حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

تولید لاستیک بارز با تکنولوژی و دانش فنی ایرانی انجام می شود

پرویز اخوان
زمان مطالعه : 5 دقیقهتاریخ انتشار : 26 دی 1397تعداد بازدید : 68نویسنده :
پرینت مقالـه

می پسنـدم0

اشتراک گذاری

اندازه متن12

مجموعه صنعتی بارز یکی از بزرگ‌ترین فعالان بخش تولید انواع لاستیک خودرو و تولیدکننده انحصاری برخی از انواع آن ‏است.‏

به گزارش پارس تایر، مجموعه بارز در تمامی این سال‌ها سعی کرده است مجموعه صنعتی خود را در نقاط مختلف ایران گسترش دهد که از آن جمله می‌توان به بارز کردستان و کرمان اشاره کرد.

برای اطلاع از وضعیت فعلی گروه صنعتی بارز با مدیرعامل این مجموعه صنعتی هم‌کلام شده‌ایم که ماحصل آن را در ذیل می‌خوانید.

*جناب اخوان با تشکر از وقتی‌که در اختیار ما قراردادید. لطفاً کمی در مورد وضعیت فعلی کسب‌وکار و مجموعه بارز بفرمایید.

در حقیقت مسائل و مشکلات ما خیلی زیاد است. مشکلات ناشی از تحریم و مشکل تأمین مواد اولیه اوضاع صنعت تایر را پیچیده کرده است. صنعت تایر به مواد اولیه بسیار زیادی نیاز دارد و برای تأمین بخش اعظم آن مجبور به واردات هستیم. این تحریم‌ها باعث شد که ما به‌سختی مواد اولیه را تهیه کنیم.

اما نگاه بارز همیشه به آینده است. ما به تولیدات فعلی بسنده نمی کنیم. واقعاً داریم آینده را می‌بینیم و رصد می‌کنیم. جوان‌گرایی را سرلوحه کارمان قراردادیم. مدیران گروه صنعتی بارز این توانمندی را دارند که بارز را به جایگاه‌های بسیار بالاتری برسانند.

مجموعه بارز افتخارش این است که امسال توانست تفاهم‌نامه‌ای را با بزرگ‌ترین اتحادیه لاستیک و پلاستیک از فرانسه امضا کند که نتیجه آن سفر مدیران این مجموعه بزرگ جهانی به ایران است.

*آیا کیفیت محصولات بارز تحت تأثیر این مشکلات قرار خواهند گرفت؟

خیر- ما همیشه کیفیت را سرلوحه کارمان قراردادیم و روند نزولی در برگشتی‌ها داریم. خوشبختانه با جوان‌گرایی که در واحد فروش اتفاق افتاد در عرض یک ماه اخیر نزدیک به نیم میلیون حلقه لاستیک در کشور توزیع کردیم. این مهم کار خیلی بزرگی است. علیرغم تمام مسائل و مشکلات موجود 10 درصد نسبت به سال گذشته هنوز جلوتر هستیم و نگذاشتیم که تولید کاهش پیدا کند.

*در راه توسعه مجموعه و محصول باید در انتظار چه اخباری باشیم؟

برای اولین بار در ایران مرکز نوآوری ایجاد کردیم و این مرکز تحقیقاتی با کمک متخصصین و دانشمندان جوان اتفاقات خوبی را رقم‌زده است. در 28 بهمن و در سالگرد تولد بارز خبرهای خوبی اعلام خواهیم کرد و نمونه‌هایش را خواهید دید.

بارز اولین تولیدکننده تایرهای SUV است. سایزهای 16 به بالا را بارز تولید کرده و به‌زودی خط تولید تایر سبز را نیز رسماً افتتاح خواهیم کرد. تایر سبز همان‌طور که می‌دانید علاوه بر مواد اولیه موردنیازی که باید تهیه شود دستگاه‌ها و تجهیزات خودش را می‌طلبد که این تجهیزات در بارز کردستان موجود و ظرف یک ماه آینده با حضور معاونت رئیس‌جمهور و رئیس سازمان استاندارد کشور این خط تولید رسماً افتتاح خواهد شد.

علی‌رغم تمام مسائل و مشکلات با یاری خداوند و کمک مجموعه توانمند بارز و عزیزانی که در گروه صنعتی بارز هستند به شما قول می‌دهم که در آینده خیلی نزدیک دستاوردهای بزرگ‌تری را معرفی کنیم.

*تحریم‌ها و مشکلات حاشیه ایی آن ضرورت وجود مراکز R&Dرا بیش‌ازپیش نمایان می‌کند. برنامه بارز در این حوزه چیست؟

گروه صنعتی بارز تنها تولیدکننده تایر است که بزرگ‌ترین مرکز R&D یا همان تحقیق و توسعه تایر را در ایران دارد. بالغ‌بر 130 نفر از دانشمندان جوان ما با مدارک عالیه دانشگاهی از بهترین دانشگاه‌های کشور مشغول به کار هستند.

ما حدود 15 سال پیش با شرکت کانتیننتال آلمان همکاری خود را استارت زدیم و متأسفانه بعد از آغاز تحریم‌ها این شرکت نیز از ایران رفت. خوشبختانه در این سال‌ها به مرحله‌ای رسیدیم که واقعاً می‌توانم عرض کنم که خودمان صاحب دانش فنی هستیم و به‌زودی صاحب تکنولوژی می‌شویم.

من اعتقاد به دانش و مغز جوانان ایران‌زمین دارم و معتقدم که مغز ایرانی از برترین‌های دنیا است. نمونه‌های زنده این ادعا در صنایع بزرگ دنیا کار می‌کنند و مدیران برتر جهان اغلب ایرانی هستند. بارز تنها مرکز تست در تایر را در ایران دارد و حتی انواع خودرو در آن تست می‌شود. این افتخار بارز است. بزرگ‌ترین افتخار داشتن بزرگ‌ترین مرکز R&D است.

*در فعالیت‌های جدید صنعت خودرو نقشی برای بارز ترسیم‌شده است؟

برای اولین بار بارز توانست «ایمارک» را که بزرگ‌ترین و مهم‌ترین استاندارد روز اروپا در زمینه صنعت تایر است را کسب کند. در پنل رنو ما برای اولین بار گرید B فرانسه را گرفتیم. پژو 301 تنها تأمین‌کننده و تأییدیه‌ای که از پژو فرانسه صادر شد تنها برای مربوط به صنعتی بارز بود و ما امسال جایزه ملی استاندارد را گرفتیم.

بارز جزو صد شرکت برتر ایران است که تا ماه آینده اعلام خواهد شد. ما توان تأمین لاستیک موردنیاز صنایع خودرو داخل را در بارز داریم.

*آیا توان تأمین کلیه نیازهای صنعت خودروی داخلی رادارید؟

یکی از مشتری‌های استراتژیک بارز خودروسازان هستند. ما تمام نسل جدید تایرهایمان را با خودروسازان و استانداردهای روز آنها هماهنگ می‌کنیم. سهم بارز از بازار 35 درصد از خودروسازان است و می‌تواند صد در صد نیاز خودروسازان را بدهد اما با توجه به اینکه تایر سازان دیگر هستند و ما مشتریان دیگری نیز داریم ازجمله 330 نماینده، شرکت ها و سازمان ها و البته صادرات که برای همه آنها باید برنامه تولیدی داشته باشیم.

*برای صنعت لاستیک صادرات ممنوع شد. این اتفاق چقدر به ضرر بارز تمام خواهد شد؟

تایر سازان ایرانی به‌سختی توانسته بودند محصولات خود را به کشورهای دیگر صادر کنند. گروه بارز پارسال نسبت به سال قبل آن جهش نزدیک 100 درصدی داشت. پارسال در عرض یک ماه نزدیک به 2.5 میلیون دلار صادرات داشتیم. به خاطر دریافت ایمارک توانستیم به رومانی و قبرس محصول صادرات کنیم. علاوه بر کشورهای منطقه که صادرات داشتیم به کشورهای اروپایی هم ورود کردیم که متأسفانه جلوی صادرات را گرفتند و بازاری را که به‌سختی به دست آورده بودیم به‌راحتی از دست دادیم.

*در مورد همکاری با خودروسازان وضعیت امروز بارز چگونه است؟

خوشبختانه ما تمام استانداردهای خودروسازان را انجام دادیم و تنها تولیدکننده تایر برای رنو پارس در ایران برای ال نود هستیم زیرا سخت‌ترین استانداردها را شرکت رنو فرانسه دارد و بارز از این آزمایش‌ها سربلند بیرون آمد.

*با توجه به فرمایشات شما چرا ما همچنان نیازمند واردات تایرهای چینی هستیم؟

3/2 تولیدات تایر ایران را تولیدکنندگان ایرانی تأمین می‌کنند اما هنوز نتوانستیم کل این نیاز را تأمین کنیم. باید عرض کنم که غیر از ظرفیت 50 هزارتنی در طرح توسعه بارز کرمان، یک طرح توسعه 50 هزار تنی CBR نیز داریم.

در زمینه تولید محصولات PCR ما مشکلی نداریم یعنی در ایران کاملاً تأمین می‌شود و وارداتش مازاد است. اما در TBR هنوز نیازمند واردات هستیم. در حال حاضر بارز تنها تولیدکننده TBR در کشور است.

*تولید فعلی لاستیک TBR بارز چقدر است؟

گروه صنعتی بارز 360 هزار حلقه در سال تولید می‌کند اما؛ نیاز کشور در سال یک‌میلیون و 200 هزار حلقه است. ما برای رسیدن به این میزان تولید، یک ظرفیت اضافه را در بارز کرمان ایجاد خواهیم کرد که بالغ‌بر 700 هزار حلقه به تولید سالانه ما اضافه خواهد شد. سایر شرکت‌های دیگر نیز در حال تلاش هستند تا نیاز داخلی را تأمین کنند.

*سخن پایانی؟

یک تشکر ویژه دارم از همکاران عزیز خودم در بارز، کارگران زحمتکش در کرمان، کردستان و سیرجان که با تمامی توان و با تمامی مشکلات موجود در سرما و گرما زحمت می‌کشند. من معتقدم که سرمایه اصلی بارز داشتن منابع انسانی باارزش است. بدون داشتن این منابع انسانی باارزش گروه صنعتی بارز وجود نخواهد داشت. چیزی که به گروه صنعتی بارز روح و معنا می‌دهد، وجود این عزیزان سخت‌کوش، توانمند، باسواد، زحمتکش و باتجربه از کارگر تا متخصصین، معاونان و مدیران گروه صنعتی بارز است./بورس نیوز

دیدگاه کاربران
1 دیدگاه
  • کارا 9 اردیبهشت 1398 / 18:41

    عالی دمت گرم

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقایسه محصولات

0 محصول

مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول