حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

خرید لاستیک و رازهایی که ممکن نیست از فروشنده‌ها بشنوید

تایر
زمان مطالعه : 6 دقیقهتاریخ انتشار : 10 اسفند 1397تعداد بازدید : 161نویسنده :
پرینت مقالـه

می پسنـدم0

اشتراک گذاری

اندازه متن12

قیمت انواع لاستیک‌های سایز ۱۳، ۱۴ و ۱۵ که هر کدامشان برای رینگ‌های متفاوت کاربرد دارد بین ۳۰۰ هزار تومان تا دو میلیون تومان متفاوت است. بستگی به این دارد که لاستیک‌ چه سایزی، چه بندی و ساخت چه کشوری برای ماشینتان لازم دارید.

اگر برای مسافرت در ایام نوروز برنامه‌ریزی کرده‌اید و می‌خواهید با ماشین خودتان به جاده بزنید، باید حسابی به فکر ایمنی ماشین باشید. مهمترین نکته هم این است که وضعیت لاستیک‌ها را بررسی کنید تا مبادا شما را وسط راه بگذارند.

تازه اگر دچار ترکیدگی شوند دردسر‌های بزرگتری درست می‌کنند. برای همین بهتر است هر چه زودتر به فکر لاستیک‌های نو باشید. به خصوص که هر چه بیشتر بگذرد، گران شدن دلار بیشتر روی قیمت‌ها تاثیر خواهد گذاشت.

به گزارش پارس تایر (فروشگاه اینترنتی لاستیک‌ و رینگ) در هنگام خرید لاستیک برای ماشینتان باید به چند نکته توجه کنید.

۱- اولین نکته‌ای که در هنگام خرید لاستیک باید دقت کنید، سایز آن است. هر خودرو سایز رینگ مخصوص خودش را دارد. پراید، ماتیز و MVM۱۱۰ رینگ‌های کوچکی دارند و لاستیک‌ سایز ۱۳ برای آن‌ها مناسب است. انواع پژو ۲۰۶، ۴۰۵، پژو پارس، رانا و روآن لاستیک سایز ۱۴ می‌خواهند و لاستیک سایز ۱۵ برای سمند، دنا، تندر ۹۰ و پژو پارس LX مناسب است. اندازه لاستیک‌ها در یک رسته اعداد سه‌تایی بیان می‌شود. به طور مثال لاستیک‌ با اندازه 195/65/15 به آن معناست که این لاستیک‌ سایز ۱۵ بوده و پهنای آن ۱۹۵ میلیمتر است. همچنین این لاستیک‌ به اندازه ۶۵ درصد قطر رینگ ضخامت دارد.

۲- نکته بعدی که باید در هنگام خرید لاستیک‌ توجه کنید، طول عمر مفید آن است. کارکرد مفید لاستیک‌ها عموما رقمی بین ۵۰ تا ۹۰ هزار کیلومتر است. بهترین انتخاب برای خرید لاستیک‌هایی با طول عمر بالاست چراکه با وجود قمیت بالایی که دارند، شما را از تعویض مداوم لاستیک بی‌نیاز می‌کنند.

۳- همه ما در مورد وضعیت اقتصادی آگاه هستیم، ولی خرید لاستیک‌ جای صرفه‌جویی اقتصادی نیست، چون دیگر فقط بحث پول درمیان نیست و لاستیک‌های بی‌کیفیت می‌تواند حسابی کار دستتان بیاندازد. مخصوصا که بعضا برای صرفه‌جویی در هزینه لاستیک، سراغ لاستیک‌های دست دوم می‎روند که با شارژ مجدد لاستیک‌های کهنه و کارکرده ساخته شده‌اند. توصیه می‌کنیم اصلا فکر خرید این لاستیک‌ها را هم به ذهنتان راه ندهید. به خصوص که می‌خواهید همراه خانواده ایام نوروز را در جاده باشید.

۴- آخرین نکته این است که لاستیک‌ها به صورت جفتی فروخته می‌شوند. البته می‌توانید لاستیک تکی هم بخرید، اما بهتر است موقع تعویض لاستیک حتما جفت لاستیک‌ را عوض کنید. چراکه اگر یک لاستیک‌ بیشتر از دیگری کار کرده باشد باعث انحراف خودرو می‌شود و حفظ تعادل آن به سختی ممکن خواهد بود.

لاستیک‌ سایز ۱۳ مخصوص پراید و MVM۱۱۰
به گزارش پارس تایر، لاستیک‌های سایز ۱۳ به درد خودرو‌های کوچک مثل پراید، ماتیز و MVM۱۱۰ و … می‌خورد. قیمت این لاستیک‌ها در بازار از ۳۰۰ هزار تومان شروع می‌شود و تا ۹۷۰ هزار تومان می‌رسد. باید توجه داشت که این قیمت‌ها برای یک جفت لاستیک است. اگر بخواهید سراغ انواع باکیفیت بروید باید روی لاستیک‌های ژاپنی حساب باز کنید. یک جفت لاستیک سایز ۱۳ با پهنای ۱۷۵ میلیمتر یوکوهاما که در ژاپن تولید می‌شود ۹۲۰ میلیون تومان قیمت دارد، ولی ارزشش را دارد، چون دست‌کم ۹۰ هزار کیلومتر برای ماشین شما کار خواهد کرد.

شاید بتوان لاستیک‌های دیگر با این توان اسمی را هم پیدا کرد. به طور مثال لاستیک‌ اکسلرا ساخت کشور اندونزی با قیمت ۵۱۰ هزار تومان همین کارکرد را برای شما خواهد داشت. با این تفاوت که این لاستیک‌ها از نظر پهنای چرخ نازک‌ترند و ۱۶۵ میلی‌متر پهنا دارند. ژاپنی ها لاستیک فالکن را ساخته‌اند که سایز ۱۳ آن با عمر مفید ۸۰ هزار کیلومتر ۵۰۰ هزار تومان قیمت دارد. لاستیک ژاپنی دنلوپ با همین کارکرد مفید ۸۰ کیلومتری ۷۰۰ هزار تومان فروخته می‌شود. اگر به کارکرد ۷۰ هزار کیلومتر لاستیک راضی هستید می‌توانید سراغ لاستیک‌های ارزان‌تر بروید. به طور مثال لاستیک‌ آچیلس سایز ۱۳ با پهنای ۱۷۵ میلیمتر تنها ۳۱۰ هزار تومان قمیت دارد.

البته انواع گران‌تر آن هم هست. مثلا لاستیک‌ تویو با همین سایز و پهنا ۹۷۰ هزار تومان فروخته می‌شود. دلیل آن هم این است که ژاپن آن را تولید کرده. لاستیک کره‌ای مارشال گزینه دیگری است که ۷۰ هزارکیلومتر برای شما کار می‌کند و هر جفت آن ۶۲۰ هزار تومان قیمت دارد. لاستیک‌های ایرانی هیچکدامشان ادعای یک چنین کارکرد مفیدی ندارند. نهایت کارکرد اسمی لاستیک‌های تولید داخل ۶۰ هزار کیلومتر است. لاستیک‌های سایز ۱۳ کویرتایر با کارکرد مفید ۶۰ هزار کیلومتر ۴۰۰ هزار تومان می‌ارزد. لاستیک‌های یزد تایر هم همین قیمت را دارند.

لاستیک‌های بارز کمی پهن‌تر هستند و برای همین ۴۳۰ هزار تومان فروخته می‌شوند. لاستیک چینی تری‌انگل روی چرخ خیلی از ماشین‌ها دیده می‌شود. هر جفت این لاستیک‌ها با عمر مفید ۶۰ هزار کیلومتر ۵۰۰ هزار تومان قیمت دارد. اگر خیلی به فکر صرفه‌جویی هستید می‌توانید لاستیک‌های کم‌کیفیت را انتخاب کنید که ۵۰ هزار کیلومتر به پای شما می‎چرخند. لاستیک سایز ۱۳ با پهنای ۱۶۵ میلیمتر ایران تایر تنها ۳۳۰ هزار تومان از بودجه شما را می‌گیرد. البته پهنای ۱۷۵ میلیمتری آن ۳۹۰ هزار تومان است. لاستیک‌ بارز هم گزینه دیگری است که هر جفت آن ۳۸۰ هزار تومان فروخته می‌شود.

لاستیک‌ سایز ۱۴ مخصوص انواع پژو و رانا
اگر ماشینتان پژو ۲۰۶، پژو ۴۰۵، پژو پارس، رانا و روآ و … است باید سراغ لاستیک‌های سایز ۱۴ بروید. این لاستیک‌ها به واسطه رینگ بزرگتری که دارند، پهنای آن‌ها بیشتر بوده و بین ۱۸۵ میلیمتر تا ۲۰۵ میلیمتر متغیر است. این نوع لاستیک‌ها قیمتشان تا یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان هم می‎رسد. به طور مثال لاستیک‌ سایز ۱۴ میشلن با پهنای ۱۹۵ میلیمتری یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان قیمت دارد. از تولید ژاپنی جز این نباید انتظار داشت.

این لاستیک‌ها حدود ۹۰ هزار کیلومتر برای شما می‌چرخند. یوکوهاما، رقیب میشلن، لاستیک سایز ۱۴ خود را با پهنای ۲۰۵ میلیمتر ساخته و ادعا می‌کند که این لاستیک‌ها ۹۰ هزار کیلومتر کار می‌کنند. حالا همین لاستیک‌ها یک میلیون و ۳۶۰ هزار تومان قیمت دارند.

اگر بودجه‌تان به میشلن‌های ژاپنی نمی‌رسد می‌توانید سراغ میشلن‌های آلمانی و فرانسوی بروید که با کارکرد ۹۰ هزار کیلومتری یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان قیمت دارند. لاستیک‌های مارشال کره‌ای می‌تواند یک گزینه دیگر برای خرید باشد که تقریبا هر جفت آن یک میلیون تومان قیمت دارد. این لاستیک‌ها ۱۸۵ میلیمتر پهنا دارند و ۸۰ هزار کیلومتر برای شما کار می‌کنند. لاستیک کره‌ای رودستون هم همین قیمت را دارد با این تفاوت که کارکرد مفید آن ۷۰ هزار کیلومتر ارزیابی شده است. تری‌انگل چینی با همین عمر مفید، ۸۵۰ هزار تومان قیمت دارد.

لاستیک‌های ایرانی سایز ۱۴ می‌توانند تا ۷۰ کیلومتر کار کنند. نمونه آن لاستیک‌ بارز سایز ۱۴ است که با پهنای ۲۰۵ میلیمتر ۴۰۰ هزار تومان فروخته می‌شود و نسبت به نمونه‌های خارجی آن خیلی ارزان‌تر است. دیگر لاستیک‌های ایرانی ۶۰ کیلومتر کارکرد مفید دارند. لاستیک‌های سایز ۱۴ یزدتایر با پهنای ۱۸۵ میلیمتر ۵۲۰ هزار تومان قیمت دارد. البته پهنای ۲۰۵ میلیمتری آن ۶۳۰ هزار تومان فروخته می‌شود. با ۵۸۰ هزار تومان می‌توانید یک جفت لاستیک سایز ۱۴ کویر تایر هم بخرید. لاستیک‌های ایران تایر کمی ارزان‌ترند و ۵۰۰ هزار تومان فورخته می‌شوند. کارکرد اکثر لاستیک‌های ایرانی ۶۰ هزار کیلومتر است. اگر پولتان زیادی آماده می‌توانید سراغ لاستیک سایز ۱۴ پرسا تایلندی بروید که با عمر مفید ۶۰ هزار کیلومتر یک میلیون تومان قیمت دارد.

لاستیک‌ سایز ۱۵ مخصوص سمند، تندر و دنا
هر پژو پارسی لاستیک سایز ۱۴ نمی‌خورد. پژو پارس LX رینگ بزرگتری دارد و باید برای آن لاستیک سایز ۱۵ بخرید. همچنین زانتیا، سمند، دنا و تندر ۹۰ و … رینگ‌های بزرگی دارند و برای همین لاستیک سایز ۱۵ لازم دارند. قیمت لاستیک‌های با کیفیت سایز ۱۵ به دو میلیون تومان می‌رسد. مثلا لاستیک بلک لاین فرانسه سایز ۱۵ با پهنای ۲۰۵ میلیمتر دو میلیون تومان قیمت دارد.

به گزارش پارس تایر، لاستیک‌ سایز ۱۵ جی‌تی ساخت انگلیس یک میلیون و ۹۰۰، ساخت آلمان یک میلیون و ۷۵۰ و ساخت ژاپن یک میلیون و ۴۷۰ هزار تومان است. تفاوت آن‌ها علاوه بر تکنولوژی و مواد ساخت، در پهنای لاستیک‌ هم هست. علاوه بر این لاستیک‌های یوکوهاما ژاپنی یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان قمیت دارند و ساخت کره آن‌ها با قیمت یک میلوین و ۲۰۰ هزار تومان فروخته می‌شود. این‌ها همه لاستیک‌های گران و باکیفیتی هستند که دست کم ۹۰ هزار کیلومتر برای شما کار خواهند کرد.

در بین لاستیک‌های سایز ۱۵ با کارکرد مفید ۸۰ هزار کیلومتر لاستیک‌های تیگار از همه گران‌قیمت‌تر هستند. لاستیک تیگار کره‌ای با پهنای ۱۹۵ میلیمتر یک میلیونو و ۳۵۰ هزار تومان است و پهنای ۲۰۵ میلیمتری آن یک میلیون و ۴۵۰ هزار تومان فروخته می‌شود. در بین این لاستیک‌ها با عمر مفید ۸۰ هزار کیلومتری، لاستیک تری‌انگل تایوانی از همه ارزان‌تر است و ۷۰۰ هزار تومان قیمت دارد.

البته باید به کیفیت آن شک کرد. اگر سراغ لاستیک‌های ایرانی سایز ۱۵ را بگیرید، اکثر آن‌ها عمر مفیدی ۶۰ هزار کیلومتری دارند. گران‌ترینشان هم کویرتایر است که پهنای ۱۸۵ میلیمتری ان ۸۰۰ هزار تومان، پهنای ۱۹۵ میلیمتری آن ۹۶۰ هزار تومان و پهنای ۲۰۵ میلیمتری آن یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان فروخته می‌شود.

بعد از آن یزد تایر است که با پهنای ۱۹۵ میلیمتری ۶۰۰ هزار تومان قیمت دارد. البته پهنای ۲۰۵ میلیمتری آن را ۶۵۰ هزار تومان می‌فروشند. لاستیک‌های ساز ۱۵ بارز با پهنای ۱۸۵ میلیمتر ۵۱۰ هزار تومان فروخته می‌شوند. ارزان‌ترین لاستیک‌ سایز ۱۵ که می‌شود پیدا کرد لاستیک‌ ایران تایر است که با قیمت ۴۰۰ هزار تومان فروخته می‌شود./فرارو

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقایسه محصولات

0 محصول

مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول