افزایش 8درصدی تولید تایرهای سواری در کشور

تایر

سخنگوی انجمن تایر ایران گفت: به‌رغم همه معضلاتی که در صنعت تایر با آن روبرو هستیم و حتی تحریم‌ها ما را با مشکلات بسیار پیچیده‌ای روبرو کرده اما در شش ماه اول امسال در تایرهای سواری به لحاظ حلقه‌‌ای، 8 درصد افزایش ظرفیت داشته‌ایم.

به گزارش پارس تایر، مصطفی تنها سخنگوی انجمن تایر ایران در خصوص وضعیت تولید تایر در کشور گفت: تایر یک صنعت ملی است که بیش از 70 سال در کشور سابقه دارد. به لحاظ تولید تایر در خاورمیانه و غرب آسیا، کشور ما تنها با ترکیه رقابت دارد و دیگر کشورها به هیچ عنوان تایر تولید نمی‌کنند.

وی ادامه داد: 60 درصد از مواد اولیه تایر صنعتی از مشتقات نفت است بنابراین کشور ما باید در آن مزیت داشته باشد. البته ما در این زمینه متخصصین ارزنده‌ای داریم. ما در صنعت تایر ‌بایستی استراتژی مشخصی داشته باشیم و این صنعت را اگر ناتوان نیز هست، ناتوانی‌هایش را ریشه‌یابی کرده و مشکلات آن را حل کنیم نه اینکه با یک بخشنامه بخواهیم تعرفه را پایین آورده و تایر را به بازار تزریق کنیم تا صورت مسئله پاک شود.

مصطفی تنها با بیان اینکه سود بازرگانان ما در واردات است، اظهار کرد: آیا منافع اقتصادی و ملی کشور ما با واردات حل می‌شود یا ما باید برای رشد اقتصادی کشور به سمت تولید برویم؟ هرچه تولید در کشور بیشتر شود، ما شاهد ایجاد اشتغال بوده و ارزش افزوده و رونق اقتصادی را شاهد خواهیم بود بنابراین باید به این مسائل توجه اساسی کرد.

او افزود: هزاران نفر در صنعت تایر شاغل هستند بماند که صنایع وابسته‌ای نیز وجود دارد که از این صنعت بهره می‌برند بنابراین نباید اینگونه باشد که کارمندی در جایی بنشیند و پیشنهادی بدهد تا تعرفه ها به سادگی بالا و پایین بروند یا مقررات و موازین واردات تغییر کنند؛ چراکه این صنعت 10 کارخانه بزرگ و به غیر از آن 4 کارخانه تولید نخ تایر و 3 کارخانه تولید سیم دارد که اگر بخواهیم افرادی را که در این صنعت فعالیت می‌کنند، حساب کنیم به 100 هزار نفر می‌رسند.

سخنگوی انجمن تایر ایران تصریح کرد: به‌رغم همه معضلاتی که در صنعت تایر با آن روبرو هستیم و حتی تحریم ها ما را با مشکلات بسیار پیچیده ای روبرو کرده است اما در شش ماه اول امسال در تایرهای سواری به لحاظ حلقه‌‌ای 8 درصد افزایش ظرفیت داشته‌ایم همچنین در تایرهای رادیال وانتی 118 درصد افزایش تولید داشته‌ایم.

وی تشریح کرد: کارخانه‌ها و متخصصین صنعت تایر ما، همه تلاش خود را می‌کنند تا نه تنها مشکلات موجود در کشور باعث کاهش ظرفیت و تولیدشان نشود بلکه تولید را با چنگ و دندان هم که شده افزایش دهند.

تنها خبر داد: برای صنعت تایر 2 کارخانه بزرگ ما طرح هایی دارند که به نیمه راه رسیده اند و یکی از آن طرح ها پیشرفت های زیادی داشته و به نیمه راه رسیده است. ماشین آلات خود را خریداری کرده اند و با 10 درصد ارزی که سال گذشته برای واردات تایر به کشور (500 میلیون دلار) هزینه شد، می‌توان طرح های این کارخانه ها را تکمیل کرد و از نیاز کشور به تایرهای رادیال سنگین که هم اکنون حدود 33 درصد آن از تولید داخلی تأمین می‌شود به بالای 70 درصد رسید.

سخنگوی انجمن تایر ایران تاکید کرد: این دو کارخانه در تامین ارز خود دچار مشکل شده اند و نامه ای که به پناهی در بانک مرکزی زده شده است نیز توجه ای نمی‌شود و به عنوان یک تکه کاغذ پاره به آن نگاه می‌کنند. هماهنگی در ارگان‌های دولتی وجود ندارد بنابراین این بین صنعت تایر است که تحت فشار قرار گرفته و دستش را بسته اند بعد به جرم اینکه شما قادر به تأمین همه نیاز کشور نیستی، شروع به انتقاد می‌کنند./برنا

مدیر پارس تایر
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *