مهر پایان بر خدمات پس از فروش تایرهای وارداتی

تایر سنگین

حذف الزام نمایندگی رسمی برای واردات انواع تایر به کشور که از ابتدای سال گذشته اجرایی شد، ارائه خدمات پس از فروش به خریداران لاستیک های خارجی را متوقف کرده است. همه چیز از اوایل سال گذشته آغاز شد، زمانی که بازار با کمبود تایرهای باری۔ اتوبوسی مواجه شد و دولت برای جبران کمبودهای به وجود آمده، الزام داشتن نمایندگی رسمی از برندهای خارجی برای شرکت های واردکننده تایر را برداشت تا هر تاجر و شرکت وارد کننده ای بتواند بی واسطه یا با واسطه اقدام به واردات تایرهای باری اتوبوسی کند. البته این تصمیم شامل حال وارد کنندگان تایرهای سواری نیز شد.

به گزارش پارس تایر، این روزها هر برند شناخته شده تایر در دنیا برخلاف گذشته تنها یک نماینده رسمی و متولی خاص برای واردات ندارد. بر اساس تصمیم سال گذشته وزارت صمت هر تاجری می تواند اقدام به واردات تایر به کشور کند. به این ترتیب هر برند توسط چند تاجر بزرگ و حتی خرد به کشور وارد می شود و به دلیل مشخص نبودن نماینده رسمی، کسی ارائه خدمات پس از فروش به خریداران را متقبل نمی شود. نکته اینجاست با این کار حجم واردات قاچاق نیز به کشور افزایش یافته و دریافت گواهی ارائه خدمات پس از فروش از سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان برخلاف گذشته ملاک ادامه فعالیت و واردات و ترخیص تایر از گمرک نیست.

در حالی که طی سال ۹۶ و قبل از آن واردات تایر به کشور تنها به شرط دریافت گواهی ارائه خدمات پس از فروش از سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان و ارائه آن به گمرک کشور انجام می شد و شرکت هایی که به دلیل شکایت زیاد از سوی مشتریان و ارائه خدمات نامناسب، موفق به دریافت این گواهی نمی شدند، امکان واردات و فعالیت در این حوزه را نداشتند.

حتی در گذشته که دولت هنوز شرط الزام داشتن نمایندگی رسمی را برای واردات کالا به کشور حذف نکرده بود، به راحتی کالاهای قاچاق در بازار شناسایی می شدند و این امکان برای مصرف کننده و سازمان های نظارتی وجود داشت تا کالاهایی را که به صورت غیر رسمی به کشور وارد شده است، به دلیل نداشتن کارت گارانتی و برچسب اصالت تشخیص دهند. اما حالا که شرط نمایندگی برداشته شده است و هر تاجری می تواند نسبت به واردات یک برند مشخص از تایر چه به صورت خرید مستقیم از کارخانه مادریا نماینده آن در دیگر کشورها اقدام کند، به هیچ عنوان امکان شناسایی و تشخیص کالای اصیل از قاچاق وجود ندارد. البته شرکت هایی نیز که تا پیش از این به صورت رسمی اقدام به واردات تایر می کردند، به دلیل ورود تایرهای مختلف حاضر به ارائه خدمات پس از فروش نیستند. به همین دلیل شرایط این روزهای بازار تایرهای خارجی را باید روزهای مرگ ارائه خدمات به مشتری دانست./دنیای خودرو

مدیر پارس تایر
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *