حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

حکایت واردات 10میلیون‌ دلاری تایرهای درد سرساز

تایر چینی
زمان مطالعه : 3 دقیقهتاریخ انتشار : 15 بهمن 1397تعداد بازدید : 42نویسنده :
پرینت مقالـه

می پسنـدم0

اشتراک گذاری

اندازه متن12

واردات تایرهای کم‌کیفیت چینی آن‌هم با مبلغ 35میلیون‌دلاری تسهیل می‌شود! پرونده‌ای عجیب در موضوع واردات تایرهای باری- اتوبوسی به کشور که نه‌تنها نهادهای نظارتی برای بررسی جزئیات آن ورود نکرده‌اند بلکه برخی مسئولان با نامه‌نگاری‌های متعدد سعی در تسهیل ورود این تایرها به کشور ‌بدون انجام آزمایش‌های استاندارد دارند.

به گزارش پارس تایر، وقتی پای کمبود تایر در بازار به میان می‌آید شرکت‌ها و افراد مختلفی پا به میدان می‌گذارند و هدف خود را هم از واردات، کمک به دولت، ملت و رفع مشکلات ایجادشده ناشی‌از تحریم‌ها اعلام می‌کنند. کمکی که با یک حساب سرانگشتی 35میلیون‌دلار ارز دولتی را با ترفند ارائه پیش‌فاکتورهایی با قیمت بالاتر از کشور خارج می‌کند.

اگرچه در گزارش‌های قبلی به عملکرد یکی از شرکت‌هایی که به‌تازگی و درشرایط حساس کنونی وارد عرصه واردات تایر شده است، نکات مهم و بسیاری از پشت‌پرده‌ خروج ارز دولتی از کشور مطرح کرد ‌اما این‌بار شرکت مذکور با نامه‌نگاری‌های متعدد سعی در تسهیل روند واردات خود به کشور دارد و حتی خواستار حذف انجام آزمایش‌های متعدد بر محموله‌های وارداتی تایر شده است. این افراد قصد دارند تا با این شیوه از فوت‌وقت برای ورود هر چه سریع‌تر 350هزار حلقه تایر کم‌کیفیت چینی به کشور جلوگیری شود!

تایرهایی که با کشور گران حساب می‌شوند

بر اساس مدارک موجود این شرکت قیمت تایرهای وارداتی به کشور را از قرار هر حلقه 100دلار گران‌تر از آنچه دیگر نماینده‌های شرکت تولیدکننده چینی قادر به تامین آن هستند، اظهار و برای خریدشان از کشور ارز دولتی دریافت کرده است.

حالا کافی است رقم 350هزار حلقه‌ای را در رقم اظهارشده بالاتر این شرکت ضرب کنید؛ مشخص می‌شود 35میلیون دلار از منابع ارزی کشور تنها توسط یک شخص از کشور خارج شده است تا در مابه ازای آن، تایر درجه چهار چینی به کشور وارد شود.

درخواست برای حذف آزمایش‌های استاندارد

جالب اینجاست باتوجه به این حجم ارز،‌ این افراد به‌دنبال تسهیل شرایط واردات کالاهای خود هستند و به‌نوعی جاده را برای فعالیت‌های خود صاف می‌کنند. ازآنجا که یکی‌از این شرکت‌ها از کیفیت پایین تایرهای وارداتی خود مطلع است، خواستار انجام نشدن تست‌های فنی در سازمان ملی استاندارد شده‌، البته دلیل این درخواست،‌ از دست نرفتن زمان باقیمانده برای واردات و تامین کالاست و بر همین اساس در نامه‌ای از مسئولان وزارت صمت خواسته شده است شرایطی را فراهم کنند تا این شرکت بتواند با یک‌بار ارائه گواهی بازرسی در مبدأ، تایرهای وارداتی را از گمرک ترخیص کند.

البته هنوز سازمان ملی استاندارد با درخواست شرکت مذکور و وزارت صمت موافقت نکرده است و گمرک جمهوری اسلامی ایران هم اگرچه دستور به تسریع روند تشریفات گمرکی محموله‌هایی از این دست را داده است اما بر رعایت کامل قوانین و مقررات و اخذ مجوزهای لازم ازجمله سازمان ملی استاندارد تاکید دارد.

حتی این نکته نیز ذکر شده است که ‌پذیرش گواهی بازرسی در مبدا خرید کالا منوط‌به اعلام‌نظر سازمان ملی استاندارد خواهد بود و به محض وصول، متعاقبا به کلیه گمرکات اجرایی اعلام خواهد شد.

تابستان پر دردسر؟!

بنابر اظهار مدیرعامل شرکت مذکور ‌تاکنون 21کانتینر از تایرهای مورداشاره در آذرماه سال جاری به کشور وارد شده و در حال حاضر نیز 125کانتینر دیگر در گمرک بندرعباس منتظر ترخیص و ورود به بازار است.

تایرهایی که به‌نظر می‌رسد تابستان سال آینده را به تابستانی پردردسر برای سازمان ملی استاندارد،‌ پلیس راهور و البته مسئولانی که اجازه ورود این تایرها را به کشور داده‌اند، تبدیل خواهد کرد.

چراکه گرمای تابستانی جاده‌های جنوبی سخت‌ترین میدان آزمون برای تایرهایی از این دست است. اگر امروز نهادهای نظارتی به این موضوع ورود نکنند، باید تابستان پرحادثه‌ای را پشت سر بگذارند. البته این موضوع جدا از میلیون‌ها دلار ارزی است که در شرایط جنگ اقتصادی از کشور خارج می‌شود./دنیای خودرو

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقایسه محصولات

0 محصول

مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول