قیمت تایرهای سنگین چینی کاهش می یابد

لاستیک

خبرها از درون وزارت صمت از عزم جدی مسئولان برای بررسی پرونده های واردات تایرهای سنگین به کشور و بیش اظهاری های احتمالی و فساد ارزی حکایت دارد؛ اقدامی که به زودی پرده از فاکتورسازی های برخی واردکنندگان تایر و دریافت ارز دولتی حتی ۸۰درصد بیشتر از قیمت فروش کارخانه بر خواهد داشت.

به گزارش پارس تایر، فاکتورسازی بعضی واردکنندگان تایر برای دریافت ارز دولتی در ازای واردات تایرهای کم کیفیت چینی، سرانجام مسئولان وزارت صمت را بر آن داشته است تا نسبت به بررسی پرونده های واردات لاستیک های سنگین اقدام کنند. فرایندی که دیر یا زود قیمت خرید اصلی تایرهای چینی را مشخص خواهد کرد و به واسطه آن قیمت فروش این لاستیک ها در بازار داخلی به نصف کاهش خواهد یافت.

با شروع این حرکت در وزارت صمت، تایرهای چینی با قیمت اصلی ۱۰۰ تا ۱۲۰ دلار که در یک سال گذشته با دولت و مردم بین ۱۹۵ و حتی ۲۳۵دلار حساب شده بودند، عادلانه قیمت گذاری خواهند شد. بر همین اساس انتظار می رود قیمت لاستیک های چینی حتی به نیمی از آنچه امروز در بازار عرضه شده است، کاهش پیدا کند. اگرچه بارها درباره نحوه بیش اظهاری بعضی واردکنندگان تایر و دستبرد برخی افراد به سرمایه های ملی خبر داده بودیم اما سرانجام عزم دولتی ها برای مبارزه با این نوع از فساد جزم شده است و انتظار می رود در آینده ای نزدیک با محاسبه قیمت تایرهای باری اتوبوسی وارداتی از چین با معیارهای واقعی، نه تنها قیمت این کالا برای رانندگان ماشین های سنگین کاهش یابد بلکه واردکنندگان متخلف نیز مکلف به بازگرداندن مبالغ تخلف شده به بیت المال شوند.

برهمین اساس یک جفت تایر کم کیفیت چینی که با ارز دولتی و تعرفه ۵درصد باید به ازای هر حلقه برای کشور تنها ۵۵۰هزارتومان تمام می شد اما توسط وارد کنندگان متخلف به ازای هر حلقه یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان با کشور حساب شد. تخلفی بزرگ که هم به منابع ارزی کشور آسیب زد و هم مبالغ بسیاری را به رانندگان ناوگان بار و مسافر تحمیل کرد.

به گفته منابع آگاه، پس از بررسی کارشناسان وزارت صمت و مشخص کردن پرونده های بیش اظهاری ، گمرک جمهوری اسلامی میزان بیش بود ارزش تایرهای واردشده به کشور را تعیین خواهد کرد و با گزارش به بانک مرکزی، واردکنندگان متخلف مجبور به بازگرداندن منابع ارزی خارج کشور به خاطر بیش اظهاری خواهند شد. با این اوصاف باید منتظر تعیین نتیجه بررسی ها توسط کارشناسان وزارت صنعت معدن و تجارت بود تا با اعلام آن، قیمت لاستیک های سنگین چینی به کمتر از آنچه امروز در بازار خریدوفروش می شود، کاهش یابد./دنیای خودرو

مدیر پارس تایر
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *