افزایش تعرفه واردات تایرهای سنگین به نفع کشور نیست

احمدرضا متقی

افزایش تعرفه واردات تایرهای سنگین به نفع کشور نیست

آخرین خبرها از بازار و صنعت تایر حکایت از بازگشت تعرفه واردات تایرهای باری۔ اتوبوسی از 5 فعلی به 26درصد دارد. تصمیمی که قرار است در ستاد تنظیم بازار تصویب شود و علت آن نیز حمایت دولت از واحدهای تولیدی است، چراکه به گفته رئیس انجمن صنعت تایر ایران واردات افسار گسیخته این گروه از تایرها به کشور باعث شده است تولید کنندگان داخلی مجبور به کاهش میزان تولید خود شوند.

به گزارش پارس تایر، احمدرضا متقی نایب رئیس انجمن واردکنندگان لاستیک در واکنش به این خبر و تصمیمی که قرار است در قالب مصوبه ستاد تنظیم بازار اجرایی شود، گفت: ما با هر گونه تصمیمی که در عمل به نفع تولید ملی باشد موافق هستیم اما با تصمیماتی که تنها به نفع یک گروه باشد مخالفیم. چرا که با این تصمیم عموم مردم از آن بهره مند نمی شوند و در عمل حمایتی از تولید داخل صورت نخواهد گرفت.

وی باشاره به اینکه در حال حاضر برای آنکه بازار تایرهای سنگین در تعادل باشد نیاز به 3 میلیون حلقه تایر سنگین کامیون، کامیونت و اتوبوسی در کشور داریم، بیان کرد: براساس آمار رسمی در بهترین شرایط حدود یک میلیون حلقه تایر سنگین توسط تولید کنندگان داخلی تولید می شود و افزایش تعرفه در این مقطع زمانی که بیش از ۷۰درصد نیاز کشور از طریق واردات تامین می شود که تصمیمی غیر کارشناسی است. واتخاذ آن تنها به گرانی کالا در س طح جامعه و فشار به مصرف کننده منجر خواهد شد. علاوه بر اینکه تاثیری بر حمایت از تولید داخلی نخواهد داشت. وی ادامه داد: به عنوان مثال هم اکنون دو حلقه تایر کامیونی 12/24 ایرانی در سطح بازار عمده فروشی با قیمت 4میلیون تومان بدون تیوب و نوار معامله می شود، این در حالی است که ۲ هفته قبل این قیمت 20درصد کمتر بود که تنها با اعلام توقف ثبت سفارش تایرهای بایاس ناگهان قیمت این محصول بی دلیل در بازار افزایش یافت. روندی که باعث تحمیل فشار مالی مضاعف به مصرف کننده نهایی می شود.

متقی افزود: البته ما با واردات بی رویه و استفاده برخی شرکت های دولتی یا شبه دولتی از رانت ارزی هم مخالف هستیم و معتقدیم این اقدامات به ارکان اقتصادی کشور در بخش خصوصی چه تولید کننده و چه وارد کننده صدمات جدی و غیر قابل جبرانی وارد می کند. وی همچنین ابراز امیدواری کرد: وزارت صمت و ستاد تنظیم بازار کشور هنگام اتخاذ تصمیماتی مهم از این دست به سراغ کارشناسان و خبرگان این بازار یعنی انجمن واردکنندگان لاستیک نیز بروند. چراکه این بخش همواره به عنوان بازویی توانمند در کنار دولت به حل مشکلات و کمبود تایر در بازار کمک کرده است.

وی همچنین در خصوص پیشنهاد انجمن صنفی تولید کنندگان تایر مبنی بر توقف تخصیص ارز دولتی به واردات تایر عنوان کرد انجمن واردکنندگان به دنبال بلاتکلیفی طولانی تخصیص ارزی واردکنندگان طی ماههای اخیر بارها تقاضای قطع ارز دولتی از واردات تایر را به مسئولان امر ارائه کرده است اما متاسفانه به نتیجه ای نرسیده ایم. رئیس انجمن واردکنندگان لاستیک افزود: ما همواره به دنبال رفع بلاتکلیفی هستیم و هیچ اصراری به دریافت ارز ۴۲۰۰ تومانی نداریم کما اینکه بیش از ۸ماه است که واردکنندگان عضو این انجمن هیچ ارز دولتی برای واردات تایر دریافت نکرده اند./دنیای خودرو

نظرات (1)

رضا قاسمیان

واقعاً چرا تو کشور ما اول تصیم گیری میشه بعد به عواقب کار فکر می کنند