خسارت سنگین تایرهای ارزان برای خودروهای میلیاردی

تایر

حکایت عجیبی دارند، خودروهای میلیاردی که برای چندمیلیون تومان صرفه جویی و خرید تایری ارزان تر، دچار تصادفات سنگین می شوند. شاید برای مردم عادی و کسانی که خودروهای اقتصادی سوار می شوند تصور اینکه تایری که باید زیر خودروهای پریمیوم یا نیمه لوکس و البته لوکسها برود، شاخصها و ویژگی های خاصی داشته باشد غیر قابل هضم است.

حال تصور کنید مالک یک مرسدس بنز، بام و ، پورشه و مازراتی نیز چنین تصوری داشته باشد و بی توجه به توصیه های نمایندگی های مجاز ارائه دهنده خدمات به خودروهایی از این دست تنها به توصیه آپاراتی ها از پرداخت هزینه های سنگین خرید تایرهای پریمیوم منصرف شود و از تایرهای معمولی، حتی از بین برندهای معروف کره ای و چینی برای حرکت با خودرو خود استفاده کند.

حال این سوال مطرح می شود آیا تمام تایرهایی با سایز و اندازه های توصیه شده برای یک خودرو پریمیوم امکان این را دارند تا نیازهای یک خودرو با شتاب، سرعت و وزن بالا را تامین کنند؟ آیا تایر در قدرت ترمز گیری، هندلینگ خودرو و دیگر معیارهای ایمنی نقش دارد؟

به گزارش پارس تایر، مهندس مهری، کارشناس صنعت تایر با هشدار نسبت به بالا رفتن انتخاب نادرست تایر برای خودروهایی نظیر ب ام و، مرسدس بنز، پورشه و دیگر خودروهای نیمه لوکس موجود در بازار می گوید: به طور معمول کمپانی های سازنده چنین خودروهایی همزمان با آغاز طراحی خودرو، کار طراحی تایر را نیز بر اساس عملکرد موردنیاز خودرو به کمپانی های بزرگ تایرسازی مانند میشلن، پیرلی و بریجستون می سپارند تا در نهایت تایری طراحی و ساخته شود که بتواند نیازهای عملیاتی آن خودرو را تامین کند. به همین دلیل اکثر خودروسازان معتبر دنیا تایرهایی با مشخصات فنی خاصی را | به عنوان OEM TYRE در دفترچه راهنمای خودرو و حتی برچسب های نصب شده روی در خودرو به عنوان تایر مورد تایید معرفی می کنند. در حالی که ممکن است ب ام و برای یک مدل خاص، تایری از پیرلی را معرفی کند که با توجه به ویژگی های آمیزه به کار رفته در تایر و تکنولوژی، ساخت برای ایست کامل با سرعت ۱۶۰ کیلومتر در ساعت ۱۸ متر خط ترمز ایجاد کند اما اگر همین خودرو از تایری با برند میشلن که به صورت عمومی برای خودروهای استفاده کننده از یک سایز مشخص تولید شده است، استفاده کند خط ترمز ۲۴متری به جا بگذارد. این فاصله ۶متری برای توقف یعنی بالا رفتن احتمال برای یک تصادف سنگین که متاسفانه در ایران به آن توجه نمی شود.

مهری با اشاره به تمایل برخی مالکان خودروهای خاص برای استفاده از تایرهای چینی و حتی کره ای آنهم با هدف پرداخت هزینه کمتر می گوید: «این افراد باید توجه داشته باشند چه چنین تایرهایی با قابلیت صرفه جویی در هزینه خرید، تنها امکان حرکت به خودرو می دهند و بی شک در شرایط بحرانی از ایمنی، ترمزگیری مناسب و چنگزنی کافی برخوردار نیستند.»

مهری که تجربه طراحی تایر در شرکتهای تایرسازی داخلی را نیز در کارنامه دارد می گوید: «بسیاری از خودروسازان بزرگ حتی نوع گل تایر و برند مورد تایید را نیز تعیین و تایری را به ش ما توصیه می کنند که کاملا بر اساس توان موتور، گیربکس و وزن خودرو شخصی سازی شده است. از سوی دیگر متاسفانه دیده می شود در بازار ایران برخی مالکان خودروهای پریمیوم با وجود تاکید خودروساز برای استفاده از تایرهای ران فلت برای پرداخت هزینه کمتر، از تایرهای معمولی استفاده می کنند. این در حالی است که تایرهای ران فلت علاوه بر خاصیت حرکت در حالت پنچری به دلیل داشتن دیواره مستحکم تر از هندلینگ بالاتری نیز برخوردارند. وی خرید تایرهای ارزان و تولیدشده توسط برندهایی را که توسط خودروساز تایید نشده است، عاملی برای بالا رفتن میزان تصادفات رانندگی در این خودروها و تحمیل هزینه های سنگین به مالکانشان دانست و توصیه کرد خودروهای میلیاردی قربانی صرفه جویی های میلیونی نشوند./دنیای خودرو

مدیر پارس تایر
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *