واردات تایرهای سنگین در کما

تایر کامیون

بیش‌اظهاری برخی تجار واردکننده تایرهای سنگین به کشور، ‌ادامه ثبت‌سفارش‌ها و ترخیص تایرهای رسوب‌کرده در گمرک را به کما برد.

به گزارش پارس تایر، ‌از حدود سه ماه گذشته تا امروز ثبت‌سفارش تایرهای سنگین که با ارز دولتی به کشور وارد می‌شدند، متوقف شده است. از سوی دیگر نیز دولت با احتمال بیش‌اظهاری برخی تجار واردکننده تایر ترخیص تایرهای رسیده به گمرک را متوقف کرده است.

بر اساس آخرین خبرها تجار واردکننده تایرهای سنگین در انتظار از سرگیری ثبت‌سفارش‌ها و تخصیص ارز دولتی هستند. انتظاری که با وجود ورود به سومین‌ماه اما هنوز نتیجه مشخصی به همراه نداشته است. تجار متهم به بیش‌اظهاری قیمت‌ها بیش‌از سایرین پیگیر ترخیص بیش‌از هزار کانتینر کالای رسوب‌کرده در گمرک هستند،‌ اما دولتی‌ها هنوز چراغ سبز برای ازسرگیری تخصیص ارز و آغاز دوباره ثبت‌سفارش‌ها به این افراد نشان نداده‌اند. این درحالی است که مسئولان دولتی با هدف صیانت از منابع ارز دولتی ،‌به صورت موقت جلوی تخصیص ارز و ترخیص تایرهای رسوب‌کرده در گمرک را گرفته‌اند و وظیفه تعیین قیمت‌های واقعی تایرهای واردشده به کشور را به انجمن واردکنندگان لاستیک به‌عنوان تنها مرجع رسمی و تخصصی درباره واردات این کالا به کشور سپرده‌اند.

بر همین اساس به نظر می‌رسد شرکت‌های واردکننده تایر باید همچنان در انتظار اعلام رسمی نرخ‌های واقعی تایرهای خریداری و واردشده به کشور ازسوی انجمن مربوطه باشند تا دولتی‌ها و نهادهای نظارتی بتوانند تصمیم نهایی و درستی را برای ادامه واردات تایر با ارز دولتی،‌ ترخیص بیش‌از هزار کانتینر تایر رسوب‌کرده در گمرک و حتی بازگرداندن مابه‌التفاوت قیمت‌های پرداخت‌شده برای این تایرها از تجار متخلف به بیت‌المال اتخاذ کنند.

با این اوصاف به‌نظر می‌رسد دولتمردان و مسئولان وزارت صنعت، معدن‌وتجارت به‌راحتی بتوانند با استناد به قیمت‌های ثبت‌شده در ارزش‌گذاری گمرک تایرهای چینی که پیش‌از اتفاقات اخیر و آغاز تخصیص ارز دولتی به واردات این کالا،‌ توسط واردکنندگان رسمی تعیین و ثبت شده است، عمل کرده و حتی برای اطمینان بیشتر به میانگین قیمت‌های جهانی تایرهای مذکور که توسط کارخانه تولیدکننده اعلام شده است استناد کنند.

با این وجود،‌ادامه یافتن بررسی‌های کارشناسی درباره وضعیت واردات تایرهای سنگین و تعیین‌تکلیف منابع ارزی اختصاص‌یافته به این تایرها،‌ علاوه‌بر اینکه می ‌تواند جلوی رانت ارزی ایجادشده برای عده‌ای خاص را بگیرد، ‌ممکن است باعث کمبود تایرهای سنگین با کیفیت در بازارنیز شود. چراکه توقف سه‌ماهه ثبت‌سفارش‌ها ازیک‌سو و مدت زمان تقریبا 4ماهه برای ثبت‌سفارش، حواله‌کرد پول‌،‌ تولید، ‌بارگیری و انتقال تایر به ایران باعث کاهش موجودی این تایرها در بازار در ایام پایانی سال شود./دنیای خودرو

مدیر وبلاگ
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *