حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

واردات تایر مدیریت نشود،تولید داخلی ضربه می‌خورد

محمدرضا تقی گنجی
زمان مطالعه : 3 دقیقهتاریخ انتشار : 5 شهریور 1398تعداد بازدید : 39نویسنده :
پرینت مقالـه

می پسنـدم0

اشتراک گذاری

اندازه متن12

رئیس انجمن صنفی صنعت تایر ایران از ستاد تنظیم بازار خواست واردات تایر به کشور را مدیریت کند چرا که در غیر این صورت صنایع داخلی تولید تایر به شدت ضربه می‌خورند.

به گزارش پارس تایر، دکتر محمدرضا گنجی اظهارداشت: واردات مدیریت نشده و بی‌ضابطه تایر به کشور اکنون به یکی از معضلات اصلی صنعت تایر داخلی تبدیل شده و این امر در سال حمایت از تولید ملی و در حالی که کشور بخاطر تحریم‌ها با کمبود ارز روبروست، کار زیبنده‌ای نیست. وی افزود: هم‌‌اکنون وارد‌کنندگان تایر به راحتی ارز ۴۲۰۰‌تومانی برای واردات دریافت کرده و علاوه بر حاشیه سود ارز، حاشیه سود بازار را هم نصیب خود کرده و در مجموع ۸۰ درصد سود می‌برند، این در حالی است که تولید‌کنندگان داخلی برای دریافت ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات مواد اولیه تولید به شدت مشکل دارند و حدود یک‌ماه است که در انتظار تخصیص ارز توسط بانک مرکزی هستند.

وی تصریح کرد: صنایع داخلی با وجود تحمل تمام مشکلات جاری تولید که مشکلات تحریم هم به آن اضافه شده، در حال تولید و کار هستند و در نهایت پنج درصد سود می‌برند و تازه مشکلات ارزی فراوانی هم دارند. اما این اصلاً زیبنده نیست که جلوی چشم تولید‌کنندگان نگران، وارد‌کنندگان به راحتی به ارز دسترسی داشته و سود ۸۰ درصدی ببرند اما ارز مواد اولیه تولید به بهانه‌های مختلف تامین نشده و امروز و فردا شود.

گنجی گفت: ما الآن حدود یک‌ماه است که در انتظار تخصیص ارز مواد اولیه به سر می‌بریم و اگر ارز تخصیص داده نشود تولید تایر داخلی به مشکل خورده و فعالیت کارخانه‌ها کند یا متوقف می‌شود و در نهایت بازار تایر ملتهب خواهد شد. این مقام صنفی با اعلام درخواست تولید‌‌کنندگان داخلی تایر از ستاد تنظیم بازار و وزارت صنعت برای مدیریت واردات تایر به کشور توضیح داد: حدود ۵ر۱ سال قبل ستاد تنظیم بازار به علت افزایش قیمت تایر سنگین در کشور تصمیم گرفت به طور موقت واردات تایر به کشور را تسهیل کند. در این راستا قرار شد تایر کامیون و اتوبوس با ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی انجام شده و ضمناً تعرفه واردات از ۲۶‌درصد به پنج درصد کاهش یابد.

گنجی افزود: آن تصمیم برای زمانی بود که بازار ملتهب بود. اما اکنون که بازار به طور کامل آرامش یافته و قیمت‌های تایر در مواردی به زیر قیمت اعلامی سازمان حمایت رسیده، تداوم واردات تایر با ارز ۴۲۰۰ تومانی و تعرفه ۵ درصدی جفا و ظلم به تولید‌کنندگان داخلی است.

وی تصریح کرد: درخواست ما این است که ارز واردات تایر به ارز نیمایی تغییر یافته و تعرفه واردات آن هم به ۲۶‌درصد قبلی بازگردد. این نکته را هم بگویم که ما موافق قطع واردات تایر نیستیم، بلکه می‌خواهیم این رقابت نابرابری که با رانت ارز دولتی میان وارد‌کننده و تولید‌کننده داخلی راه افتاده به نفع تولید داخل اصلاح شود و البته برای توصیف این رقابت نابرابر دلیل منطقی هم داریم.

رئیس انجمن صنفی صنعت تایر ایران گفت: نگاهی به قیمت تایر در بازار نشان می‌دهد قیمت برخی انواع تایر وارداتی به زیر قیمت سازمان حمایت کاهش یافته و این نشان می‌دهد سود واردات آن‌قدر زیاد است که می‌توانند قیمت‌ها را به زیر قیمت سازمان حمایت برسانند. چرا که در مقابل سود پنج درصدی تولید‌کننده داخلی، سود ۸۰ درصدی می‌برند.

گنجی افزود: از سوی دیگر بازار تایر به تعادل رسیده، موجودی همه انواع لاستیک در بازار کافی است و قیمت‌ها هم ثابت و متعادل و متناسب با قیمت اعلامی دولت است. حتی در برخی لاستیک‌های سبک چون لاستیک پژو و سمند قیمت‌ها تا ۲۰ هزار تومان زیر قیمت سازمان حمایت است؛ لذا در این شرایط، مدیریت واردات و اصلاح شرایط قبلی که قرار بود موقتی باشد و مربوط به زمان التهاب بازار است، ضروری است و این خواسته ما از ستاد تنظیم بازار و دولت است. این مقام صنفی اظهارداشت: تولید‌کنندگان داخلی به یک حاشیه سود منطقی راضی‌ هستند و به دنبال سود‌جویی نیستند. تنها خواسته آنها رفع موانع گسترش تولید است. به‌عنوان مثال ما برای بی‌نیازی کشور از واردات تایر سنگین برنامه احداث ۳ کارخانه جدید را پیگیری می‌کنیم که برای احداث هر ۳ این کارخانه‌ها در مجموع به ۳۵۰ میلیون دلار ارز نیاز داریم.

وی تصریح کرد: اما در سال حمایت از تولید، در حالی که به واردات تایر ارز ۴۲۰۰ تومانی می‌دهند، بانک مرکزی به ما می‌گوید ارز لازم برای ورود ماشین‌آلات این کارخانه‌ها را به نرخ نیمایی دریافت کنیم. این کجای انصاف و حمایت از تولید ملی است؟

گنجی گفت: ما فقط با ارز یکسال واردات می‌توانیم این ۳ کارخانه را احداث و کشور را از واردات تایر سنگین بی‌نیاز کنیم. اما تحقق این هدف در گرو توجه واقعی و عادلانه به تولید ملی و رفع حمایت غیرمنطقی از واردات است./روزنامه اطلاعات

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقایسه محصولات

0 محصول

مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول