حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

توسعه تولید تایر در دوران تحریم

کویرتایر
زمان مطالعه : 6 دقیقهتاریخ انتشار : 19 مرداد 1398تعداد بازدید : 114نویسنده :
پرینت مقالـه

می پسنـدم0

اشتراک گذاری

اندازه متن12

هنوز امضای برجام خشک نشده بود که رفت و آمد تایرسازان خارجی به ایران آغاز شد. از چینی هایی که می خواستند تکنولوژی به کشور انتقال دهند تا اروپایی ها و ژاپنی هایی که با محصول نهایی وارد بازار شدند. اما این روزها که غول تحریم بازهم بر اقتصاد کشور چمبره زده است، دیدن کارخانه هایی که در سخت ترین شرایط کاری و اقتصادی در حال توسعه خطوط تولید خود و افزایش ظرفیت هستند شگفت انگیز است.

صنعت تایر به عنوان یکی از صنایع استراتژیک کشور مطرح بوده و همین موضوع نیز باعث شده است تحریم کنندگان حساسیت بسیاری بر عدم انتقال تکنولوژی به تایرسازان ایرانی و حتی سنگ اندازی در مسیر تامین مواد اولیه و تجهیزات تایرسازی داشته باشند. اما اینکه در شرایط سخت کنونی یکی از بزرگ ترین و پیشرفته ترین واحدهای تایرسازی کشور گام های بزرگی را در مسیر توسعه برداشته است، موضوعی نیست که بتوان از کنار آن به راحتی عبور کرد.

توسعه کارخانه به وقت تحریم

اینجا خط مقدم جبهه است. جبهه ای که در آن از توپ و تانک و موشک خبری نیست. فرماندهانش صنعتگران و کارخانه دارانی هستند که سرمایه های خود را به جای انتقال به آن سوی مرزها در آب وخاک خودشان تبدیل به کارخانه و دستگاههای پیشرفته صنعتی کرده اند. برای هزاران مرد و زن ایرانی شغل ساخته اند و از همه مهم تر کشور را از وابستگی به خارج بی نیاز کرده اند. امروز جنگ در میدان اقتصاد است و هر شهرک صنعتی برای خود میدان نبردی بزرگ به حساب می آید. با اینکه عقربه دماسنج در یزد برای رسیدن به عدد ۵۰تقلا می کند، مدیرعامل با چنان حرارتی به میدان کار پا می گذارد که بی ش ک هر سرباز و کارگری با دیدن این صحنه تصمیم به جهادی بزرگ می گیرد. رفتارش خاطره همان آدم های زمان جنگ را تداعی می کند، خستگی ناپذیر و جنگنده.

اسکندر ستوده،مدیرعامل صنایع لاستیک یزد از توسعه در زمان تحریم ها می گوید و اینکه به جای نشستن به فکر توسعه کارخانه بوده اند. البته توسعه به سبک یزد تایر را می توان حتی در ظاهر نیز درک کرد. سالن های تولید اضافه شده اند و دستگاه های تایرسازی و پرسهای پخت جدید نشان از پیشرفتی بارز در یزد تایر دارد.

افزایش شرفیت سه هزار حلقه ای برای تایرهای SUV و وانتی

پرسهای پخت آماده استارت هستند. 10 جفت پرس پخت با تکنولوژی المانی که با ورودشان به روند تولید، روزانه سه هزار حلقه به ظرفیت تایرهای رادیال یزدتایر در سایزهای رینگ 15 تا 23 اضافه میشود. این پرسهای پخت بیشک نمونه ای از پیشرفته ترین نمونه های موجود در کشور هستند که از کمپانی هلبرت آلمان به ایران آمده اند و برخلاف برادران بزرگ تر خود که تنها با بخار آب کار می کردند، گزینه استفاده از گاز نیتروژن را نیز روی میز مدیران فنی شرکت قرار داده است تا تایری با کیفیت تر را پخت کنند.

ستوده با تاکید بر اینکه این پرسها از جمله سرمایه گذاری های صورت گرفته روی سایزهای ۱۵به بالا در کارخانه های ایرانی است، می گوید: بی شک در آینده ای نه چندان دور به جرات می توانیم تمام تایرهای موردنیاز در کشور را تولید کنیم و در تمام سایزها به خودکفایی برسیم. البته دیگر کارخانه ها نیز در این جهت گام های بزرگی برداشته اند که در مجموع حکایت از رشد و توسعه صنعت تایرسازی کشور در سال های آینده دارد.

مهندسی معکوس برای ساخت ماشین های تایرسازی

فقط زمانی می توان مدعی بود تحریم ها اثر چندانی بر اقتصاد ملی نداشته اند که سری به کارخانه های صنعتی بزنیم. در یزد، مهندسان داخلی یکی از پیشرفته ترین ماشین آلات تایرسازی را داخلی سازی کرده اند و به میزان زیادی از خروج ارز از کشور جلوگیری کرده اند. با دیدن این ماشین تایرسازی به یاد نمایشگاه صنعت لاستیک دوسال پیش می افتم. شرکت دانش بنیانی که خبر از مهندسی معکوس دستگاههای تایرسازی در کشور می داد، این روزها به جای فعالیت در خودکفا کردن این صنعت، بیشتر به نماینده ای برای شرکت های چینی برای واردات دستگاه و تکنولوژی تبدیل شده است. اما برخلاف این شرکتها، مهندس های شرکت یزدتایر در اقدامی با ارزش یکی از دستگاههای تایرسازی را به صورت کامل و با مهندسی معکوس در کشور تولید کرده اند.

این دستگاه در حال حاضر تولید تایرهایی از رینگ 13 تا 16 را انجام می دهد و کلیه مراحل ساخت و طراحی آن از قسمتهای مکانیکی، الکترونیکی و ابزاردقیق در داخل مجموعه انجام شده است. دستگاه تایرسازی مذکور از جمله دستگاههای دو مرحله ای مورداستفاده در صنعت است که در سه شیفت می تواند هزار و ۲۰۰ حلقه تایر در روز تولید کند.

تولید تایر با دستگاه تایرسازی دو درامه

اغلب دستگاه های تایرسازی مورد استفاده در کارخانه های تایر سازی از یک درام تشکیل شده اند و همین موضوع باعث افت سرعت تولید می شود. یزد تایر اما با خرید و به کار گیری دستگاه های تایرسازی دو درامه، ظرفیت تولید را به دو برابر استاندارد افزایش داده است و در هر روز به جای ۶۰۰حلقه، هزارو۲۰۰ حلقه تایر تولید می کند. نکته جالب در این دستگاه تایرسازی، چرخش درامها به صورت عمودی است که احتمال آسیب به دستگاه و حتی کارگران را به شدت کاهش می دهد.

تولید با کیفیت تر با تایرسازی تک مرحله ای

وقتی پای تولید تایر برای خودروهای مدرن آن هم با تکنولوژی روز به میان می آید کار سخت و پیچیده می شود. زیرا باید کالایی تولید کرد که مصرف کننده مجبور به ترجیح نمونه های خارجی نشود و خریداران آن به مشتری های واقعی تبدیل شوند. یزدتایر برای بالابردن کیفیت ساخت تایرهای به ویژه تایرهای سری از جدیدترین دستگاههای تایرسازی دنیا بهره می برد. دستگاههایی که به یک مرحله ای بودن تولید معروف هستند و قرار نیست در زمان تولید تایر از دستگاهی به دستگاه دیگر جابه جا شود و در همین حین کیفیت ساخت الطمه ببیند. این ماشین ها که به یونی استیج معروف هستند، در هر ۵۴ ثانیه یک حلقه تایر با بالاترین کیفیت تولید می کنند. البته تایرهای یزد تفاوت مهم دیگری با رقبای ایرانی و حتی خارجی دارند و آن به کارگیری ۹۹۵ رشته سیم دریک متر طول لایه هاست که در سایر برندها این تعداد سیم به 720 رشته کاهش پیدا می کند. شاید بپرسید بیشتر بودن تعداد رشته ها چه تاثیری بر کیفیت محصول دارد که در جواب به آن باید استحکام بیشتر را مطرح کرد.

جوان ترین دستگاه یونیفورمیتی کشور از آلمان تا یزد

برای بررسی کیفیت تایر باید تایرها را قبل از تحویل به خودروساز و بازار مصرف تحت آزمایش های خاصی قرار داد. به همین منظور دستگاه هایی به نام یونیفورمیتی هستند و اکثر تایرسازان بزرگ و پیشرفته کشور از آنها استفاده می کنند. تفاوت این تکنولوژی در یزد با سایر کارخانه ها در جوان بودن و پیشرفته بودن آن نسبت به رقبایی است که سن وسال بیشتری دارند و سال هاست در خطوط تولید تایرسازان مشغول به خدمت هستند. این دستگاه که جدیدترین و مدرن ترین یونیفورمیتی موجود در ایران است، در محوطه ای جدید با زیرسازی خاص نصب شده تا دستگاه در حین انجام کار کوچک ترین لرزه ای نداشته باشد. این المانی تازه وارد به کشور امکان بالانس دینامیک تایر را دارد که شاید یافتن نمونه آن در بین دستگاههای موجود در کشور کمی سخت باشد. دستگاه تولید شده در شرکت هافمن آلمان عمليات بالانس يونيفورمیتی و ژئومتری را در ۲۳ ثانیه انجام می دهد تا در نهایت بتواند سه هزار تایر را از محصولات نهایی خط تولید یزد تایر مورد ارزیابی دقیق قرار دهد.

سالانه 20میلیون دلار صرفه جویی ارزی،معطل تخصیص ارز

برخی موانع پیش روی صنعت را می توان به خودتحریمی ها تعبیر کرده مانند اتفاقی که ماههاست برای سه دستگاه تایرسازی خریداری شده توسط یزدتایر افتاده و دستگاه های مسئول به جای تخصیص ارز برای واردات و ترخیص این دستگاهها ترجیح می دهند منابع ارزی را صرف واردات تایرهای آماده از خارج کشور کننلاین شاید دردآورترین قسمت از حرفهای دکتر ستوده است که می گوید چندماهاست سه دستگاه تایرسازی این شرکت در گمرک و کارخانه سازنده در انتظار تخصیص ارز خاک می خورند اما به جای آن چندهزار حلقه تایر آماده وارد کشور شده است. او جای خالی دستگاه هارا که از ماه ها قبل برای نصب آنها تعبیه شده است، نشان می دهد و می گوید: یکی از این دستگاه ها به گمرک رسیده اما ارزی برای ترخیص آن پرداخت نمی شود. دو دستگاه دیگر هم تولید شده اند و در کارخانه سازنده در انتظار تامین منابع ارزی است او ادامه می دهد: با وجود اینکه بخشی از پول پرداخت شده اما ارسال و ترخیص آن منوط به پرداخت بهای تمام شده است. او با اطمینان می گوید: اگر این سه دستگاه تایرسازی وارد خط تولید شونده روزانه سه هزار دستگاه تایر به ظرفیت تولید اضافه خواهد شد و در پایان سال نه تنها سه میلیون دلار ارزی را که برای خرید آن هزینه شده است، برمی گرداند بلکه ۱۷ میلیون دلار نیزاز محل صرفه جویی ارزی برای کشور آورده دارد. به محض ورود این دستگاه ها به خط تولید، ظرفیت کارخانه از روزانه ۹ هزار به ۱۲ هزار حلقه افزایش خواهد یافت.

بازیافت 10هزار تن تایر فرسوده در سال

یکی از اقدامات قابل تقدیر در این واحد صنعتی داشتن دغدغه در زمینه محیط زیست است. شرکت ایستاتیس به عنوان زیر مجموعه صنایع لاستیک یزد اولین شرکت بازیافت تایرهای فرسوده در ایران است که با در اختیار داشتن ماشین آلات و تکنولوژی بازیافته سالانه ۱۰ هزار تن تایر فرسوده موجود در کشور را پس از باز یافت تبدیل به پور لاستیک و کائوچوی احیاشده یا همان ریکلیم می کند این بخش از کار اگر چه سود بسیار ناچیزی به همراه دارد اما از آن جهت که به عنوان فعالیتی در زمینه حفاظت از محیط زیست صورت می گیرد، قابل تقدیر است. آنگونه که غلامحسین نظری نژاد، مدیرعامل این شرکت می گوید خوراک اصلی این کارخانه از تایرهای فرسوده با یاس در سایزهای ۱۶ به بالاست که می توان از آنها کائوچو احیاشده برای استفاده مجدد در خطوط تایر سازی به دست آورد. توسعه کارخانه هایی مانند ایساتیس در دستور کار مدیران این واحد تولیدی است تا در آینده ای نه چندان دور ضایعات تایرهای فرسوده محیط زیست و کشور را فلج نکند./دنیای خودرو

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقایسه محصولات

0 محصول

مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول