حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

مهم ترین چالش های صنعت تایر در سالی که گذشت

کویرتایر
زمان مطالعه : 3 دقیقهتاریخ انتشار : 5 فروردین 1398تعداد بازدید : 21نویسنده :
پرینت مقالـه

می پسنـدم0

اشتراک گذاری

اندازه متن12

صنعت تایر در دنیا یکی از صنایع پیرو صنعت خودرو به شمار می‌آید به‌گونه‌ای که همواره نوسانات تولید در صنعت لاستیک رابطه معناداری با رشد تولید خودرو در جهان داشته است بر همین اساس بنا داریم با توجه به اهمیت این صنعت در حوزه خودروسازی به بررسی وضع این صنعت در سال 97 و همچنین پیش بینی شرایط آن در سال جدید بپردازیم.

به گزارش پارس تایر، سال 97 در صنعت تایر وضعیت به‌گونه‌ای رقم خورد که با گلایه و شکایت تایرسازان قیمت‌ها افزایش یافت این درخواست که به دنبال تورم سالهای 93 تا 97 صورت گرفته بود بالاخره در خرداد ماه و پس از گذشت 4 سال با موافقت دولت همراه شد اما این افزایش قیمت 9 درصدی و مرحله ای باز هم پاسخ منطقی به خواست افزایش 25 درصدی قیمت از سوی تایرسازان نبود.

وقایع سال گذشته بیش از سال های قبل بر نحوه حیات صنعت تایر اثر گذاشت، خروج آمریکا از برجام ، افزایش نرخ ارز و افزایش هزینه تولید در کنار مطالبات بالایی که از سال 96 باقی مانده بود موجب شد که سال 97 شرایط متفاوت و سختی در صنعت تایر رقم خورد.

دریافت نکردن به موقع مواد و تجهیزات سفارش شده، کاهش مواد اولیه در انبارها، آغاز دور جدید تحریم های ظالمانه و سرباز زدن بسیاری از بانک های خارجی برای همکاری با ایران هر چند در مواقعی باعث توقف تولید در این صنعت شد اما به گفته رئیس انجمن صنعت تایر ،استمرار این شرایط برای تولیدکنندگان تایر ممکن نبود و با توجه به تعهدی که نسبت به جامعه داشتند سال 97 تلاش شد تا زمانی که مواد اولیه تامین می شود تولید را ادامه دهند.

البته در ادامه این جریان و کمبود قطعات مورد نیاز بود که تولید خودرو نیز در سال گذشته با چالش روبرو شد که از جمله قطعاتی که با کمبود مواجه شد، تایر خودروها بود به خصوص در بخش تایرهای سنگین که به دلیل تیراژ پایین پ، تایرهای تولیدی جوابگوی نیاز بازار نبود اما در نهایت با تدابیر دولت این کمبود از طریق واردات جبران شد. هر چند در راستای رفع این مشکل و تامین نیاز بازار تعرفه‌ها کاهش داده شد و به واردکنندگان ارز دولتی تخصیص یافت.

سال 97 صنعت تایر جدای از نیاز ارزی و قیمت و تامین مواد اولیه به واسطه خروج آمریکا از برجام با ابهاماتی در برخی از همکاری های مشترک روبرو شد. صنعت تایر که همچون صنعت خودرو پس از برجام موفق به امضاء برخی قراردادهای انتقال تکنولوژی و تولید تحت لیسانس با برخی از شرکتهای اروپایی شد در شرایطی که هنوز جوهر این توافقات خشک نشده بود با موضوع خروج آمریکا از برجام مواجه شد و با عملی شدن این وضعیت شرایط جدیدی بر این همکاری ها تایرسازان حاکم شد رئیس انجمن تایر در اوایل سال 97 در واکنش به این شرایط عنوان کرد که “با خروج کشورهای اروپایی از برجام مطمئنا ضربه بزرگی به صنعت تایر وارد خواهد شد” اما این شرایط نتوانست صنعت تایر را با مشکل جدی مواجه کند و بلکه تلاش برای تکیه بر توان و تکنولوژی داخل موجب ارتقاء فن آوری و رشد تولید تایرسازان در سال 97 شد.

در میان تمام رخدادهایی که هر یک سدی در مقابل تولید صنعت تایر در سال گذشته بود تامین مواد اولیه و نقدینگی جزء مشکلات جدی تایرسازان در سال 97 به شمار می رود چنانچه پس از موافقت با افزایش 9 درصدی قیمت در خرداد ماه باز هم فشار هزینه تولید ناشی از نرخ ارز موجب ارائه درخواست افزایش 30 تا 40 درصدی قیمت توسط تایرسازان به دولت شد که در نهایت دولت در آذرماه 97 با افزایش 20 تا 30 درصدی قیمت تایرسازان موافقت کرد و برای دومین بار در سال 97 قیمت تایر افزایش یافت.

تامین و مبادلات ارزی با وجود تلاش دولت در رفع آن ،جزء چالش های جدی صنعت تایر در سال 97 بود صنعتی که به عنوان یکی از صنایع ریشه دار در ایران همواره با مشکلات فراوانی دست و پنجه نرم کرده است با این حال امید می رود سال 98 با حمایت جدی تر دولت در رفع مشکلات و چالش های تولید و دستیابی به ظرفیت حداکثری شاهد پویایی و توسعه یافتگی بیشتر در صنعت تایر و رسیدن به تعادل بهینه در این صنعت باشیم./پرشین خودرو

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقایسه محصولات

0 محصول

مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول