حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

روایتی از تهیه یک جفت لاستیک سواری دولتی

لاستیک
زمان مطالعه : 2 دقیقهتاریخ انتشار : 2 تیر 1398تعداد بازدید : 193نویسنده :
پرینت مقالـه

می پسنـدم0

اشتراک گذاری

اندازه متن12

مردم برای تهیه لاستیک خودرو باید ساعت‌ها در صفوف‌ طولانی اتحادیه‌ها منتظر بایستند و بعد از مدتی به مرحله دریافت معرفی‌نامه برسند.

به گزارش پارس تایر، قیمت لاستیک از سال گذشته تاکنون افزایش عجیب و غریبی داشته است به طوری که یک جفت لاستیک پراید از قیمت ۱۶۰ هزار تومان به محدوده ۶۰۰ هزار تومان! رسیده است.

این در حالی است که تولیدکنندگان تایر همواره از زیر بار این افزایش قیمت فرار کرده‌اند و قیمت نجومی مواد اولیه تولید لاستیک (نخ،دوده،کائوچوی مصنوعی و غیره) را عامل اصلی التهابات بازار می‌دانند.

از طرفی قیمت لاستیک به میزان عرضه و تقاضای بازار نیز بستگی دارد که سال گذشته روند عرضه لاستیک در بازار نشان‌دهنده عدم تعادل بود و احتمال انباشتگی تقاضا را بیشتر کرد.

مجموع عوامل اشاره شده و برخی عوامل مؤثر دیگر موجب افزایش قیمت شده و در نهایت زمزمه سهمیه‌بندی توزیع لاستیک مطرح شد.

اخیراً اتحادیه‌‌های صنفی مختلف مرتبط با حوزه حمل و نقل جاده‌ای نامه‌نگاری‌هایی را برای توزیع لاستیک به رانندگان انجام داده‌اند تا بخشی از تقاضای بازار کنترل شود.

بررسی وضعیت رانندگان و نگاهی به صفوف طولانی دریافت لاستیک نشان از ناهماهنگی و نبود سرعت عمل در توزیع لاستیک دارد.

یکی از این صنوف، اتحادیه صنف فروشندگان لاستیک و روغن تهران واقع در خیابان طاهریان خیابان شریعتی است که روزانه با صفوف طولانی مردم برای دریافت لاستیک با قیمت دولتی مواجه است اما پیش از مراجعه به این اتحادیه، رانندگان باید در یک مرحله قبل از اتحادیه صنفی خود معرفی‌نامه دریافت کرده باشند.

در مرحله بعدی رانندگان باید با حضور در اتحادیه لاستیک تهران بیش از ۵ ساعت در صف بایستند تا نوبت‌شان برای دریافت معرفی‌نامه بعدی برسد.

در این مرحله به تشخیص متصدی ارائه معرفی‌نامه، لاستیک جلو یا عقب خودرو تعیین می‌شود به طوری‌که رانندگان بیشتر به دنبال لاستیک عقب خودروی خود هستند اما باید در این مرحله و بالاجبار دو حلقه لاستیک جلوی خودرو را دریافت کنند که اصلاً نیازی به آن ندارند!

البته بهانه‌هایی از جمله اتمام موجودی انبار از سوی متصدی این امر بیان می‌شود که در مرحله بعدی تحقیقات متوجه می‌شویم که هیچ محدودیتی از سوی شرکت توزیع کننده لاستیک وجود ندارد!

پس از پایان مرحله دوم برای دریافت لاستیک، رانندگان باید به ساختمان مرکزی خیابان سرچشمه برای دریافت لاستیک مراجعه کنند؛ در این مرحله هم رانندگان باید یک سری دیگر کپی مدارک را تحویل مسئول این دفتر فروش لاستیک شرکت خصوصی کنند.

در این مرحله هم کار تمام نمی‌شود، به طوری که رانندگان پس از دریافت حواله لاستیک در مرحله چهارم باید به انبارهای توزیع مراجعه کرده و لاستیک خود را تحویل بگیرند.

روند طولانی دریافت لاستیک خودرو در این روزهایی که مردم گرفتاری‌های متعددی برای تأمین هزینه‌های معیشت دارند، کلافه‌کننده است در حالیکه تمام مراحل توزیع لاستیک می‌توانست به صورت اینترنتی و شبکه‌ای دنبال شود./آنا

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقایسه محصولات

0 محصول

مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول