حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

تولید تایر تماماً ایرانی در انتظار تزریق ارز

کویرتایر
زمان مطالعه : 2 دقیقهتاریخ انتشار : 8 خرداد 1398تعداد بازدید : 91نویسنده :
پرینت مقالـه

می پسنـدم0

اشتراک گذاری

اندازه متن12

مصطفی تنها با اشاره به نیاز کشور به واردات 1000 حلقه تایر، از طرح تولیدی دو کارخانه خبر داد که در انتظار ماشین آلات تجهیزی و تخصیص ارز هستند.

به گزارش پارس تایر، مصطفی تنها با بیان اینکه دو نوع تایر سنگین وجود دارد، در خصوص این تایرها توضیح داد: یک نوع از این تایرها، بایاس است که ساختار استخوان بندی آن نخی است و دیگری تایرهای تمام سیمی است.

وی در خصوص تولید این نوع تایرها در کشور گفت: اگر مشکل خاصی نباشد، تقریبا به قدر نیاز کشور از نوع تایرهای بایاس، تولید می کنیم و در این زمینه مشکلی وجود ندارد. در رابطه با تایر رادیال تمام سیمی، حدود یک میلیون و 200 الی 300 هزار حلقه مصرف داریم که در حدود 300 تا 350 هزار حلقه تولید داخل داریم و ما بقی آن باید از خارج در شرایط فعلی وارد شود.

سخنگوی انجمن صنفی صنعت تایر خاطر نشان شد: چند کارخانه داخلی، طرح های توسعه ای در رابطه با تایرهای رادیال سیمی در دست اجرا دارند که اگر اجرا شود می توانیم نیاز داخلی را از حدود 30 درصد به حدود 85 درصد برسانیم و پوشش دهیم.
وی ادامه داد: دو کارخانه این طرح توسعه ای را در دست اجرا دارند و هر کدام قادر به تولید حدود 300 تا 350 هزار حلقه، خواهند بود منتها شرط اجرای این طرح ها، تامین ارز مورد نیاز این کارخانه ها است. طرح صنعتی را نمی توان با ارز 13 تا 14 هزار تومان ایجاد کرد باید ارز این کارخانه ها تامین شود. تاکنون اقداماتی توسط این دو کارخانه انجام شده و بعضی از ماشین آلات مورد نیازشان را خریداری کرده اند و بعضی دیگر خریداری نشده و باید ارز مورد نیازشان تامین شود تا به تولید برسانند.

تنها در خصوص مواد اولیه مورد نیاز برای تولید تایرها عنوان کرد: بخشی از مواد اولیه در داخل کشور تامین می شود و بخشی نیز از خارج وارد می شود و به صورت میانگین حدود 55 درصد مواد اولیه مصرفی از داخل تامین می شود و 45 درصد هم از خارج وارد می شود.
وی در رابطه با نحوه توزیع تایر سنگین گفت: در کارخانه های ما نماینده مقیم وزارت صنعت، معدن و تجارت حضور دارد و بر نحوه توزیع کارخانه ها نظارت می کنند. ستاد تنظیم بازار هم بر نحوه توزیع نظارت می کند و معمولا راهداری ها حواله می دهند و فردی را که در شبکه حمل و نقل فعال است معرفی می کنند و با مراجعه آن فرد باید تایر مورد نیازش تامین شود.

سخنگوی انجمن صنفی صنعت تایر تاکید کرد: تمام آمار تایرهای تولید شده تحت کنترل مراجع نظارت کننده است و نظارت لازم صورت می گیرد تا در شهرستان ها به میزانی که ستاد تنظیم بازار اعلام نیاز می کند، برایشان ارسال شود و بعد به کسانی که معرفی می شوند تایر تحویل شود.
وی با اشاره به اتفاقات سال گذشته مبنی بر اعتراض کامیون داران گفت: در بعضی ماه ها شرایط بازار خوب بود و در آذر و دی ماه سال گذشته، شکایت آنچنانی نبود و شرایط قابل کنترل بود. به نظر می رسد روز به روز که داریم از سال نو فاصله می گیریم، مسایل بیشتری از بازار شنیده می شود و صدای اعتراض بلندتری از ابزار شنیده می شود و این پدیده نشان می دهد که این وضعیت عادی نیست.

تنها تصریح کرد: طبق آمار در سال گذشته حدود 4 درصد تولید به نسبت سال قبلش کمتر بوده است و این میزان کاهش تولید، پدیده ای نیست که در بازار بحران ایجاد کند اما کاهش واردات بیشتر بوده است و علت آن مسائل مختلفی بوده که وجود داشته از جمله افزایش قیمت ارز./رادیو گفتگو

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقایسه محصولات

0 محصول

مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول