تایرسازی که سفر و آشپزی را متحول کرد

میشلن

احتمالا تاکنون بارها نام برند تایرساز فرانسوی میشلن را شنیده اید و یا در فیلم ها و سریال های خارجی به استفاده از سیستم امتیاز دهی میشلن برای رده بندی رستوران ها برخورده اید، اما چه ارتباطی بین این دو معقوله وجود دارد؟ جالب است بدانید که روز گذشته زادروز مردی بود که این دو زمینه کاملا متفاوت را با ایده خلاقانه خود بهم پیوند داد و یکی از مفاخر صنعتی کشور فرانسه محسوب می شود. 16 ژانویه 1853 یعنی حدودا 166 سال پیش، در چنین روزی آندره میشلن در پاریس زاده شد.

پدرش در کار چاپ و مادرش وارث یک کارخانه کائوچو بود و سرمایه آینده او را تأمین کرد. در مدرسه “لویی کبیر” که مشهورترین دبیرستان فرانسه است، دیپلم گرفت و از آموزشگاه عالی فنی پاریس فارغ‌التحصیل مهندسی صنعتی شد.

36 ساله بود که به همراه برادرش شرکت میشلن و شرکا را تأسیس کرد، دو برادر فرانسوی، در سال 1889 کارخانه‌ی لاستیک میشلن را به نام خانوادگی خود بنیان نهادند. هرچند آن‌ها خیلی زود به بزرگ‌ترین تولیدکننده‌ی تایر برای انواع وسایل نقلیه در اروپا تبدیل شدند؛ اما برادران میشلن اهداف بزرگ‌تری در سر داشتند. در سال 1900، تعداد خودروهای موجود در جهان قابل مقایسه با سال‌های بعد از آن نبود و در خیابان‌ها، تعداد انگشت‌شماری وسیله نقلیه‌ی موتوری وجود داشت. برادران میشلن با یک ابتکار خلاقانه، توانستند منبع درآمد تازه‌ای پیدا کنند و البته فروش لاستیک‌های خود را هم افزایش دهند.

طرحی که از سوی میشلن مطرح شد، امروزه یک درس بزرگ برای کارآفرینان و علاقه‌مندان تجارت محسوب می‌شود و به نام راهنمای میشلن (Michelin Guide) معروف است. در این طرح، یک برنامه‌ی سفر به مناطق مختلف اروپا وجود داشت که حاوی اطلاعات مفیدی در زمینه‌ی هتل‌ها، رستوران‌ها و مکان‌های دیدنی هر محل بود. برادران میشلن از فروش این راهنمای سفر، سود خوبی کسب کردند؛ اما درآمد اصلی آن‌ها در جای دیگری بود. شرکت میشلن بزرگ‌ترین تولید‌کننده لاستیک اروپا بود و طبیعتا وقتی مردم با راهنمای میشلن به سفر تشویق می‌شدند، لاستیک بیشتری مصرف می‌کردند.

برادران میشلن با هدف افزایش بهره‌وری تبلیغاتی، در کتابچه‌ی راهنمای سفر از نام و لوگوی لاستیک میشلن نیز استفاده می‌کردند که تأثیر زیادی بر شهرت این برند گذاشت. امروزه سری کتاب‌های راهنمای میشلن با اطلاعات به‌روز و کاربردی، با گذشت بیش از یک قرن از عرضه اولین نسخه همچنان چاپ می‌شود. برادران میشلن تجارت خود را بازهم به نحوی گسترده تر کردند و براین اساس شرکت میشلَن بیش از 40 سال بزرگ‌ترین سهامدار شرکت خودروسازی سیترون بود.

آندره میشلن 47 ساله بود که برای نخستین بار در چارچوب نمایشگاه جهانی فنی در فرانسه، دفترچه راهنمایی از بهترین رستوران‌های کشورش تهیه کرد و پایه ارزیابی رستوران‌های خوب در جهان را ریخت.
وی در این باره می‌گفت: «هنگامی که سرآشپز شد‌ید‌، این شور و شوق و خلاقیت شماست که به کمکتان‌ می‌آید‌. چگونگی جور کرد‌ن انواع طعم‌ها، نحوه سرو کرد‌ن غذا و نهایتا تمیز کرد‌ن آشپزخانه عواملی هستند‌که برای بازرسان میشلن مهم‌اند.»
57 ساله بود که نقشه جیبی جاده‌های فرانسه را به شکل فانوس آکوردئون تهیه کرد. شرکت میشلن با برگزاری دو مسابقه سالانه در پشتیبانی از صنعت هواپیمایی فرانسه نقش برجسته‌ای در پیشرفت این صنعت ایفا کرد. آندره میشلن در 88 سالگی در زادگاهش درگذشت.

بیش از 120 سال از تولید لاستیک در کارخانه‌ی میشلن می‌گذرد و این برند به‌عنوان دومین سازنده تایر جهان (پس از بریجستون) شناخته می‌شود. به عقیده‌ی بسیاری از خودروسازان مطرح و خصوصا سازندگان خودروهای اسپرت، میشلن بالاترین کیفیت و بهترین عملکرد فنی را در مقایسه با دیگر برندهای لاستیک دنیا دارد. در زمینه‌ی ساخت تایر برای استفاده در پیست‌های سرعت، میشلن به‌عنوان پرفروش‌ترین برند جهان شناخته می‌شود.

مدیر پارس تایر
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *