حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

جذب 70درصد از بازار تایرهای صادراتی ایران توسط چین

لاستیک
زمان مطالعه : 2 دقیقهتاریخ انتشار : 5 تیر 1398تعداد بازدید : 170نویسنده :
پرینت مقالـه

می پسنـدم0

اشتراک گذاری

اندازه متن12

مدتی است صادرات انواع تایر سواری و کامیونی به دلایل مختلف متوقف شده و این مساله موجب جایگزینی برندهای خارجی به جای برندهای شناخته شده داخلی در کشورهای هدف صادرات شده است، به طوری که بر اساس داده های یک تحقیق میدانی در حال حاضر برندهای چینی حدود ۷۰ درصد از سهم بازار تایرهای تولید داخلی در سایزهای ۱۳ و ۱۴ و ۱۵ را به خود اختصاص داده اند.

به گزارش پارس تایر، بر اساس اخبار منتشر شده از بازار تایر که نشان از میزان قابل توجهی تایر در بازار دارد و همچنین اعلام منظم سبدهای فروش شرکت ها می تواند نظم قیمتی را به بازار برگرداند. این سوال پیش می آید چرا سهمی از این فروش را نباید به بازار صادرات اختصاص داد؟

در شرایط فعلی که قیمت دلار از پایداری و افزایش رو به بالا برخوردار است، می توان با صادرات قابل توجه به ویژه به کشورهای همسایه مانند عراق، پاکستان، افغانستان، يمن و شرکت های تایرساز را سیراب کرد و با ورود ارز به داخل کشور حداقل مقداری از هزینه های سنگین تولید این شرکت ها را تامین کرد در حال حاضر با توجه به پیگیری های متعدد شرکت های تایرساز و ارسال نامه های متعدد از انجمن صنفی تولید کنندگان هنوز اتفاقات خوبی در این حوزه رخ نداده این در حالی است که کشورهایی همچون چین، ترکیه، کره و در سطوح بالاتر کیفی شرکتهای اروپایی در حال ربودن گوی سبقت از شرکت های ایرانی هستند و این به معنای هدر دادن هزینه هایی است که تا پیش از این برای بازاریابی و کسب سهم بازار در این کشورها انجام داده بودند براساس شواهد موجود و طی گزارش واحدهای صادرات کارخانجات تایرسازی، خریداران خارجی همچنان جویای تایر ایرانی هستند و چشم به باز شدن بن بست صادرات تایر از ایران دوخته اند.

اما به راستی چرا کشورهای همسایه ایران مانند عراق، افغانستان، پاکستان، کردستان عراق و تمایل چندانی به خرید و استفاده از تایرهای تولید ایران دارند؟

شاید علت اصلی این تمایل را بتوان به روش ساخت و فرمولاسیون تولید تایرهای ایرانی ربط داد. زیرا کشورهای هدفه اقلیمی همچون ایران دارند، وضعیت و ساختار راههای آنها مانند جاده های ایران است از سوی دیگر با توجه به سابقه طولانی ایران در تولید تایر، فرمولاسیون تولید تایرهای ایرانی می تواند برای این کشورها از جذابیت خاصی برخوردار باشد به طوری که برخی از این کشورها حتی روی برند خاصی تمرکز دارند. امیدواریم با کمک وزارت صمت و سازمان توسعه تجارت کشور این مساله به زودی حل شود تا به قول شاعر این مثال برای تایرسازان نیز رخ ندهد که «از دل برود هر آنکه از دیده برفته»/دنیای خودرو

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقایسه محصولات

0 محصول

مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول