حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

بازار تایر در فروردین عملا تعطیل یا نیمه تعطیل است

تایر
زمان مطالعه : 3 دقیقهتاریخ انتشار : 7 فروردین 1398تعداد بازدید : 18نویسنده :
پرینت مقالـه

می پسنـدم0

اشتراک گذاری

اندازه متن12

سخنگوی انجمن صنفی صنعت تایر ایران اعلام می کند که افت تولید تایر نسبت به سال گذشته مختصر بوده و در مجموع تولیدات تایر در سال 97 به لحاظ وزنی نسبت به سال گذشته حدود 1.6 درصد افت وجود داشته است.

به گزارش پارس تایر، مصطفی تنها درخصوص وضعیت قیمت تایر اظهار داشت: در بازار با توجه به شب عید ممکن است محصولات با قیمت واقعی به فروش نرسد اما کارخانه های تولیدکننده تمام محصولات را با همان قیمت مصوب به نماینده ها ارائه می دهند.

سخنگوی انجمن صنفی صنعت تایر ایران درخصوص وضعیت قیمت تایرهای باری نخی گفت: شنیده می شود که قیمت تایرهای باری نخی در بازار متعارف نیست.

وی در پاسخ به سوالی درخصوص کمبود مواد اولیه و دیگر مشکلات تایرسازان گفت: ما تولیدکنندگان تایر به شکل مداوم با مشکل روبرو هستیم که شاید بعضی از این مشکلات به دلیل شرایط کنونی کشور قابل بیان نباشد یا انتشار آن به مصلحت نباشد. به هر حال وضعیت عادی برقرار نیست و کشور در حالت جنگی قرار دارد که شوخی بردار هم نیست و می توان گفت که حتی شاید نسبت به سالهای جنگ در فشار بیشتری قرار داریم.

تنها درخصوص میزان و ظرفیت تولید تایر در سال 97 گفت: نسبت به سال گذشته افت ظرفیت تولید بسیار مختصری در حد 1 الی 2 درصد وجود داشته، یعنی افت تولید به لحاظ وزنی در مجموع تولیدات بیش از 1 الی 2 درصد نبوده اما ما تمایل داشتیم که تولید سال 97 بسیار بیش از این میزان باشد ولی به دلیل مشکلات موجود و تحریم نتوانستیم آنطور که مایل بودیم به امر تولید بپردازیم و به طور کلی نسبت به سال گذشته حدود 1.6 درصد افت تولید تایر وجود داشته است.

سخنگوی انجمن صنفی صنعت تایر ایران درخصوص تاثیر اعلام سبد فروش فروردین بر بازار و قیمت ها گفت: معمولا در ماه فروردین بازار حرکتی ندارد و تا اردیبهشت هیچگونه تحولی در بازار صورت نمی گیرد. معمولا در فروردین سبدهای ما جذب نمی شود و مطابق با تجربیات گذشته، بازار در فروردین عملا تعطیل یا نیمه تعطیل است.

وی در پاسخ به سوالی درخصوص نقش احتمالی تولیدکنندگان در گرانی تایر گفت: تولیدکنندگان نقشی در گرانی ندارند، آنان تحت نظارت بوده و محصولات را با قیمت مصوب می فروشند، بخصوص تایرهای سنگین که باید آمار مربوط به تولیدات آن به صورت مداوم در سایت مشخصی که ستاد تنظیم بازار اعلام نموده به صورت روزانه ثبت شده و حواله بر آن اساس صادر و توزیع بر آن اساس صورت می گیرد؛ یعنی تولیدکننده نمی تواند در راستای گرانی قدم بردارد.

تنها افزود: شرایط در بازار به گونه ای است که هرگاه نرخ ارز، نوسانات غیر عادی را آغاز می کند همه چیز – اعم از مرغ و دام زنده، تایر و خودرو و همه محصولات صنعتی- در بازار ملتهب می شوند. در واقع در چنین شرایطی کف بازار و خرده فروشان کف بازار احساس می کنند که ارزش کالای آنان نامشخص بوده و درنتیجه با رغبت سابق کالا را عرضه نمی کنند بلکه با احتیاط به عرضه می پردازند.

سخنگوی انجمن صنفی صنعت تایر ایران تصریح کرد: به طور کلی هرگاه نوسانات ارزی و انتظارات تورمی وجود داشته باشد اینگونه اتفاقات در بازار در خصوص تمام کالاها -و نه فقط تایر- به وقوع می پیوندد و کاری از دست تولید کننده بر نمی آید.

وی افزود: ما به عنوان تولیدکننده و انجمن صنفی صنعت تایر ایران، نظام نظارت بر بازار نداریم. در کشور تشکیلات مختلفی برای نظارت بر بازار وجود دارد. اگر قرار باشد ما تشکیلات و سازماندهی خاصی برای نظارت بر بازار ایجاد کنیم این امر هزینه بر بوده و باید هزینه آن را از مصرف کننده اخذ کنیم.

تنها درخصوص تولید یا عدم تولید تایرهای بدون باد در کشور گفت: اخیرا یکی از کارخانه های کشور و از اعضاء انجمن به صورت تستی یک نوع از تایرهای بدون باد را توسعه داده و مورد آزمون قرار داده و این نوع تایر را به صورت آزمایشی تولید نموده که تولید آزمایشی آن موفق بوده است./خبر خودرو

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقایسه محصولات

0 محصول

مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول