تولید لاستیک مصنوعی در صنعت خودرو

تایر

در صنعت خودرو یکی از ابزارهایی که بسیار حائز اهمیت است و راننده را در پیشبرد عملکرد خود تحت شرایط جوی مختلف یاری می رساند، صنعت پرفروش لاستیک می باشد که به دو نوع طبیعی و مصنوعی وجود دارد. ولی نوع مصنوعی آن از مقاومت بیشتری نسبت به نوع طبیعی برخوردار است.

صنعت لاستیک از جمله پر فروش ترین ابزار بکار رفته در خورو به شمار می رود، تایر و ایمنی چرخ امری بسیار ضروری است. این صنعت از آنجایی حائز اهمیت گردید و روی بورس افتاد که دو نوع تایر طبیعی و مصنوعی به وجود آمدند و به علت اینکه تایر مصنوعی نسبت به طبیعی راحتر می باشد و کاربرد بیشتری دارد ما در اینجا تایر مصنوعی را مورد مطالعه قرار می دهیم تا در پایان تفاوت آن با نوع طبیعی آن روشن گردد.

انواع لاستیک
به طور کلی دو نوع لاستیک وجود دارد. طبیعی و مصنوعی که هر کدام قابلیت هایی دارند و نحوه ساخت و کارایی هر کدام متفاوت می باشد. به عنوان مثال لاستیک طبیعی یا کائوچو از گیاهان و محیط زیست ساخته می شود در حالی که نوع مصنوعی آن از مواد شیمیایی ساخته و تولید می شود.

تاریخچه لاستیک مصنوعی
برای نخستین بار موسسه Fraunhofer رو به توسعه لاستیک جدید مصنوعی آورد و نامی برای خود بر سر زبان ها در آورد. یکی از قطعات این نوع تایر، قطعات ایزوپرن می باشد که شیمی دانان این نوع تایر را حرارت داده تا در شرایط جوی مختلف اطلاعاتی از این نوع لاستیک را بدست بیاورند که به نتایج حائز اهمیتی نیز در این راستا نائل آمدند.

مزایای لاستیک مصنوعی
از مزایای قابل توجه این تایر که محققان امروزه موفق به تشکیل آن شده اند، این مسئله حیاتی است که گفته می شود این نوع لاستیک 50٪ کمتر نسبت به تایر طبیعی ساییده می شود و بر اساس آزمایش های گوناگونی در این زمینه صورت گرفته است، که نشان دهنده آن است که تایرهای ساخته شده از لاستیک مصنوعی Bisyka نسبت به تایر طبیعی از سایش کمتری برخوردار هستند. محققان این شرکت آلمانی با تلاش های بی وفقه ای که صورت داده اند، توانسته اند ویژگی های تایر مصنوعی را بهینه سازی کنند.

تفاوت لاستیک طبیعی و مصنوعی
لاستیک مصنوعی بر خلاف طبیعی با استفاده از مواد شیمیایی ساخته می شود در حالی که نوع طبیعی از عصاره برخی از گیاهان و به شکل کاملا طبیعی در دل محیط زیست ساخته می شود. تایر مصنوعی تقریبا از صنعت نفت حاصل آمد که همین امر نشان دهنده مقاومت این نوع تایر در برابر نفت و روغن و مواد شیمیایی و اکسیژن است که در مقایسه با تایر طبیعی در برابر این موارد از استحکام بیشتری برخوردار می باشد. نکته قابل توجه اینکه تایرهای مصنوعی را می توان با استفاده از گیاهان و تجهیزات موجود در مقیاس صنعتی تولید کرد که این خود گویای این مسئله است که تایر مصنوعی می تواند جایگزین عالی برای تایر طبیعی به شمار آید که از جمله کارایی این نوع از تایرها راه اندازی آنان بر روی چرخ های کامیون هاست که می بایست بسیار مقاوم باشند ضمن اینکه عمر و دوام این نوع از تایرها بسیار بیشتر می باشد. مخزن چسبندگی این نوع تایر با چگالی بالا طرح ریزی شده است تا قابلیت نگه داشتن خوب را حتی در شرایط بسیار سخت داشته باشد که به عمر آن کمک می کند./پارس تایر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *