حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

آزادفروشی تایرهای سنگین ایرانی دور از چشم دولت

تایر کامیون
زمان مطالعه : 2 دقیقهتاریخ انتشار : 28 بهمن 1397تعداد بازدید : 103نویسنده :
پرینت مقالـه

می پسنـدم0

اشتراک گذاری

اندازه متن12

بخش عمده ای از تایرهای باری تولید داخل به جای ثبت در سامانه تعیین شده از سوی وزارت صمت، به صورت آزاد و با قیمت های بالا در بازار خریدوفروش می شوند. درحالی که راننده های بخش حمل و نقل بار ومسافر با مراجعه به ادرات راهداری می توانند فقط دو حلقه تایر با نرخ مصوب خریداری کنند و در صورت درخواست تعداد بیشتر تایر با پاسخ منفی روبه رو می شوند، این روزها تعداد زیادی تایر 24*12 نخی تولید داخل بدون ثبت در سامانه وزارت صنعت، معدن و تجارت، در بازار آزاد خریدوفروش می شوند.

به گزارش پارس تایر، عمده نیاز بازار ایران به تایرهای سایز ۱۲-۲۴نخی توسط شرکت ایران تایر، بارز، آرتاویل تایر، دنا و پیروزی تولید و تامین می شوند که تمام این تایرسازان بر اساس دستورالعمل وزارت صمت باید محصولات تولیدی خود را پس از ثبت در سامانه تعیین شده تحویل وزارت صمت دهند. با این حال این روزها محصولات تولیدی سه شرکت تایرساز با قیمت هایی به مراتب بالاتر از نرخ مصوب دولتی در بازار خرید و فروش می شوند؛ تایرهایی که مشخص نیست بر اساس چه سازوکاری وارد بازار شده اند.

اگرچه جمشید گلپور، مسئول پروژه لاستیک در وزارت صمت به عنوان مسئول مستقیم این موضوع در دولت حاضر به گفت و گو و اعلام نظر در خصوص علت عرضه و فروش تایرهای تولید داخل در بازار آزاد نشد اما بررسیهای بازار تایر از فروش تعداد زیادی تایر تولید داخل در بازار آزاد حکایت دارد. این سایز از تایر که بیشتر مورد مصرف کامیون هاست در حالی به دست مصرف کننده نهایی نمی رسد که در بازار، هر جفت از آن نزدیک به یک و نیم میلیون تومان گران تر به فروش می رسد.

براساس مصوبه سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان هر جفت تایر 24*12 نخی با تی بی باید با قیمت سه میلیون و هشتادهزار و پانصد تومان به فروش برسد. قیمت هایی که گویا در بازار اعتباری برایشان قائل نیستند و به دور از چشمان مسئولان وزارت صمت با قیمت هایی به مراتب بالاتر به فروش می رسند. بر اساس آخرین گزارش ها از بازار سراسر کشور، تایرهای پیروزی به قیمت هر جفت چهار میلیون و ۶۵۰ هزار تومان به فروش می رسند. هر جفت تایر 24*12ایران تایر نیز در بازار چهار میلیون و ۱۵۰ هزار تومان به فروش می روند. اگر در بازار آزاد خواهان تایر 24*12 دنا باشید باید به جای س ه میلیون و هشتاد هزار تومان، مبلغ چهار میلیون و ۴۵۰هزارتومان بپردازید.

اگرچه پیش از در گزارش های مختلف از معضلاتی مانند راننده های تایر فروش نیز پرده برداشت اما این بار گویا دیگر پای راننده های تایر فروش و دلال های بازار در میان نیست زیرا می توان این تایرها به تعداد بسیار زیاد و البته با قیمت آزاد در بازار خریداری کرد./دنیای خودرو

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقایسه محصولات

0 محصول

مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول