معرفی پنج لاستیک خطرناک در دنیا

تایر

معرفی پنج لاستیک خطرناک در دنیا

در این ویدئو 5 نوع لاستیک خطرناکی که هیچوقت نباید بخرید، معرفی میشود.

درحال بارگذاری...

به گزارش پارس تایر، یک راننده می داند که ایمنی لاستیک‌ها برای رانندگی چه قدر اهمیت و ارجحیت دارد. هر سال بیش از 11 هزار تصادف مرتبط با لاستیک رخ می دهد، پس حتماً باید لاستیکهای خطرساز رو بشناسید. خوشبختانه شمایی که این ویدئو رو میبینید، ازین موضوع باخبر می شوید.

فایِرستون ویلْدِرْنِس (FIRESTONE WILDERNESS)

این لاستیکها احتمالا یکی از کشنده‌ترین لاستیک‌های ساخته شده‌ است. سال 1990 برای “فورد اکسپلورر” (Ford Explorer) تولید شد. اولین تصادف ثبت شده در 16 اکتبر 1998 رخ داد. وقتی که یه دختر 14 ساله؛ “جسیکا تیلِر”( Jessica Taylor )، از فوتبال به خونه برمی گشت، در یک تصادف جانش را از دست داد. پوششِ لاستیکِ چپ عقب کنده شد. بعد از کشیده شدن این ماشین به سمت چپ و 6 بار غَلْت زدن، با سرعت 70 مایل بر ساعت به گاردریل برخورد کرد. دختر بچه در برخورد ماشین‌های مقابل و ماشین واژگون شده، جانش را از دست داد. این مورد و تصادف‌های بیشمار دیگر باعث شد که فایرستون و فورد، فراخوانی داد تا 23 میلیون از لاستیک‌های فورد رو عوض کنند. به دلیل طراحی ضعیف این لاستیکها، تعدادی از مدیران فایرستون و فورد اخراج شدن یا تنزل مقام پیدا کردند. کُشندگی این لاستیک‌ها باعث ورود کنگره و تصویب لایحه‌ای که طی اون همکاری 100 ساله‌ی کمپانی فایرستون و فورد به پایان رسید.

لاستیک‌های ارزان و وارداتی چینی

قیمت لاستیک‌های وارداتی از چین، به مراتب کمتر از برندهای مشهور هستند. نظر مشتری‌ها تو نظرسنجی عدد 3 بوده. قیمتش آنقدر پایین است که تخفیف نمی گیرند.

در سال‌های اخیر خیلی از لاستیک‌سازان چینی به دلیل تولید لاستیک‌های بی‌کیفیت و غیراستاندارد که برای فروش در ایالات متحده، مورد هَجمه قرار گرفتند. این لاستیک‌ها حتی ایمنی حداقلی رو هم ندارند.

مثلا نداشتن آج، تسمه‌های فولادی و زِهوار و بید که تماماً ویژگی‌های استاندارد و صنعتی محسوب می شوند. لاستیک‌های چینی، بابت ایرادهای دیگری هم مورد هجوم انتقادات قرار گرفتند. این سه برند از نظر دولت محکوم شناخته شدن؛ وِست لِیک تایرز، اِی‌کِی‌اِس تایرز و کامپَس تایرز. ( WESTLAKE TIRES، AKS TIRES، و COMPASS TIRES )

لاستیک‌ “گود یِر جی 159تایرز” (Goodyear G159 )

در اصل برای ماشین‌های باربَری طراحی شده بود که سرعتی کمتر از 65 مایل بر ساعت داشتند. اولین شکست جدی این لاستیک در اکتبر 2003 بود. وقتی که “بیلی وِین وودز” ( Billy Wayne Woods ) به همراه همسر، پسر، عروس و دو نوه‌اش، با کاروان لوکس 181 پوندی، برای تفریح به فلوریدا رفتند.

نزدیکی جاده‌ی آی-75-ِ جورجیا، رویه‌ی لاستیک چپ جلوی گودیِرِ خودرو کنده شد. وودز سعی کرد کنترل رو به دست بگیرد، اما ماشین از وسط تا شد و روی شانه ی جاده برگشت. این ماشینِ 40 فوتی، بعد از برخورد با تابلوی جاده، تا خروجیِ اتوبان کشیده شد تا اینکه نهایتا متوقف شد. همسر وودز و عروسش از ناحیه‌ی کمر آسیب دیدن، پسرش از ناحیه‌ی مفصل ران مجروح و وودز فلج شد. چند ماه بعد به دلیل صدمات ناشی از این تصادف از دنیا رفت.

لاستیک‌های گودیِر جی 159 نصب شده بر روی ماشین‌های معمولی، به خاطر ضعف دربرابر گرما، پاره می شدند.

در اوایل دهه 90 میلادی، تعداد زیادی از دارندگان این لاستیک به خاطر جداشدن رویه‌ی لاستیک و ترکیدن آن دچار سانحه شدند. این لاستیک‌ها طوری طراحی شده بودن که تا دمای 194 درجه فارنهایت رو تحمل کنند؛ یعنی معادل تردد معمول با سرعت‌ِ 65 الی 75 مایل بر ساعت. با گذر دما از 200 درجه‌ی فارنهایت، لاستیک به مرحله‌ی خطر جداشدنِ رویه میرسید. آزمایش گودیر نشان داد که دمای این لاستیک‌ها به 229 درجه فارنهایت رسیده است.

میزان شکست لاستیک‌های G159، 10 تا 25 برابر بیشتر از لاستیک‌های معیوب فایراستون بود. طبق گفته‌ی کارمندانِ گودیر که هیچ لاستیکی در این کمپانی با این میزانِ شکست، ساخته نشده بود./متوتل