حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

کاهش تعرفه واردات تایرهای سواری قوت گرفت

لاستیک
زمان مطالعه : 2 دقیقهتاریخ انتشار : 17 بهمن 1397تعداد بازدید : 43نویسنده :
پرینت مقالـه

می پسنـدم0

اشتراک گذاری

اندازه متن12

پیشنهاد کاهش تعرفه‌های گمرکی برای واردات تایرهای سواری به وزارت صمت رسید.

به گزارش پارس تایر، تعرفه واردات تایرهای سواری که سال گذشته و به پیشنهاد انجمن صنفی صنعت تایر ایران برای تمام سایزهای رادیال سواری 14درصد افزایش یافته بود، این‌بار قرار است به همین میزان کاهش پیدا کند.

به‌گفته منابع آگاه، ‌با بالارفتن حجم قاچاق تایرهای سواری به‌ویژه در سایزهای 16به بالا و نداشتن صرفه اقتصادی برای واردات رسمی این تایرها به کشور، ‌دولت قرار است تعرفه‌های واردات را به‌جز سه سایز پر مصرف 13تا15به حالت قبل برگرداند. این پیشنهاد که در کمیسیون ماده‌یک وزارت صنعت، معدن‌وتجارت مطرح خواهد شد در صورت تصویب،‌ تعرفه‌های واردات تایرهای سواری را در سایزهای 16به بالا کاهش خواهد داد و میزان 40درصد فعلی به 26درصد می‌رسد.

به‌گفته منابع آگاه قرار نیست تعرفه واردات تایرهای رینگ 13،‌14و 15که تایرسازان داخلی در آن به‌خودکفایی رسیده‌اند کاهش یابد. اگرچه این موضوع هنوز در حد پیشنهاد است و درباره آن در کمیسیون ماده‌یک تصمیم‌گیری نشده است، اما نکات مهمی را درباره این اتفاق می‌توان بیان کرد.

نخست‌آن‌که تایرسازان خارجی نیز مانند شرکت‌های ایرانی، ‌محصولات خود را در قالب سبدهای متنوع به خریداران و نماینده‌های خود عرضه می‌کنند و نماینده‌های ایرانی تایرسازان خارجی نمی‌توانند در سبدهای خریداری‌شده، ‌سایزهای 13تا 15را به‌دلیل تعرفه بالا از خرید خود حذف کنند. به‌همین دلیل واردات تایرهای رینگ 16به بالا نیز برای تجار سود چندانی نخواهد داشت و درنهایت بازهم بازار به نفع قاچاقچی خواهد بود.

ازسوی دیگر دو تایرساز بزرگ یعنی گروه صنعتی بارز و کویرتایر اقدامات اولیه برای خرید تکنولوژی و بومی‌سازی تکنولوژی ساخت تایرهای رینگ 16به بالا را عملیاتی کرده‌اند و درآینده‌ای نزدیک با تولید و عرضه کالاهای خود می‌توانند تایر موردنیاز این دسته از خودروها به‌ویژه خودروهای شاسی‌بلند را تامین کنند. بنابراین به‌نظر می‌رسد بازی با تعرفه واردات تایر به‌ویژه انواع سواری آن کاری پیچیده و حساس است و برای این کار باید جوانب بسیاری را مدنظر داشت./دنیای خودرو

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقایسه محصولات

0 محصول

مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول