یک میلیون دلار بوده که رتبه ۸۳ را در میان ۲۱۱ صادرکننده به خود اختصاص داده است.

کشورهای چین، آلمان و آمریکا بیشترین میزان صادرات جهانی و کشورهای آمریکا، آلمان و فرانسه بیشترین میزان واردات جهانی را به خود اختصاص داده‌اند.

بر اساس اطلاعات گمرک جمهوری اسلامی ایران، طی سال‌های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۷ بیشترین ارزش صادرات تایر در سال ۱۳۹۶ با ۲۲.۱ میلیون دلار و کمترین آن در سال ۱۳۹۱ برابر ۱۲.۵ میلیون دلار بوده است. همچنین بیشترین ارزش واردات در سال ۱۳۹۳ با ۵۶۲ میلیون دلار و کمترین مقدار در سال ۱۳۹۷ با ۲۸۳.۳ میلیون دلار مشاهده شده است.

با توجه به اطلاعات گمرک جمهوری اسلامی ایران، عمده صادرات تایر در سال ۱۳۹۷ به کشور افغانستان به ارزش ۹.۹ میلیون دلار و عمده واردات این محصول در سال ۱۳۹۷ از کشور چین با ارزش ۱۳۷.۳ میلیون دلار بوده است.

تولید ۲۰۱.۸ هزار تن تایر در سال ۹۷

بنا بر اعلام مرکز آمار ایران از سال ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۳ سهم تولید تایر از ارزش افزوده کل صنعت حداقل ۵۴ صدم درصد و حداکثر ۸۹ صدم درصد و برای اشتغال نیز حداقل ۹۷ صدم درصد و حداکثر ۱.۱۱ درصد بوده است.

در طرح‌های نیمه تمام این صنعت، استان‌های لرستان، سمنان، گلستان، کرمانشاه و فارس به ترتیب با ۱۵، ۹.۹، ۹.۶، ۸.۲ و ۷.۷ درصد، بیش از نیمی از ظرفیت اسمی مورد انتظار کل کشور را به خود اختصاص داده‌اند.

۲۸.۷ درصد ظرفیت اسمی واحدهای فعال این صنعت به گروه صنعتی بارز و بعد از آن به لاستیک دنا، لاستیک پارس و یزد تایر بترتیب با ۱۲.۱، ۱۰.۷ و ۹.۷ درصد تعلق دارد.

۱۸.۵ درصد ظرفیت اسمی واحدهای فعال این صنعت (تایر و تیوب) به استان کرمان و بعد از آن به تهران، یزد و کردستان به ترتیب با ۱۵.۲، ۹.۶ و ۹.۲ درصد اخصاص دارد.

تولید این محصول در سال ۱۳۹۷ برابر با ۲۰۱ هزار و ۸۰۰ تن بوده که سهم استان‌های کرمان، تهران و یزد به ترتیب برابر ۱۸.۵، ۱۵.۲ و ۹.۶ درصد بوده است.

صنعت تایر به‌عنوان یکی از قطعات ضروری در وسایل نقلیه، با توجه به تولید انبوه آن در سطح جهان و نقش مهمی که در زندگی روزمره مردم ایفا می‌کند، جایگاه مهمی در اقتصاد جهانی پیدا کرده است. این صنعت، از جمله صنایع مهم در زنجیره ارزش صنعت خودرو و صنعت حمل و نقل است و از آنجا که بیش از ۶۰ درصد از مواد اولیه مورد مصرف در این صنعت را مشتقات نفتی تشکیل می‌دهد، برخورداری از منابع نفتی در کشور، ایران را به یکی از مستعدترین کشورها در صنعت تایر تبدیل کرده است.

پیش‏‬‌بینی‏‬ ها نشان می‬‬‬‏‬ دهد در سایه تولید انبوه وسایل نقلیه در سطح جهانی، تقاضا برای تایر تا سال ۲۰۱۹ رشدی ۴.۱ درصدی خواهد داشت. همچنین در این بازه زمانی ارزش افزوده حاصل از این صنعت رشدی ۷.۱ درصدی را تجربه خواهد کرد که رقم قابل ملاحظه ۲۵۸ میلیارد دلار است.

نخستین کارخانه تولید تایر در ایران در سال ۱۳۳۷ با سرمایه گذاری شرکت آمریکایی «بی.اف گودریچ» با عنوان شرکت «کیان تایر» برای تولید انواع تایر بایاس نخی با ظرفیت اسمی هشت هزار تن در سال تاسیس شد.

تولید واقعی تایر و محصولات وابسته آن توسط تولید کنندگان داخلی کشور در اوایل انقلاب در حدود ۳۴ هزار تن در سال بوده، در سال ۱۳۸۰ به ۱۷۲ هزار تن و تا پایان سال ۱۳۹۷ افزون بر ۲۰۱ هزار و ۸۰۰ تن رسید./وزارت صمت

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقایسه محصولات

0 محصول

مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول