حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

تایرهای خانواده پژو قربانی بدحسابی خودروسازان

لاستیک
زمان مطالعه : 4 دقیقهتاریخ انتشار : 6 مرداد 1398تعداد بازدید : 1200نویسنده :
پرینت مقالـه

می پسنـدم0

اشتراک گذاری

اندازه متن12

گفته می شود آنچه بد حسایی خودروسازان در قبال تایرسازان اعلام شده قیمت برخی تایرهای تولید داخل را در بازار شکسته است. بر هم خوردن توازن میان میزان تولید و نیاز بازار در سایزهای مختلف تایرهای سواری نرخ برخی سایزهای لاستیک سواری در بازار را به شدت کاهش داده است. اتفاقی که به گفته بسیاری از کارشناسان از عدم توازن بین تولید و نیاز بازار ناشی می شود و شرایطی که امروز برای لاستیکهای سواری خانواده پژو رقم خورده است نیز ناشی از برهم خوردن توازن بین تولید و نیاز بازاری است که بابدحسابی خودروسازان و عدم پرداخت مطالبات تایرسازان به وجود آمده است. در چنین شرایطی که عدم تمایل تایرسازان به فروش محصولات خود به خودروسازان و تزریق تولیدات در سطح بازار تا این حد می تواند قیمت هارادچار ریزش کند، این سوال مطرح می شود مسئولان اجرایی کشور بر مبنای کدام کار کارشناسی و تحقیق بازار پیشنهاد کاهش تعرفه واردات برای تایرهای سواری را مطرح کرده اند؟

به گزارش پارس تایر، در سال های گذشته عمده ترین مشکل صنعت و بازار تایر ایران عدم تفکیک نیاز بازار بر اساس گروه محصول های مختلف و اعلام آن به صورت شفاف است، اقدامی که اگر سال ها قبل صورت می گرفت، تولید کننده، وارد کننده و تصمیم گیر را با چالش های امروز مواجه نمی کرد. مروری بر مصاحبه های نماینده های مجلس و مسئولان اجرایی این واقعیت تلخ را پررنگ تر می کند که برخی از این افراد حتی آمار دقیقی از نیاز کشور به واردات را در اختیار ندارند و بی هیچ تحقیقی تنها براساس گفته و مصاحبه افراد غیر کارشناس تصمیم گیری می کنند.

تحلیل سبدهای فروش شرکت های تایر ساز در مردادماه امسال حکایت از سهم ۲۷ درصدی تایرهای خانواده پژو دارد. تاجایی که شرکت تولید کننده لاستیک رادیال سواری، سایز 185/65R14 را بیش از دیگر سایزها در سبدهای خود گنجانده اند، این تایر سهمی ۳۲۶ حلقه ای در سبد ۵شرکت داشته است. از سوی دیگر تایر پرایدی با ۲۲۴ حلقه در سبد شرکت، تنها ۲۰ درصد از تعداد کل تایرهای اعلامی را به خود اختصاص داده است که به گفته کارشناسان، نشان از شروع دوباره خرید تایر توسط سایپا از تایرسازان دارد نکته جالب در سبدهای اعلامی از سوی تایرسازان تعداد بسیار کم تایرهای 205/55R16 است. محصولی که برای کیا سراتو ، رنو مگان و مزدا ۳تولید شد اما مشخص نیست چرا در بازار اقبالی به نمونه های ایرانی آن وجود ندارد و تایرسازان تنها ۲۰ حلقه از آن را در سید اعلامی مردادماه خود گنجانده اند.

قیمت ها در بازار آزاد بالا می رود شاید این تصور نادرستی باشد که قیمت تایرهای ایرانی در بازار همچنان به روند نزولی خود ادامه خواهد داد. مشکلات تخصیص ارز برای واردات مواد اولیه تایرسازی و ایجاد وقفه در تامین مواد اولیه تایرسازان از یک سو و تعطیلات تابستانی پیش روی کارخانه های تولید کننده از سوی دیگر می توانند دو دلیل قوی برای کاهش میزان تولید تایرهای سواری در ماه آینده باشد. بر همین اساس به نظر می رسد با توجه به شروع دور جدید مسافرت های تابستانی در اواخر این فصل و نیاز بازار به خرید تایرهای جدید، بازار شاهد افزایش تقاضا برای تایر باشد. البته کافی است شرایط کاری تایرسازان با خودروسازان نیز به تعادل برسد تا بخش عمده ای از تولیدات کارخانه ها بار دیگر سرازیر انبار خودروسازان شود و باز هم موضوع عرضه و تقاضا در بازار قیمتها را تعیین کند. آنالیز و بررسی سبدهای اعلامی شرکت های تایرساز برای مردادماه امسال حکایت از کاهش تعداد تایرهای اعلامی در هر سبد به نسبت سال های قبل دارد.

به اذعان فعالان بازار تعداد تایرها در هر سید حتی از نصف هم کمتر شده است. چهار شرکت تولید کننده که در حوزه تولید تایرهای رادیال سواری فعالیت دارندطی مرداد در مجموع تعداد ۱۲۰۴ حلقه تایر باترکیبی از تایرهای رینگ 15، 13,14 و 16 را وارد بازار کرده اند که در این بین گروه صنعتی بارز نسبت به کل تعداد عرضه شده با ۲۸۰ حلقه تایر بیشترین و ایران تایر با ۱۷۸ حلقه تایر کمترین به ترتیب ۲۳ و ۱۵ درصد را به خود اختصاص داده اند. البته اگر گلدستون و یزدتایر را به عنوان دو شرکت زیرمجموعه گروه صنعتی رازی در نظر بگیریم ، این گروه صنعتی رازی است که ۴۳ درصد از تایر توزیعی در بازار را تامین و ۵۴۸حلقه تایر را در سبد دو شرکت تحت مالکیت خود در بین نماینده ها توزیع کرده است.

تحلیلی بر وضعیت فروش تایر در سایزهای مختلف:

تایر 185/65R14 برای خانواده پژو در مجموع ترکیب سبد مرداد با ۲۷ درصد بیشترین عرضه به بازار را به خود اختصاص داده است و این نشان از آن دارد که تولید کنندگان تایر سهم کمتری را به خودروسازان در مردادماه فروخته اند.

تایر 165/65R13 برای پراید فابریک در مجموع ۲۰ درصد از ترکیب سبدها را تشکیل داده و این ماه تقاضا برای این سایز در بازار و خودروساز همیشه بالاست.

تایر 185/65R15 برای خانواده سمند و تندر ال ۹۰ در مجموع ۱۳ درصد از ترکیب سبد را به خود اختصاص داده است.

تایر 175/60R13 تایر اسپرت پراید نیز در مجموع ۱۱ درصد برای عرضه در نظر گرفته شده است.

تایر 175/70R13 تایر خودرو های ریو، تیبا و … در مجموع ۹ درصد در ترکیب سبد مردادماه وجود دارد.

تایر 205/60R14 اسپرت خانواده پژو تنها ۶درصد در مردادماه به بازار عرضه میگردد.

تایر 205/60R15 اسپرت سمند، تندر ال ۹۰ نیز ۵درصد در بازار حضور خواهد داشت.

تایر 205/55R16 خودروهای مگان، مزاد نیز تنها سهم ۲ درصد را در مردادماه خواهند داشت./دنیای خودرو

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقایسه محصولات

0 محصول

مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول