کمبود در بازار تایرهای خاوری و وانتی ادامه دارد

تایر

علاقه خاص برخی تجار برای واردات تنها دو سایز تایر باری اتوبوسی از یک سو و مشخص نشدن نیاز کشور به سایزهای مختلف تایرهای سنگین توسط وزارت صمت، این روزها بازار را با چالشی به نام کمبود تایرهای وارداتی در سایزهای خاوری و وانتی مواجه کرده است.

به گزارش پارس تایر، با اینکه در یک سال و نیم گذشته میلیون ها دلار ارز دولتی برای واردات تایرهای سنگین از چین و دیگر تولید کنندگان تایر در دنیا تخصیص داده شده است اما بازار لاستیک های وارداتی در سایزهای خاوری و وانتی همچنان با کمبود روبه رو است. تاجایی که بر اساس گزارش های رسیده از بازار این تایرها تفاوتی حتی سه برابری بین قیمت فروش حوالهای و دولتی با آنچه در بازار آزاد خرید و فروش می شوند دارند. در این شرایط سوالی بزرگ در ذهن فعالان بازار نقش می بندد که علت این تفاوت قیمت و کمبود تایر با وجود واردات گسترده تایرهای چینی در یک سال گذشته چیست؟

بارها درباره بیش اظهاری برخی تجار با هدف سوءاستفاده از ارز دولتی در مقوله واردات تایرهای سنگین انجام شده، اشاراتی داشته ایم، این بار هم موضوع بیش اظهاری و نداشتن سود کافی برای تجاری که با بیش اظهاری اقدام به واردات می کردند باعث شده است کمتر تاجری تمایل به واردات تایرهای وانتی و خاوری داشته باشد.

این موارد از آنجا ناشی می شوند که برخی تجار به دلیل تفاوت فاحش ارزش گذاری گمرک برای دو سایز تایر ۳۸۵ و ۳۱۵ با قیمت های اصلی در کارخانه های سازنده، تمام تمرکز خود را بر واردات این دو س ایز گذاشتند تا بتوانند از این تفاوت تقریبا ۸۰دلاری برای هر حلقه لاستیک استفاده کنند و سود بالایی را از طریق دریافت ارز دولتی به جیب بزنند. این درحالی است که گمرکی هادقت عمل بیشتری در ارزش گذاری قیمت تایرهای وانتی و خاوری به خرج داده بودند و همین نبود تفاوت بین قیمت های اصلی و TSC گمرک باعث می شود واردات این گروه از تایرها به جز سود بازرگانی تعیین شده توسط دولت، حاصل دیگری برای واردکنندگان به همراه نداشته باشد. بنابراین بخش عمده ای از تجار استفاده کننده از منابع ارز دولتی، ترجیح داده اند ثبت سفارش ها و واردات خود را با اولویت تایرهای ۳۸۵ و ۳۱۵ انجام دهند و سود بالایی نیز از بیش اظهاری کسب کنند. تاجایی که امروز انبارهای تایر در کشور از دو سایز فوق الذکر پر شده اند و در سمت دیگر راننده های وانت و خاور با کمبود شدید تایرهای رادیال مواجه هستند./دنیای خودرو

مدیر پارس تایر
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *