حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

ادامه تخصیص ارز دولتی به تایرهایی که در بازار خریدار ندارند

تایر کامیون
زمان مطالعه : 2 دقیقهتاریخ انتشار : 4 شهریور 1398تعداد بازدید : 55نویسنده :
پرینت مقالـه

می پسنـدم0

اشتراک گذاری

اندازه متن12

با وجود به تعادل رسیدن بازار تایرهای باری اتوبوسی و خریدوفروش این تایرها با قیمتی پایین تر از نرخ مصوب، پرداخت ارز دولتی به واردات تایر و پایین نگه داشتن تعرفه واردات اجحاف در حق تولید ملی است.

به گزارش پارس تایر، سال گذشته کمبود تایرهای باری اتوبوسی به ویژه انواع رادیال آن در بازار باعث شد قیمت این گروه از تایرها در بازار ناگهان افزایش پیدا کند که در پی اعتراض رانندگان حمل و نقل بار و مسافر در کشور، دولت به فکر تسهیل واردات تایرهای باری اتوبوسی افتاد. تصمیمی که به تخصیص ارز دولتی به واردات تایرهای سنگین و کاهش تعرفه واردات این تایرها به ۵درصد انجامید. اگرچه در آن زمان مسئولان دولتی این تصمیم را موقتی و عمر آن را تا زمان سامان یافتن بازار این تایرها اعلام کردند اما چند ماهی است با توجه به واردات انجام گرفته در کشور و ورود تایرهای کم کیفیت چینی، راننده های خودروهای سنگین تمایلی به خرید تایرهای کم کیفیت و ناآشنا نمی دهند و این تایرها در انبارهای عمده فروشان و خرده فروشان بازار خاک می خورند و تمایلی به خرید آنها وجود ندارد. در چنین شرایطی با وارد شدن تعداد زیادی تایر باری اتوبوسی به کشور بازار به تعادل رسیده است و قیمتهاحتی از آنچه دولت مصوب کرده نیز پایین تر آمده است اما همچنان تایرهای سنگین مشمول دریافت ارز دولتی هستند و تعرفه وارداتشان نیز در پایین ترین حدممکن نگه داشته شده است

محمدرضا گنجی، رئیس انجمن صنعت تایر ایران  از مشکلات عوامل توزیع تایرهای باری اتوبوسی ایرانی به دلیل صادر نشدن حواله می گوید و اینکه در شرایطی که بازار به دلیل واردات بیش از اندازه دچار رکود شده است و کالاهای ایرانی نیز به سختی به فروش می روند، چرا باید منابع ارزی کشور به جای رونق بخشیدن به بخش های مختلف تولید و حتی واردات کالاهای اساسی، همچنان به تایر اختصاص یابد.

وی با تاکید براینکه سال گذشته نیز دولت به صورت موقت و با هدف به تعادل رساندن بازار تایرهای باری اتوبوسی اقدام به کاهش تعرفه واردات به ۵درصد کرد، گفت: «امروز که بازار به تعادل رسیده است، مسئولان دولتی و ستاد تنظیم بازار باید به منظور جلوگیری از خروج منابع ارزی و حمایت از رونق تولید، شرایط سختگیرانه ای را برای واردات انواع تایر اعمال کنند.»

به گزارش پارس تایر، در حال حاضر تعداد حواله های صادر شده از سوی راهداری برای دریافت تایرهای باری اتوبوسی به شدت کاهش یافته است و در شهرهای مختلف خریداری برای این تایرها به ویژه انواع کم کیفیت آن که توسط برخی تجار و با قیمت هایی بسیار بالاتر از قیمت فروش در چین به کشور وارد شده است، وجود ندارد. تا جایی که در برخی ش هرها مانند قم و کرمان فروش تایرهای سنگین در برخی سایزها بدون صدور حواله مجاز است.

با ما همراه باشید تا در گزارش های آتی از ورود پول های ناشی از فاکتورسازی برخی واردکنندگان به بازار تایرهای سواری و اقداماتی که این گروه برای ضربه زدن به تولید ملی و اشتغال جوانان ایرانی انجام می دهند، پرده برداریم./دنیای خودرو

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقایسه محصولات

0 محصول

مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول