جی تی تایر تنها برند وارداتی با استاندارد3PMSF در کشور

جی تی GDR621

فرض کنید در روزهای پربرف زمستان با کامیون های ترانزیتی وظیفه انتقال کالاهای حساس و حیاتی را در گردنه هایی بر عهده دارید که عبور از آنها برای خودروهای آفرود هم آسان نیست.

به گزارش پارس تایر، برای انجام این کار به تایرهای خاصی نیاز است. البته ساخت یک تایر ویژه برای تردد در مناطق برفی از عهده هر تولید کننده ای برنمی آید; سازمانهای تدوین کننده استانداردهای معتبر و بین المللی برای اینکه نشان بدهند کدام تایر مناسب استفاده در چنین شرایطی است، نشانی را در نظر گرفته اند که روی دیواره تایر حک می شود و به معنی عملکرد ویژه آن تایر در شرایط برفی است، تشخیص این نماد ساده خواهد بود. در واقع باید در دیواره های تایر به دنبال نشان یک كومباسه قله باشید که در میان آن علامت برفک قرار دارد، به همین دلیل به این علامت 3PMSF یا کوهستان سه قله های پوشیده از برف (peak mountain snowflake3) گفته می شود.

در شرایط حساس برفی، این تایرهاطول ترمز کوتاه تری دارند و شعاع حرکت خودرو در حین پیچیدن روی یخ و برف کاهش پیدا می کند به طور قطع این نکات تاثیر مستقیمی بر امنیت وسیله نقلیه و امکان رانندگی در چنین شرایطی می گذارند

تفاوت ساخت تایر 3PMSF

برای تایری با چنین ویژگی هایی باید طراحی آج، میزان عمق آن و همچنین کامپاند یا آمیزه به کار رفته در تایر بهینه سازی شود. جالب آن که حتی تایرهای زمستانی برخی خودروها هم نمی توانند از این نشان برخوردار شوند، اما تایرهای چهار فصل ( All Season) که تغییرات بالا در آنها اعمال شده باشد، تبدیل به تایری برای هر نوع آب و هوا ( All Weather می شوند.

قوانین اجباری برای استفاده از 3PMSF

شرایط آب و هوایی برخی کشورها، نیاز به حمل کالا در شرایط دشوار و همچنین تضمین ایمنی سرنشینان خودروهای سواری و تجاری که اتفاقا مدت زمان آن محدود به چند روز و چند ساعت نمی شود و گاهی ممکن است نیمه دوم سال را نیز شامل شود، باعث شده چین تایرهایی در این کشورها محدود به نمونه هایی شوند که دارای استاندارد 3PMSF هستند، از جمله این کشورها می توان به کانادا اشاره کرد.

نیاز به حضور تایرهای 3PMSF در برخی مناطق ایران 

باتوجه به اقلیم ایران که هر چهار فصل را شامل می شود استفاده از تایرهای بهره مند از این تکنولوژی ضروری است. در این میان به خاطر فناوری بالای ساخت تایرهای 3PMSF و نیاز به مواد اولیه خاص در آمیزه این تایرها توان تولید آنها توسط هر کارخانه ای وجود ندارد. به همین دلیل مصرف کننده مجبور است سراغ برندهای معتبری مانند میشلن، کنتیننتال، بریجستون و گودیر برود اما در شرایط فعلی امکان واردات آنها در بازار ایران وجود ندارد. از آنجا که تحریم ها باعث شده اند حضور رسمی برندهای معتبر در ایران منتفی و بازار تایرهای سواری، تجاری (ون و کامیونت) و باری اتوبوسی مملو از برندهای چینی ش ود، نمی توان انتظار داشت بتوان تایرهای 3PMSF را در ایران یافت.

براساس بررسی های انجام شده از بازار تایر کشور تنها یک برند وارداتی با رعایت این استاندارد خاص در بازار موجود است. جی تی تایر یک تایرساز سنگاپوری است، در بین انبوهی از تایرهای کم کیفیت چینی حضور خود را در بازار ایران حفظ کرده، جی تی بر خلاف انواع و اقسام برندهای چینی در بسیاری از محصولات خود از تایرهای رادیال سواری گرفته تا باری اتوبوسی استاندارد 3PMSF را رعایت می کند. در روز ۱۷ اکتبر این شرکت خبری را در رسانه ها منتشر کرد که نشان می داد علامت 3PMSF در محصولات TER یا باری اتوبوسی این شرکت از جمله سری GDR621 استفاده شده است تا مجموع محصولات مجهز به این نشان به ۲۳ مدل گسترش پیدا کند. در آخرین روز اکتبر نیز این شرکت اعلام کرد تایرهای سواری سری GitiAIISeasonCity این شرکت که برای خودروهای سگمنت A تا C مورداستفاده می گیرند به جمع محصولات مجهز به 3PMSFاضافه شوند. ۱۳ سایزی که از ابعاد 165/70R14 تا 195/55R16 را شامل می شوند، از شاخص سرعت آوا بهره می برند. بنابر این تعداد مدل های مجهز به این نشان به ۳۶ مدل افزایش پیدا کرده است. این تایرها در خودروهایی همچون فیات ۵۰۰، فورد فيستا و فولکس واگن پولو قابل استفاده هستند./دنیای خودرو

مدیر پارس تایر
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *