حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

کاهش تایرهای سواری در اوج سفرهای تابستانی

تایر
زمان مطالعه : 3 دقیقهتاریخ انتشار : 7 شهریور 1398تعداد بازدید : 253نویسنده :
پرینت مقالـه

می پسنـدم0

اشتراک گذاری

اندازه متن12

تايرسازان داخلی همزمان با اوج سفرهای تابستانی، میزان توزیع محصولات رادیال سواری به بازار را ۶درصد کاهش دادند.

به گزارش پارس تایر، همزمان با آغاز شهریورماه و فصل سفرهای تابستانی، تولید کنندگان تایر به جای افزایش توزیع محصولات خود در سطح نمایندگان فعال در بازار، به صورت میانگین تعداد تایرهای توزیعی را کاهش دادند. البته نمی توان کاهش تولید به علت وقفه های متعددی که در تامین منابع ارزی برای واردات مواد اولیه ایجاد شده است را نیز از خاطر برد. از سوی دیگر کاهش قدرت خرید مردم نیز می تواند به عنوان یکی از چالش های پیش روی این صنعت مطرح شود.

تحلیل سبدهای اعلام شده توسط تایرسازان در ششمین ماه سال، حکایت از کاهش درصدی عرضه تایر در بازار توسط ۵ تامین کننده اصلی لاستیک های رادیال سواری دارد. تا جایی که آمار هزار و ۴۰۴ حلقهای مجموع تایرهای موجود در سیدهای رادیال سواری تایرسازان در مردادماه با کاهشی عجیب به هزار و ۱۳۴ حلقه در شهریور ماه رسیده است.

در این بین اگرچه شرکتهایی مانند گروه صنعتی بارز و گروه صنعتی رازی به عنوان دو بازیگر اصلی این بازار تعداد تایرهای خود را در هر سبد کاهش داده اند اما شرکت کویر تایر سید شهریورماه را بدون تغییر نسبت به مرداد با ۲۳۰حلقه تایر به نمایندگان خود در سراسر کشور فروخته است.

دیگر بازیگر این بازار که در دوران مشکلات ارزی تایرسازان برای واردات مواد اولیه بسیار خوب عمل کرده، نه تنها تعداد تایرهای توزیعی خود در شهریور را کاهش نداده است بلکه سید پربارتری به نمایندگان ایران تایر پیشنهاد داده است. سبد محصولات ایران تایر در شهریورماه با ۸درصد رشد برای فروش گذاشته شد و نمایندگان این تولید کننده به جای سبدهای ۱۷۸ حلقهای مردادماه در ششمین ماه سال سبدهای 192 حلقه ای را از ایران تایر خریدند. اما آنچه باعث شده است کاهش عرضه تایر در شهریورماه به چشم بیاید، سیاست های یکسان گروه صنعتی بارز و گروه صنعتی رازی است. گروه صنعتی بارز میزان توزیع تایرهای رادیال سواری را در بازار ۷ درصد کاهش داده و یزد و گلدستون نیز به عنوان دو مجموعه تحت مدیریت گروه صنعتی رازی هریک تعداد تایرهای موجود در سبدهای شهریور را ۱۲ درصد کم کرده اند که در مجموع سهم این گروه صنعتی در میزان کاهش عرضه به ۲۴درصد می رسد.

پیش دستی کویرتایر برای پیش فروش شهریور

شاید در بررسی سبد فروش تایرسازان اقدام کویرتایر برای فروش زودهنگام سبد شهریور ماه به قدری جالب باشد که بتوان از آن به نوعی پیش فروش تام برد کویر تایر بر خلاف دیگر تولید کنندگان س ید شهریور را از ۲۳ مرداد برای فروش گذاشت و کمی زودتر از دیگران نقدینگی نمایندگان و عوامل فروش را جمع کرد. از سوی دیگر گروه صنعتی بارز، گروه صنعتی رازی(بزدتایر و گلدستون) و ایران تایر از ابتدای شهریورماه و با مهلتی ۱۱روزه فروش خود را انجام دادند.

بررسی نحوه توزیع سایزهای مختلف رادیال سواری

تایر 165SR13 خودروهای پیکان، ریو که فقط برای تنوع ترکیب سید در برخی از زمان ها تولید می شود، در شهریورماه سهم ۶ درصد از توزیع را به خود اختصاص داده این در حالی است که در مردادماه تنها ۲ درصد از کل تایرها به این سایز رسیده بود. شیوه توزیع تایرهای پرایدی اما برای پراید سواران چندان خوشحال کننده نیست.

از آنجا که عرضه تایر 165/65R13 در شهریورماه تنها ۱۶ درصد از مجموع تایرهای فروخته شده در شهریور ماه است
. این احتمال وجود دارد تایرسازان تعداد تایرهای پرایدی را برای عرضه به بازار کاهش داده اند و از ۲۰ درصد لاستیک های توزیع شده در سبدهای مرداد به ۱۶ درصد از کل در شهریور ماه رسانده اند.

شاید این اتفاق ناشی از درخواست خودروساز برای خرید تعداد تایر بیشتر باشد که سهم این محصول را در بازار ۴ درصد کاهش داده است بررسی سایر سایزهای پرایدی حکایت از افزایش تولید و توزیع آنها دارد و همین موضوع نشان می دهد تایرسازان با افزایش تولید در سایزهای اسپرتی سعی در جبران نیاز بازار از این طریق داشته اند و سایر فابریک را برای خودروساز کنار گذاشته اند.

تعداد تایرهای 185/65R14 در سبدهای شهریورماه ۲۸درصد از کل است که نسبت به ماه قبل تنها یک درصد افزایش عرضه داشته است. بنابراین پیش بینی می شود قیمت این سایز از تایر در بازار ثانویه بیش از پیش به قیمت ستون مصرف کننده نهایی نزدیک شود.

سایز 185/65R15 که به عنوان تایر قابریک خودروهای سمند و تندر ۹۰ تولید و عرضه می شود، این ماه هم بدون تغییر نسبت به مردادماه، ۱۳ درصد از مجموع تایرهای توزیعی در ش هریورماه را به خود اختصاص داده است. به همین دلیل به نظر می رسد این سایز در بازار ثانویه تغییر قیمتی چندانی نداشته باشد.

تایر اسپرتی خانواده تندر ۹۰ و سمند که با سایز 205/60R15 تولید می شود در سبدهای اعلامی تولید کنندگان نسبت به مردادماه یک درصد کمتر عرضه شده است. به عبارتی دیگر در شهریورماه تنها ۴ درصد توزیع به این سایز تعلق گرفته است و شاهد رشد قیمت در بازار ثانویه خواهیم بود.

بازار تایر خودروهای ون تاکسی در شهریورماه داغ تر از همیشه خواهد بود چرا که با بازگشایی مدارس این خودروها در نقش سرویس مدارس باید با ایمنی بالا به کار گرفته شوند. به همین دلیل افزایش قیمت ها این بار به دو سایز 195R14 و 195R15 خواهد رسید. البته در شرایطی که گروه صنعتی بارزه کویر تایر و یزدتایر توانایی تولید تایرهای ونی را دارند، این سوال مطرح می شود چرا عرضه آن در سبد رادیال سواری این شرکت ها محدود است؟/دنیای خودرو

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقایسه محصولات

0 محصول

مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول