حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

ضعف برنامه‌ریزی وزرات صمت عامل کمبود برخی لاستیکها

لاستیک
زمان مطالعه : 4 دقیقهتاریخ انتشار : 3 آذر 1398تعداد بازدید : 151نویسنده :
پرینت مقالـه

می پسنـدم0

اشتراک گذاری

اندازه متن12

در حالی که رانندگان خودروهای نیمه سنگین از فقدان لاستیک ابراز گلایه می کنند، دست اندرکاران می گویند ضعف برنامه‌ریزی وزارت صمت موجب کمبود برخی انواع لاستیک شده است.

به گزارش پارس تایر، حدود ۱۰ روز است که رانندگان خودروهای سنگین و نیمه سنگین قدیمی تر خصوصا خاورها و مینی بوس ها از کمبود لاستیک در پایانه های بار گلایه مند هستند. با این حال برخی از کامیون داران برندهای خارجی از جمله اسکانیا نیز این مشکل را گوشزد کرده اند.

یکی از مالکان کامیون اسکانیا درباره مشکل کمبود لاستیک گفت: به اتحادیه صنفی رانندگان برای دریافت حواله مراجعه کردیم، که از صدور حواله برای لاستیک برند اروپایی خودداری کرد. وی افزود: این در حالی است که با مراجعه به فروشگاه لاستیک سنگین در پایانه حمل و نقل، از وجود چنین برندهایی در فروشگاه مطمئن بودیم. اما بدون حواله سهمیه لاستیک دولتی، امکان خرید این لاستیک ها وجود ندارد.

نماینده سازمان راهداری: مشکل خاصی از نظر کمبود لاستیک نداریم

در همین خصوص داریوش باقرجوان، مدیر طرح توزیع لاستیک سهمیه ای خودروهای سنگین در سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای درباره کمبود لاستیک خودروهای سنگین بین شهری در برخی پایانه های حمل و نقل اظهار داشت: در حال حاضر در سبد تامین ما، برندهای مختلفی وجود دارد و احتمالا رانندگانی که از کمبود لاستیک ابراز نگرانی می کنند، احتمالا به دنبال برندهای خاصی هستند که برند مورد نظر آنها موجود نبوده است وگرنه در حال حاضر لاستیک های مختلف خودروهای سنگین در سبدهای توزیع سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای موجود است.

وی با رد این ادعا که تولیدکنندگان داخلی از عرضه لاستیک خودداری می کنند، افزود: توزیع لاستیک این نوع خودروها از طریق ادارات کل راه و شهرسازی استان ها و همکاری انجمن ها صنفی استانی رانندگان حمل و نقل برون شهری انجام می شود که حواله را صادر کرده و در ادارات کل راه و شهرسازی استان ها ثبت می شود و سپس با مراجعه به پایانه ها، می توانند آن را دریافت کنند اما ممکن است برای سایز یا برند خاصی از سوی متقاضی درخواست صدور حواله شود که آن سایز یا برند خاص موجود نباشد.

کدام لاستیک ها کمیاب شده است؟

باقرجوان درباره سایزهای لاستیک سنگین که در کشور کمبود داریم گفت: تایرهای سایز ۳۱۵ و ۳۸۵ را در کشور مازاد داریم اما در زمینه لاستیک های سایز 12/24، مینی بوسی و خاوری کمبود وجود دارد و در حال پیگیری از طریق وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تأمین این کمبود هستیم.

وی علت کمبود برخی سایزها را واردات بیش از نیاز لاستیک های سایز ۳۱۵ و ۳۸۵ در برهه ای از زمان عنوان کرد و یادآور شد: وزارت صنعت باید برای واردات لاستیک خاوری سریعتر اقدام کند؛ به خصوص که متقاضیان لاستیک های خاوری، 12/24 و مینی بوسی بسیار زیاد هستند. به گفته او، مصرف لاستیک های 12/24 در خودروهای سنگین کفی و تریلی بسیار بالاست.

مدیر طرح توزیع لاستیک سهمیه ای خودروهای سنگین در سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای درباره مشکل کمبود لاستیک اتوبوسی هم گفت: با توجه به اینکه اتوبوس ها عمدتا لاستیک سایز ۳۱۵ و ۳۸۵ عمدتا مصرف می کنند، کمبودی در بخش لاستیک اتوبوس نداریم.

چینی ها سردمدار صادرات لاستیک به ایران

به گفته باقرجوان، کامیون داران و اتوبوس داران در حال حاضر عمدتا خواهان مصرف لاستیک اروپایی هستند و رغبتی به برندهای چینی ندارند.

وی درباره علت کمبود واردات لاستیک برندهای اروپایی گفت: به دلیل گران بودن واردات این نوع لاستیک ها، از آنجایی که برای واردکنندگان به صرفه نیست، لذا واردات لاستیک های سنگین چینی بیشتر است که قیمت مناسبتری دارد. واردات لاستیک های چینی در ابتدای آزاد شدن واردات لاستیک سنگین در سال گذشته به دلیل عطشی که بازار داشت، خوب جواب داد اما بعد از آن که بازار به حدی رسید که حق انتخاب به رانندگان کامیون داد، میزان تمایل به خرید و مصرف لاستیک چینی کاهش یافت. کامیون داران، اتوبوس داران و سایر دارندگان خودروهای سنگین و نیمه سنگین معتقدند استفاده از لاستیک های چینی هم منجر به ضعف عملکرد خودروهای سنگین و هم سبب کاهش ایمنی این نوع خودروها خصوصا در سیستم ترمز وسیله نقلیه شده است. ضمن اینکه میزان پیمایش لاستیک های چینی و اروپایی بسیار متقاوت است.

این مقام مسئول در پاسخ به این سوال که آیا لاستیک سنگین همچنان جزء کالاهای اساسی محسوب و با ارز دولتی (۴۲۰۰ تومانی) وارد می شود، گفت: فعلا ارز دولتی به لاستیک سنگین تعلق می گیرد اما وزارت صنعت، معدن و تجارت در این قضیه حساستر شده و به برندهای خاص یا برخی تولیدکنندگان با شرایط خاصی ارز ۴۲۰۰ تومانی تخصیص می دهد.

دبیر اتحادیه کامیونداران: بی تدبیری وزارت صمت در واردات و سازمان راهداری در توزیع لاستیک

احمد کریمی دبیر کانون کامیون داران نیز درباره مشکل توزیع لاستیک میان کامیونداران اظهار داشت: متأسفانه در زمینه توزیع لاستیک به قدری بی برنامگی داریم که در برخی سایزها با اشباع در سبد راهداری مواجه هستیم و در برخی سایزها نیز چون ثبت سفارش انجام نشده، کمبود وجود دارد مانند لاستیک سایز ۱۲۲۴، ۲۱۶ و ۲۸۵.

وی تاکید کرد: این کمبود ناشی از امتناع تولیدکننده ها از عرضه لاستیک به بازار نیست.

وی ادامه داد: ما در اتحادیه ها و تشکل های صنفی حمل و نقل جاده ای به وزارت راه و وزارت صنعت اعلام کردیم که اگرچه در لاستیک های سایز ۳۱۵ و ۳۸۵ در سال گذشته مشکل جدی داشتیم، اما باید ثبت سفارش واردات ۱۲۲۴، مینی بوسی و خاوری هم همزمان انجام می شد اما این اقدام انجام نشد و در حال حاضر در لاستیک های نیمه سنگین کمبود داریم.

تن-کیلومتر پاسخگوی نیاز صنفی رانندگان خودروهای سنگین

این فعال صنفی صنعت حمل و نقل جاده ای درباره کمبود کامیون در جاده ها و اعتراض برخی رانندگان به پایین بودن کرایه حمل یادآور شد: نرخ پایه تن – کیلومتر به خوبی پاسخگوی نیاز رانندگان است که هم کامیونداران از آن راضی هستند و هم صاحبان بار.

وی با رد افزایش قیمت قطعات خودروی سنگین و لوازم یدکی کامیون ها گفت: باتری، لاستیک، روغن موتور و چند قطعه دیگر پرمصرف هستند و رانندگان مدام با آنها در ارتباطند که هنوز گران نشده و به قیمت قبل از افزایش نرخ بنزین به فروش می رسد.

کریمی ادامه داد: برخی می خواهند با شایعات به این موضوع دامن بزنند ولی هنوز هیچ اتفاقی در حوزه قیمت قطعات خودروهای سنگین بین شهری رخ نداده است. حتی برخی رانندگان به ما منعکس کرده اند که از تغییری که در نرخ کرایه حمل بر اساس تن – کیلومتر رخ داده، راضی هستند. اگر شرایط به نحوی شود که به دلیل کم باری یا تورم سالیانه، نرخ پایه تن – کیلومتر پاسخگو نباشد، قطعا آن را به کمیته نظارت بر تن – کیلومتر در سازمان راهداری منتقل خواهیم کرد.

وی ادامه داد: در حال حاضر مشکل کم باری نداریم اما متأسفانه همچنان با مشکل بالا بودن تعداد ناوگان و از رده خارج نکردن ناوگان فرسوده روبه رو هستیم. این در حالی است که کارکرد ناوگان جاده ای در دنیا سه برابر کشور ماست که به دلیل ازدیاد ناوگان باری جاده ای در کشور است./مهر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقایسه محصولات

0 محصول

مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول