حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

رشد سهام تایرسازان در گرو افزایش رسمی قیمت لاستیک

تایر
زمان مطالعه : 2 دقیقهتاریخ انتشار : 2 اردیبهشت 1398تعداد بازدید : 42نویسنده :
پرینت مقالـه

می پسنـدم0

اشتراک گذاری

اندازه متن12

این روزها باتوجه به روند صعودی تاریخی که بازار سهام در پیش گرفته است، بسیاری از صنایع بورسی روزهای بسیار خوبی را پشت سر می‌گذارند درهمین‌رابطه صنعت تایر به‌عنوان یکی از صنایع مولد همگام با کلیت بازار روند روبه‌رشدی را پیش‌رو دارد.

به گزارش پارس تایر،در دادوستدهای روز شنبه گروه صنعتی بازر به‌عنوان بزرگ‌ترین تایرساز کشور با رشد چهاردرصدی روبه‌رو و در قیمت پایانی 4759 ریال بسته شد. ازسویی کویرتایر نیز دیگر تایرساز حاضر در بورس اولین روز این هفته را با رشد 3درصدی سپری کرد و در قیمت پایانی 5658ریال به کار خود پایان داد. ایران تایر که طی اولین روز هفته جاری رشد 4.7درصدی را تجربه کرد در قیمت پایانی 294 ریال بسته شد. درنهایت نیز ایران‌یاسا با رشد 4.3 درصدی همراه شد و در قیمت پایانی 658 ریال بسته شد. این در حالی است که باتوجه به روند کلی تایرسازان عملکرد این صنعت در بورس از اهمیت بسزایی برخوردار است. در همین رابطه حمیدرضا افشار، کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با خبرنگار ما با تاکید بر اینکه بررسی صنعت تایر در بورس باید از چند زاویه صورت گیرد، گفت: اولین جنبه بحث مواد اولیه تایرسازان است. ازجمله مواد اولیه آن‌ها کائوچو طبیعی است که وارداتی بوده و با افزایش نرخ ارز در یکسال گذشته هزینه تامین این ماده برای تایر سازان نیز بسیار افزایش یافته است.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: دیگر ماده اولیه مورد استفاده توسط تایرسازان کائوچو مصنوعی است که قیمت آن نیز وابسته به قیمت دلار و نفت است و با توجه به اینکه طی چند ماه اخیر روند آنها نیز صعودی بوده، تایرسازان در این ناحیه با افزایش هزینه تولید مواجه شده‌اند.
افشار ادامه داد: درمجموع می توان گفت باتوجه به افزایش هزینه‌های اولیه، تولید تایر با افزایش هزینه زیادی روبه‌رو بوده که این امر منتج به کاهش سودآوری آن‌ها شده است.

وی با تاکید بر این که افزایش قیمت تایر نیز می‌تواند محرک بسیار قوی برای رشد تایری‌ها در بورس باشد، اظهار کرد: با توجه به شرایطی که وجود دارد به نظر نمی‌رسد این امر مورد موافقت دولت قرار بگیرد، اما اگر چنین امری میسر شود، به‌طور قطع در روند حرکتی شرکت‌های تایرساز بسیار موثر خواهد بود. افشار با اشاره به اینکه در صورت هدف‌گذاری تولید یک میلیون و 200هزار دستگاه خودرو در سال جاری که توسط وزیر صنعت اعلام شد، محقق شود،‌ تایرسازان نیز از آن منتفع خواهند شد، گفت: در چنین شرایطی بی‌شک تقاضای خرید 6میلیون حلقه تایر توسط خودروسازان به این صنعت روانه خواهد شد که خود می‌تواند باعث بالا رفتن تیراژ تولید شود. این کارشناس بازار سرمایه در ادامه با اشاره به اینکه روند کلی بازار سرمایه بسیار مثبت ارزیابی می شود، گفت: تحت‌تاثیر این روند دادوستدهای روز شنبه تایرسازان نیز مثبت دنبال شد، اگر چنین روندی ادامه پیدا کند که پیش‌بینی‌ها بر همین منوال است، تایرسازان در کوتاه‌مدت می‌توانند امیدوار به رشد باشند. حال باید دید در عمل چه اتقاقاتی در بازار سرمایه روی خواهد داد و تایرسازان تحت‌تاثیر عوامل سه‌گانه‌ای که بدان‌ها پرداخته شد، به چه سمت و سویی در حرکت خواهند بود./دنیای حودرو

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقایسه محصولات

0 محصول

مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول