حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

احتمال تعطیلی برخی خطوط تولید تایرسازان در ماههای آینده

کویرتایر
زمان مطالعه : 2 دقیقهتاریخ انتشار : 29 تیر 1398تعداد بازدید : 750نویسنده :
پرینت مقالـه

می پسنـدم0

اشتراک گذاری

اندازه متن12

توقف دو هفته ای تخصیص ارز دولتی به واردات کائوچوی طبیعی، احتمال تعطیلی خطوط تولید تایرسازان در ماه های آینده را بالا برد.

به گزارش پارس تایر، از دو هفته گذشته تاکنون هیچ یک از کارخانه های تایرساز داخلی موفق به دریافت ارز دولتی برای خرید کائوچوی طبیعی از فروشندگان خارجی نشده اند و این روند می تواند تولید کنندگان تایر به ویژه تایرسازانی که تولید تایرهای سنگین را انجام می دهند با چالشی بزرگ به نام تعطیلی خطوط تولید در ماه های آینده مواجه کند.

مازیار روغنی، جانشین مدیرکل بازاریابی و صادرات گروه صنعتی بارز در حالی از توقف تخصیص ارز دولتی به تایرسازان برای خرید کائوچوی طبیعی خبر داد که تامین تایر در گروه محصول های سواری، باری اتوبوسی و کشاورزی و معدنی از دغدغه های دولت و وزارتخانه های صمت و راه و شهرسازی است و این روند می تواند در آینده ای نزدیک کارخانه ها را با چالش تعطیلی خطوط تولید مواجه کند.

وی با تاکید بر اینکه گروه صنعتی بارز تنها به عنوان یکی از تولید کنندگان این صنعت برای تولید روزانه ۲۰۰تنی محصولات خود به ۸۰ تن کائوچوی طبیعی نیاز دارد گفت: «متاسفانه بانک مرکزی نزدیک به ۱۵ روز است که ارزی برای خرید این ماده اولیه به تایرسازان تخصیص نداده است و هیچ یک از تایرسازان موفق به نهایی کردن خرید خود از شرکتهای خارجی نشده اند.» وی با اشاره به خرید محموله های هزارتنی کائوچوی طبیعی توسط گروه صنعتی بارز و دیگر تولید کنندگان در هر نوبت بیان کرد: «تمام کارخانه های تایرسازی باید کائوچوی موردنیاز خود را به مدت ۱۴ روز در انبار ذخیره داشته باشند تا در روند تولید با مشکل مواجه نشوند. به همین منوال بخشی از مواد اولیه باید در گمرک باشد، مقداری روی آب و بخشی نیز در انبار فروشنده آماده ارسال به کشور باشد. اما متاسفانه هربار که تخصیص ارز به تولید کنندگان با مشکل مواجه می شود، یکی از این مراحل قطع می شود و در نهایت طی یکی دو ماه آینده کارخانه ها با مشکل تامین به موقع مواد اولیه مواجه میشوند. چالشی که می تواند خطوط تولید را به تعطیلی بکشاند و تولید و تامین تایر موردنیاز کشور به ویژه در بخش سنگین را با مشکل روبه رو کند.»

روغنی با اشاره به مشکلاتی که سال گذشته نیز برای واردات کائوچوی طبیعی توسط تولیدکنندگان پدید آمد، گفت: «سال گذشته نیز بانک مرکزی اقدام به جابه جایی ارز تخصیصی به واردات کائوچوی طبیعی کردوبارها آن رابین گروه یک ودو جابه جا کرد. با این اقدام کارخانه ها چند نوبت با مشکل تامین مواد اولیه مواجه شدند و حتی برخی تایرسازان مجبور به توقف تولید خود شدند. حال در شرایط فعلی که تامین تایر در هر دو گروه سواری و سنگین برای کشور اهمیت بسیاری دارد باید تاکید کرد توقف تخصیص ارز به مواد اولیه تولید تایر می تواند این صنعت و حتی بازار را با چالش مواجه کند.»/دنیای خودرو

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقایسه محصولات

0 محصول

مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول