حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

سرمایه‌های خرد از واردات تایرهای سنگین خارج می شوند

لاستیک
زمان مطالعه : 2 دقیقهتاریخ انتشار : 18 خرداد 1398تعداد بازدید : 39نویسنده :
پرینت مقالـه

می پسنـدم0

اشتراک گذاری

اندازه متن12

مسیر استفاده واردکنندگان تایرهای سنگین از سرمایه عاملین فروش بسته شد. با بسته شدن راه استفاده تجار واردکننده تایرهای سنگین از سرمایه عاملین خود در کشور که پیش از این در قالب پیش‌فروش تایر انجام می‌شد،‌ علاوه‌بر محدود شدن دوباره واردات لاستیک،‌ احتمال خروج بخش دیگری از صاحبان سرمایه از این بازار نیز قوت می‌گیرد.

به گزارش پارس تایر، وزارت صنعت، معدن‌و‌تجارت در اقدامی مثبت، مبادرت به صدور حواله تایرهای واردشده با ارزدولتی به‌صورت کاملا الکترونیکی کرده است که بر اساس آن امکان رهگیری کامل تایرهای وارداتی به کشور تا زمان رسیدن به دست مصرف‌کننده نهایی فراهم باشد.

بر‌اساس این طرح که پیش‌از این به صورت پایلوت در استان قزوین اجرایی شد،‌ تمام مراحل واردات تا فروش تایرهای باری-اتوبوسی که با ارز دولتی به کشور رسیده‌اند در یکی از زیرمجموعه‌های سامانه تجارت داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت ثبت و امکان رصد کالا تا زمان خریداری توسط مصرف‌کننده نهایی فراهم می‌شود.

بر این اساس آمار تایرهای وارد‌شده به گمرک در اختیار وزارت صمت قرارمی‌گیرد و این وزارتخانه در‌نهایت بر‌اساس اعلام نیاز استان‌های مختلف (که البته نیازسنجی بر اساس تعداد خودروهای سنگین هر استان انجام شده است) تایر را در اختیار راننده‌های آن استان قرار می‌دهد.
اگرچه تا اینجای کار انتقادی به این شیوه توزیع تایر در کشور و شفاف‌سازی صورت‌گرفته وجود ندارد اما باتوجه به عدم‌همکاری مستقیم تایرسازان بزرگ چینی، ‌هندی، ژاپنی و اروپایی با نماینده‌های ایرانی خود و ضرورت دور زدن تحریم ها توسط تجار واردکننده تایر به نظر می‌رسد مشکل بزرگی بر سر راه تامین نقدینگی این افراد و شرکت‌ها برای واردات تایر به کشور به‌وجود می‌آید.

حالا تجار باید به‌صورت یکجا پول تایرها را با هزینه نقل‌و‌انتقال به واسطه‌های خرید پرداخت کنند و امکان خریدهای اعتباری نیز از بین می‌رود. ازسوی‌دیگر در این شیوه به‌دلیل تعیین بازار استانی هدف توسط وزارت صنعت، معدن‌و‌تجارت، تجار امکان استفاده ازسرمایه در گردش عاملین خود در استان‌های مختلف را نخواهند داشت و باید تمام سرمایه موردنیاز برای واردات تایر به کشور را خود به صورت مستقیم تامین کنند.

در این شیوه بازار تایر با چند مشکل مواجه خواهد شد که اصلی ترین آن خروج بسیاری از تجار واردکننده تایر از این چرخه است.
دومین چالش هم به احتمال زیاد حرکت سرمایه در گردش عاملین شرکت‌های واردکننده تایر به سمت سفته‌بازی، ‌خریدو‌فروش طلا و ارز و … است که سرمایه‌های ایجاد‌شده در این بازار را به سمت دیگر بازارهای کاذب سوق خواهد داد.
درمجموع به این دلیل که در شیوه توزیعی جدید،‌ امکان پیش‌فروش تایر توسط تجار گرفته شده است، باید شاهد کاهش انگیزه این افراد برای ادامه فعالیت دراین حوزه را داشت و سرمایه‌های خرد عاملین نیز به جای تجمیع و به‌کارگیری در واردات تایرهای سنگین به کشور به سمت سرمایه‌گذاری‌های متفرقه سوق خواهد یافت که درنهایت به زیان بازار تایر کشور تمام خواهد شد.
اگرچه تصمیم جدید وزارت صمت گام محکمی در جهت شفاف‌سازی توزیع تایرهای وارد‌شده به کشور است اما جای برخی پیوست‌های کارشناسی در کنار آن خالی است تا درنهایت باعث خروج فعالان بزرگ این صنف از بازار تایر نشود./دنیای خودرو

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقایسه محصولات

0 محصول

مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول