حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

بازار تایرهای سواری خارجی در انحصار قاچاقچیان قرار گرفت

تایر
زمان مطالعه : 2 دقیقهتاریخ انتشار : 13 آبان 1398تعداد بازدید : 49نویسنده :
پرینت مقالـه

می پسنـدم0

اشتراک گذاری

اندازه متن12

تعرفه بالای واردات، قیمت بالای ارز و هزینه های جانبی فروش رسمی تایرهای خارجی در بازار همگی دست به دست هم داده اند تا بر خلاف سیاست های دولت مبنی بر حمایت از تولید ملی، نه تنها حمایتی از تایرسازان داخلی صورت نگیرد بلکه بازار به کام قاچاقچیان باشد.

به گزارش پارس تایر، با وجود کاهش چشمگیر واردات رسمی تایرهای رادیال سواری به کشور، این روزها اما به لطف واردات تایرهای قاچاق کمبود محسوسی برای تامین لاستیک های رینگ ۱۶ به بالا در بازار احساس نمی شود! قاچاق تایرهای سواری به کشور در حالی صورت می گیرد که بر اساس اعلام تولید کنندگان تایر، کشور در زمینه تامین محصولات رینگ ۱۳تا ۱۵ به خودکفایی رسیده است و تایرسازان گام هایی را هم برای تولید و تامین بازار تایرهای رینگ ۱۶ و ۱۷ برداشته اند. اما آنچه این روزها نیاز اصلی بازار تایرهای وارداتی است، محصولات رینگ ۱۶ به بالاست که بی شک برای تامین آن باید از واردات رسمی کمک گرفت. اما آنچه امروز در بازار بیش از هر چیز دیگری جلب توجه می کند و فور تایرهای وارداتی قاچاق است که قیمت تمام شده به مراتب بالاتری از تایرهای واردشده رسمی دارند.

این تایرها که تنها با پرداخت هر جفت ۳۰۰هزار تومان به قاچاقچیها سر از بازار کلانشهرها در می آورند اغلب تاریخ تولید قدیمی تری نسبت به نمونه های وارداتی رسمی دارند و به همین دلیل با قیمتی به مراتب کمتر در بازارهای عراق، ترکیه و امارات خریداری و راهی شهرهای کشور شده اند. از سوی دیگر در شرایطی که واردات رسمی تایرهای رادیال سواری، هزینه های ۶۰درصدی را به تجار تحمیل می کند اما قاچاقچیان بدون پرداخت هرگونه هزینه جانبی و بدون نیاز به ارائه خدمات پس از فروش و پرداخت مالیات و … کالا را بی دردسر به کشور وارد می کنند. از سوی دیگر در چنین شرایطی که کالاهای قاچاق ارزان تر از همیشه و به وفور در بازار وجود دارند، نمی توان انتظار حمایت از تایرسازان داخلی را داشت. زیرا تعرفه بالا نتوانسته به هدف اصلی خود که عدم واردات تایر به تعداد زیاد و قیمت های پایین است، برسد.

در این وضعیت به نظر می رسد دولت سه راهکار برای ساماندهی به وضعیت موجود پیش رو دارد. نخست؛ تخصیص ارز دولتی که با شرایط فعلی ارزی و سیاست های دولت امکان پذیر نیست. دوم؛ کاهش تعرفه است که بی شک با مخالفت تولید کنندگان مواجه می شود. البته کاهش تعرفه واردات تایرهایی که نمونه داخلی آنها تولید نشده، اقدام معقول و منطقی است که هنوز دولتمردان برای اجرای آن به نتیجه نرسیده اند. اما گزینه سوم؛ انسداد صحیح مرزهاست تا بیش از این شاهد فعالیت آزادانه قاچاقچیان تایر در بازار کشور نیاشیم تا به معنای واقعی کلمه از حقوق تولید کننده و مصرف کننده نهایی دفاع شود./دنیای خودرو

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقایسه محصولات

0 محصول

مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول