رشد تولید، خودروسازان را مجبور به خرید تایر از بازار کرد

کویرتایر

افزایش تولید ایران خودرو و سایپا از یک‌سو و انباشت بدهی‌های خودروسازان به تولیدکنندگان تایر از سوی دیگر باعث شده است ‌کارشناسان خرید یکی از این دو خودروساز برای تامین تایر مورد استفاده در خطوط تولید راهی بازار شوند!

به گزارش پارس تایر، قیمت تایرهای رادیال‌سواری تولید داخل طی چند هفته گذشته روند صعودی به خود گرفته است و به‌طور متوسط قیمت هر حلقه تایر در رینگ‌های 13،‌14و 15چهل‌هزارتومان افزایش یافته است. اگرچه این اتفاق را می‌توان با نزدیک شدن به بازار شب عید نیزمرتبط دانست اما علت اصلی ورود کارشناسان خرید یکی از دو خودروساز بزرگ کشور به بازار تایر است که به‌صورت عمده درحال‌خرید تایرهای رینگ 13،‌14و 15از بازار هستند.

اگرچه خودروسازان همواره با خرید بیش‌از 60درصد از تیراژ تولید تایرسازان به‌عنوان اصلی‌ترین مشتری تولیدکنندگان تایر در کشور به حساب می‌آیند اما این‌بار گویا بدهی‌های سنگین خودروسازان به شرکت‌های تایرساز و نبود امکان تامین نیازشان از بازار وارداتی‌ها باعث شده است برای خرید تایر موردنیازشان راهی بازار آزاد شوند. این اقدام اگرچه هزینه‌های جاری خودروسازان را نیز بالا برده اما بیشترین تاثیر را بر قیمت تایر در بازار گذاشته است. خودروسازانی که پیش‌از این باکیفیت‌ترین تایر تولیدی در کارخانه‌های تایرسازی را با مدت پرداخت‌های بلندمدت و با قیمتی پایین‌تر خریداری می‌کردند، ‌این روزها به‌دلیل بدهی‌های سنگین به تایرسازان،‌ مجبور به تامین کالای موردنیاز از بازار شده‌اند. به‌گفته فعالان بزرگ بازار تایر،‌ خودروسازان این روزها حجم گسترده‌ای از تایر موجود در بازار را با قیمت روز و حتی بالاتر از قیمت های مصوب خریداری می‌کنند تا بتوانند نیاز روزانه خطوط تولید را تامین کنند.

براساس آخرین گزارش‌ها، ‌ایران‌خودرو و سایپا پیش‌از این روزانه 2هزاردستگاه خودرو تولید می‌کردند که در شرایط فعلی این تعداد به سه‌هزار و 500دستگاه در روز افزایش یافته است. سهم دو هزار دستگاهی سایپا و یک‌هزار و 500دستگاهی ایران‌خودرو از این تعداد باعث شده خطوط تولید این دو خودروساز بزرگ کشور، ‌برای تولید و تامین خودرو موردنیاز بازار شب عید باکمبود تایر مواجه شود. براساس آمارهای موجود از تولید خودرو در کشور، ‌این دو خودروساز بزرگ روزانه برای تکمیل خودروهای خود به 17هزار و 500حلقه تایر در رینگ‌های 13تا 15نیاز دارند و برای تامین آن متوسل به بازار شده‌اند.

به‌همین‌دلیل ‌ورود کارشناسان خرید شرکت‌های خودروساز به بازار تایر ازیک سو می‌تواند سبب‌ ساز موج اول گرانی تایر پیش‌از تعطیلات نوروز باشد و ازسوی دیگر در صورت بازپرداخت مطالبات تایرسازان،‌ بخش عمده‌ای از تیراژ تولیدی تایر در کشور به سمت خودروسازان سرازیر خواهدشد. چنین اقدامی می‌تواند به‌دلیل همزمان شدن با افزایش خرید تایر توسط مردم در آخرین ماه سال،‌ موجب موج دوم گرانی در نیمه‌دوم اسفندماه شود. /دنیای خودرو

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *