برخی تایرسازان عوامل فروش خود را به مصرف کننده نهایی ترجیح می دهند

تایر

ارتباط ضعیف تایرسازان داخلی با مصرف کنندگان نهایی از یک سو و پایه گذاری سیستم های فروش با اولویت نمایندگان این شرکتها، اگر چه به عنوان پاشنه آشیل این صنعت مطرح است اما نشانه هایی از عبور تولید کنندگان تایر از بازار سنتی به سمت شیوه های نوین فروش به چشم می خورد.

به گزارش پارس تایر، در شرایطی که بیشتر کسب و کارهای کشور با گذر از شیوه های سنتی فروش به سمت عرضه محصولات و خدمات خود در فضای مجازی، فروش اینترنتی و ارتباط مستقیم با مشتریان خود هستند اما هنوز بخش عمده ای از صنعت تایر ایران به عوامل فروش وابسته اند که در صورت کنار کشیدن از بازار، شرکت های بزرگ را هم با چالش فروش کالا مواجه خواهند کرد. در چنین شرایطی اما ریسک بعضی شرکت های تایرساز برای ورود به شیوه های نوین فروش نه تنها باعث کاهش قیمت تمام شده کالا برای مصرف کننده نهایی شده است بلکه اعتبار بیشتری نیز از آن برند در ذهن خریدار ایجاد می کند تفاوت عجیب قیمت تایرهای تولید داخل بین بازار و کارخانه به ویژه در شرایطی که تولید کنندگان مدعی هستند میزان تولیدشان کفاف نیاز بازار را می دهد، خودبیانگر مشکلات زیرساختی در شیوه های توزیع و فروش تایر در کشور است. مشکلاتی که با کمک دستگاههای دولتی می توان از آنها گذر و شیوه های جدید فروش را جایگزین شیوه های مرسوم و سنتی کرد.

در فضایی که مردم حتی کالاهای سوپر مارکتی را با قیمت مصوب از فروشگاه های اینترنتی خریداری می کنند، حتی فروش تایر در این فروشگاه ها توسط همان نماینده های فروشی انجام می شود که حاضر نیستند کالا را با قیمت مصوب در فضای حقیقی به دست مصرف کننده برسانند. این یعنی کوتاهی شرکت های بزرگ برای ورود به فضای ارتباط با مشتریان نهایی.

اما از بین تمام تایرسازان داخلی تنها دو شرکت کویر تایر و گروه صنعتی بارز هرچند محدود، اما به این فضا ورود کرده اند. کویر تایر بر اساس اخبار غیر رسمی روزانه تعداد قابل توجهی تایر رادیال سواری را با نرخ مصوب به دست مشتریان می رساند و گروه صنعتی بارز نیز چنین شیوه ای را هرچند محدود از طریق شرکت سامان بارز عملیاتی کرده است. اما متاسفانه خبری از فروش اینترنتی محصولات دیگر شرکت ها به چشم نمی خورد. شاید علت اصلی مقاومت برخی شرکت ها برای ورود به چنین فضایی فشار عوامل پر قدرت فروشی است که در صورت عرضه تایر در بازار با قیمت های مصوب آن هم توسط کارخانه ها، دیگر در شرایط رکود حاضر نیستند کالا را برای تولید کنندگان بفروشند.

از دیگر راهکارهای ارتباط مستقیم با مصرف کنندگان نهایی، ایجاد دفاتر منطقه ای در استان ها و شهرهای مختلف است. شیوه ای که کویر تایر آن را اجرایی کرده و بازخوردهای مثبتی از آن نیز دیده می شود. شرکت کویر تایر که تنها به تولید تایرهای رادیال سواری مشغول است، دفاتر منطقه ای را در شیراز، مشهد، تهران و بیرجند تاسیس کرده است و مصرف کنندگان نهایی می توانند با مراجعه به این دفاتر تایر را با قیمت مصوب دولتی خریداری کنند.

گروه صنعتی بارز نیز با ایجاد چنین مرکزی تحت عنوان «سرویس سنتر» در تهران، در حال حاضر روزانه نزدیک به ۱۰ هزار حلقه تایر رادیال سواری را با قیمت مصوب توزیع می کند. البته به گفته مدیران این شرکت قرار است سرویس سنتر بعدی در مشهد راه اندازی شود. دیگر تایرسازان اما هنوز خبری از ایجاد دفاتر فروش منطقه ای خود اعلام نکرده اند و همچنان این نمایندگان فروش هستند که در مناطق مختلف کشور برای تایرهای پر مصرف نرخ تعیین می کنند.

چنین شیوه های فروشی البته مخالفانی نیز به همراه دارد، آپاراتی ها، خرده فروشان و حتی عمده فروشانی که می خواهند از وجود اختلاف قیمت بین بازار و کارخانه سود ببرند اما در صورت ورود شرکت ها به فروش مستقیم باید تنها به سود قانونی خود بسنده کنند. با این حال به نظر می رسد تایرسازان باید از شرایط موجود فروش گذر کنند و قدم در راهی بگذارند که تا امروز گروه صنعتی بارز و کویر تایر به آن وارد شده اند و در صورت ادامه یافتن و حمایت دولت، بازار تایر را از دلال بازی، احتکار و دو نرخی بودن نجات می دهد./دنیای خودرو

مدیر پارس تایر
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *